Geen meerderheid voor 'regenboogmotie' Vliegende herfstbladeren bij BRAinS KERKDIENSTEN ZONDAG 10 NOVEMBER Machthebbers van vroeger ook niet alles HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 6 NOVEMBER 2013 9 Moerkapelle Herst. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. B.A. Dubbeldam en 18.30 uur ds. W.J.C. van Blijderveen. Herv. Gem. Moe.: 9.30 uur ds. M.M. van Campen en 18.30 uur ds. J. Boer. Ger. Gemeente Moe.: 9.30 en 18.30 uur ds. W. Harinck. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. J. Boer en 18.30 uur ds. M. Klaa- sen. V.E.G. in't Goudse: 15.00 uur drs. P. Annotee. Prot.Gem. De Stroom: RK Geloofsgem. St. Johannes Ont hoofding: 9.00 uur Eucharistie viering met pastoor Wubbels. De kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur vindt het middaggebed plaats. Volle Evangelie Gem. Effata: 11.00 uur Joop Risamasu (HA). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): 10.00 uur Rita Renema (Just 4U. St. Josephparochie (zie Nieuwer- kerk) Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 9.30 uur Woord- en Communieviering met pastoor H. Berbee. Veg Het Kruispunt: 10.00 uur Leen Koster. Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 10.00 uur F.P. Treep en 17.00 uur Open Deur Dienst met ds. W. van der Kooij m.m.v. Chr. Mannenkoor Scheveningen. De Lichtkring: 9.30 uur ds. W. de Groot en 16.30 uur ds. M.J. Haak. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur kand. A.B. van Campen en 18.30 uur ds. J.P. Nap. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur ds. H.C. Marchand en 17.00 uur ds. J.H. Reijm. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 16.00 uur leesdienst. Zevenhuizen Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur ds. G. van de Bos en 19.00 uur ds. GJ. van Beek. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur ds. C. van den Berg. Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur pas tor J.J. Donkers (Dankuur voor ge was en arbeid). Vrijz.Prot.Kerk: geen dienst R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: 11.00 uur Eucharistieviering in dorpshuis Swanla met pater Th. Wubbels. luidplas - Een motie van de WD en de SP die het college opdraagt om voort aan op 11 oktober de regenboogvlag te hijsen bij het gemeentehuis, heeft geen meerderheid gekregen in de raadsvergadering op 29 oktober. De regen boogvlag is het symbool van de jaarlijkse Coming Out-dag die als doel heeft om de solidariteit met homo- en biseksuelen en transgenders te vergroten. Door Erwin van 't Hof De discussie over het al dan niet hij sen van de regenboogvlag ontstond toen de vlag op 11 oktober nergens te bespeuren was rondom het gemeen tehuis. Al snel gingen geruchten rond dat de burgemeester of de wethouder had besloten het symbool van de gay- pride te weren. Burgemeester Gert- Jan Kats benadrukte tijdens de raads vergadering dat de afwezigheid van de vlag niets te maken had met het uitsluiten van een bevolkingsgroep: "We hebben vanuit de samenleving geen enkel verzoek gehad om de vlag op te hangen, daarom hebben we het dan ook niet gedaan", aldus Kats. De WD en de SP zijn van mening dat het een mooi teken van solida riteit van de gemeente zou zijn als Zuidpias het voorbeeld van 37 an dere gemeenten in Nederland zou volgen en elke elfde oktober de vlag uithangt. Als reactie op de motie van de WD en de SP diende het CDA daarom de 'meervlaggenmotie' in die het mogelijk maakt dat meer dere belangengroepen een vlag kun nen uithangen op speciale dagen. Beide moties haalden bij stemming geen meerderheid. Het belangrijkste argument tegen vlaggen kwam van de CU/SGP. Fractievoorzitter Marnix de Romph is van mening dat het op voeren van de regenboogvlag iets is wat vanuit de burgers moet komen, en geen taak van de overheid is. "Ik heb de afgelopen jaren maar wei nig regenboogvlaggen gezien in de gemeente. Als er een verzoek komt vanuit de samenleving om de vlag op te hangen, dan moeten we dat zeker niet negeren." Nieuwerkerk aan den IJssel - Onder leiding van Gerda Schilt lieten de kinderen hun fantasie de vrije loop tijdens de laatste les van de work shop 'Fantasie in beweging'. De peu ters en kleuters stelden zich voor hoe vliegende herfstbladeren en dansen de bliksem eruit zouden kunnen zien. Voor Ada's Kookclub hebben zich 110 kinderen aangemeld. Afgelopen week rammelden de pannen al op het vuur en ook de komende weken is het nog een drukte van belang in de keuken van 't Blok. Bij BRAinS gingen verder de activiteiten rol schaatsen en duiken van start. De Zuidplasraad keurde op 8 oktober het voorstel goed om de boerderij 'Nooit-ge- dacht' in Zevenhuizen voor een kwart mil joen te renoveren. Wielrenster Leontien van Moorsel was van plan de boerderij te huren voor een anorexia-inloophuis. Dat goede doel werd in de raadsstukken én in de raad niet genoemd. Van Moorsel zou haar eigen pr-moment hebben. Het nieuws stond de volgende dag al wel in deze krant. Verder moet het restaura tieplan nóg in de monumentencommissie komen. Al was de wethouder trots: of het verdwenen hout aan de voorgevel terug komt is de vraag nog maar! De gemeente kocht in 2012 deze in 2009 door de Grond bank verworven boerderij Zuidplasweg 13 aan. Die overheidsbank onderhield het monument niet, maar het werd wel 'anti- kraakbewoond'. Klussen binnenin is voor de Leontien Foundation. Met een sponsor fietstocht, kort voor de raadsbehandeling gehouden, wist ervaringsdeskundige Leon tien van Moorsel er al een flink bedrag voor op te halen. (Het plan wordt ook breder ge dragen!) Over huurder en huurbestemming het blad van Oud Zevenhuizen-Moerkapelle een artikelenreeks over boerderijnamen in hun domein. Over 'Nooit-gedacht' schreef men: 'De boerderij is lange tijd bewoond geweest door W. de Groot. Heden ten dage wordt de boerderij gebruikt als pension en africhtingsstal voor paarden.' Die stichting heeft een schilderij van 'Nooit-gedacht' door Christiaan van Zuylen in het museum hangen en een foto van een tweede! In de verharding van wat voor 1971 nog de On derweg heette staat daarop de prachttekst 'Ons Thuis'. Leontienhuis met engelenvenster. Geen van de twee bronnen besteedde aan dacht aan de vorm van het slaapkamer raam, terwijl daar juist de tekst 'NOOIT-GE- DACHT-1925' in prijkt. Met ster. Het is een zogenaamd engelenvenster, een driedelig venster waarbij het middelste raam hoger is dan de andere twee ramen en een ronde of accoladevormige bovenregel heeft. De bovenregels van die andere ramen kunnen recht - zoals hier - of ook nog gebogen zijn. Engelenvensters waren een tijd typerend voor de voorgevel van de eerste verdieping van boerderijen. De naam is afkomstig van de gelijkenis met het silhouet van een en gel. Wie op internet naar 'engelenvenster' zoekt vindt zo'n raam van de originele Nieu- werkerkse boerderij 'Batavier' uit 1881. Die gemeentelijke boerderij was beter dan deze 'Nooit-gedacht'. Nieuwerkerk had geen monumentenlijst en sloop volgde. In het dorpshuis-van-nu zit onder de retrolet- ters wel een nagemaakt engelenraam van 2007.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groenehartarchieven.nl/weblog mèt een moge lijkheid tot reactie. waren de raadsleden gemuilkorfd door b w (zelf gek op Leontien-pr, ook bij 'zuidplas- gewoongrenzeloos'). Raadsleden uitten wel hun tevredenheid over het behoud van de monumentale boerderij. (Het volgende agendapunt om de monumentenlijst af te schaffen werd ook nog eens unaniem af gewezen.) De bestuurskrachtige fusiege meente Zevenhuizen-Moerkapelle stelde in 2004 haar monumentenlijst vast. Dat was inclusief dit pand van architect-aannemer P. Tuinzaad. Een omschrijving in een fietsrou te op de website zuidplas.nl: 'Een boerderij van het langhuistype en een houten stal schuur. Gebouwd in een traditioneel am bachtelijke stijl in 1925. Kenmerkend is de aanwezigheid van een aan het water gren zend boenhok.' Dat laatste is wel een open deur, én er zit een wc in. In 2004 ook had

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9