Zuidpias Begroting 2014-2017 gemeente HART VAN HOLLAND GEMEENTENIEUWS 30 OKTOBER 2013 Zuidpias heeft het huishoudboekje voor de komende jaren op orde. Dat blijkt uit de begroting voor 2014-2017 die burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad hebben aangeboden. Wat houdt de begroting in? Totaal 75.951 Uitgaven per programma in 2014 Hoe is de begroting tot stand gekomen? Waaraan wordt het geld in 2014 besteed? Belastingen en heffingen in 2014 Kom naar de raadsvergadering op 5 november In de begroting geeft het college van Burgemeester en wet houders aan wat Zuidpias wil bereiken en wat de kosten daar van zijn. Ook geeft de begroting weer wat de financiële positie van de gemeente is voor de periode 2014 tot en met 2017, en hoe Zuidpias uitgaven financiert. Op 5 november bespreekt de gemeenteraad de begroting 2014 in de raadsvergadering. U kunt de volledige begroting vinden op www.zuidplas.nl -> raadsinformatiesysteem. Klik op de kalender op 5 november, agendapunt 6. Werk en inkomen Zuidpias zet de samenwerking op het Werkplein IJsselgemeenten voort. Op het Werkplein begeleiden we werkzoekende inwoners naar een baan. Daarnaast onder zoeken we of we samen met Capelle aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel een regionale sociale dienst kunnen oprichten, zodat efficiënter gewerkt kan worden. Programma Totaal 1x1000 euro) Bestuur-en informatievoorziening 16% 12.130 Veiligheid 4% 2.991 Verkeer, vervoer en infrastructuur 8% 5.786 Economische Zaken 0% 262 Onderwijs en kinderopvang 7% 5.054 Cultuur, sport en recreatie 11% 8.302 Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening 22% 16.882 Energie en milieu 14% 10.333 Gezondheidszorg 3% 2.522 Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 14% 10.968 Financiering en algemene dekkingsmiddelen 1% 721 den, werkt Zuidpias samen met diverse veiligheidspartners. Ook de gemeentelijke bikers spelen in Zuidpias een belang rijke rol. Daarnaast wordt de gemeentelijke crisisorganisa tie steeds professioneler, door medewerkers te trainen en te laten oefenen. Decentralisaties Vanaf 2015 krijgt de gemeente Zuidpias de verantwoorde lijkheid over onderdelen vanuit de AWBZ die deel gaan uit maken van de Wmo, de nieuwe Participatiewet (eerst Wet werken naar vermogen) en de nieuwe Jeugdwet. Nu nog taken van het Rijk en provincie, maar straks van de gemeen ten. Daarnaast gaat de gemeente ook een rol vervullen in het kader van de Wet Passend onderwijs. Het biedt de gemeente kans om stevige bruggen te slaan tussen wonen, welzijn, zorg, onderwijs, werk en inkomen. De gemeente krijgt te maken met nieuwe doelgroepen met complexere vragen. En met minder geld. Zuidpias werkt met gemeenten in de regio Midden-Holland samen om de decentralisaties zo goed mogelijk te begeleiden en toekomstbestendig in te richten. Brede scholen in Moerkapelle en Moordrecht De ontwikkeling van een bouwplan voor de brede school in Moerkapelle is gestart. Naar verwachting kan de school in 2015 of begin 2016 in gebruik worden genomen. De aanbesteding van de brede school in Moordrecht wordt in februari 2014 afgerond. De bouw start naar verwacht in maart 2014, zodat de school bij de start van schooljaar 2015- 2016 in gebruik genomen kan worden. Duurzaamheid en energie In 2014 werkt de gemeente aan een duurzaam boom- en groenbeleid, in alle dorpen van Zuidpias. Daarnaast koopt de gemeentelijke organisatie duurzaam in. Voor de nabije toekomst onderzoekt de gemeente waar energiezuinige investeringen mogelijk zijn. En hoe hemelwater, afvalwater en grondwater duurzaam beheerd en afgevoerd kan worden. 0m ervoor te zorgen dat de begroting de komende ja ren slui tend is, heeft het college elke geplande investering opnieuw bekeken: is de investering nu echt noodzakelijk? Daarnaast bezuinigt de gemeente flink op subsidies en het beheer van het openbaar gebied. Ook bezuinigt de gemeente verder op de eigen organisatie. De gemeente gaat de komende jaren een ontwikkelproces door, waarbij gemeentelijke taken zo efficiënt en effectief mogelijk worden uitgevoerd. De gemeente gaat daarom veel samen werken met andere gemeenten en ketenpartners. De eigen organisatie krimpt daardoor en dit levert een besparing op. Een aantal voorbeelden: Verkiezingen In 2014 kunt u tweemaal naar de stembus. Op 19 maart 2014 zijn de gemeenteraadsverkiezingen en op 22 mei 2014 ver kiezingen voor het Europees Parlement. Ook in de gemeente Zuidpias kunt u stemmen, op diverse locaties in de dorpen en in de mobiele stembus. Kindergemeenteraad Ook in het schooljaar 2013-2014 is er een kindergemeenteraad met 14 leerlingen van basisscholen uit Zuidpias. Björn de Ruiter heeft het stokje van kinderburgemeester overgedragen aan Amber van Houwelingen uit Moordrecht. Het doel van de kinderge meenteraad is om jongeren kennis te laten maken met de lokale politiek. Veiligheid Veiligheid is en blijft een belangrijk thema in Zuidpias. Om alle inwoners een veilige en leefbare woonomgeving te bie- Zuidplaspolder Door de huidige economische omstandigheden staat de ontwikkeling van locaties voor woningen, glastuinbouw en bedrijven onder druk. Toch zien de ontwikkelende partijen de Zuidplaspolderopgave nog steeds als kansrijk, maar dan wel gefaseerd in tijd. In 2013 zijn de noodzakelijke onderhan delingen met partijen (waaronder de provincie) afgerond. Zuidpias hoeft daardoor geen 25 miljoen aan regionale infrastructuur en groen af te dragen. In 2014 zijn naar verwachting de eerste resultaten in zowel Zevenhuizen-Zuid (woningbouw en bedrijvigheid), Moerkapelle-Oost (woning bouw) als Knibbelweg-Oost (glastuinbouwbedrijvigheid) zichtbaar, bijvoorbeeld in de vorm van start verkoop en eerste palen. Afval In 2014 zamelt heel Zuidpias afval in volgens het nieuwe afvalsy- steem. De gemeente blijft afval scheiding stimuleren waarbij het milieu zo min mogelijk wordt belast en de afvalstoffenheffing zo laag mogelijk blijft. Begin 2014 ontvangt u het aanslagbiljet voor de gemeentelijke belastingen en heffingen. Zoals afgesproken met de gemeenteraad wordt de totale opbrengst van de belastingen uitsluitend verhoogd met het inflatiepercentage van 2%. De opbrengst van de belastingen wordt ingezet om een deel van de totale uitgaven te bekostigen. U betaalt ook heffingen, zoals afvalstoffenheffing. De opbrengst van de heffing wordt uitsluitend gebruikt om die specifieke dienst te financieren. Over de definitieve belastingtarieven en heffingen besluit de gemeenteraad. Daarna vindt publicatie plaats op de gemeentepagina. De gemeenteraad praat op 5 november over de begroting. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom om hier bij te zijn. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis van Zuidpias.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 7