Sinterklaas danst in Nesselande Natuurwandeling in Nessebos Kinderatelier in Sinterklaas museum HART VAN HOLLAND NESSELANDE/ZEVENHUIZEN 20 NOVEMBER 2013 37 De herinneringen van Annie Spekman-De Graaff (1923) Nesselande/Zevenhuizen - Onder leiding van gidsen van Natuur- en Vogelwacht Rotta kan op zaterdag 23 november gewandeld worden door het Nessebos. Een herfstwan- deling is een aparte beleving, met bomen grotendeels zonder blad, een bodem die met die bladeren is bedekt en die, doordat deze voch tig is, een specifieke geur afgeeft. En de bladeren die nog wel aan de bomen zitten hebben, afhan kelijk van de boomsoort, soms bij zonder mooie kleuren. Ook pad destoelen in allerlei soorten en maten zijn te vinden in het herfstbos. De wandeling gaat om 10.00 uur van start vanaf de de Nesseweg, net voorbij de boomgaard met de bijenkasten van het Ambrosiusgilde. De locatie is met de auto bereik baar via de President Wilsonweg in de wijk Ommoord. Met de fiets zijn meerdere routes mogelijk. Vanuit Zevenhuizen is de startlo catie bereikbaar via de Middelweg, langs restaurant de Strandgaper richting de Nesseweg. De wande ling duurt ongeveer twee uur. Het dragen van waterdichte laarzen of schoenen wordt aanbevolen. Voor meer informatie: 06-41043562. Nesselande - Kinderen in de leeftijd van vier tot tien jaar die van knutselen houden kunnen van daag, woensdag 20 november, én op woensdag 27 november en 4 december van 13.30 tot 14.30 uur in het Kinder atelier knippen, plakken, kleien, bakken en tekenen voor Sinterklaas. Het ate- I i e r is op die dagen niet zoals gewoonlijk gevestigd in De Kristal, maar in het Sinterklaas museum aan het Maltaplein 56. De kosten bedragen 2,50 euro per keer. Voor meer informatie en aanmelden: 010-4553799 of www.buurtwerk.nl. Nesselande - Ondanks de proble men met de staf in Groningen, kwam Sinterklaas zondag 17 november op tijd aan in Nesselande. Daar werd hij welkom geheten door kinder burgemeester Lotte van Galen en baar secretaris Kylian de Jong. Hij bad voor de Sint een kleine staf, met bet prijskaartje er nog aan. Gelukkig bad Sinterklaas zelf nog een reser vestaf op het goede formaat bij zich. Door Marianne Fortuin Honderden kinderen, vergezeld door papa's, mama's, opa's en oma's, wachtten met grote spanning op de komst van Sinterklaas. Op het Maltaplein stonden ze al zingend en dansend te wachten, tijdens de Kids Mega Pieten Party. De DJ-Piet draaide liedjes op verzoek en er wa ren er spelletjes; voor iedere kandi- taat was een prijsje en een hand vol strooigoed. En toen was hij daar, mét zijn ge volg. Sinterklaas toonde dat hij meegaat met zijn tijd, hij deed en thousiast mee aan een dansnum- mer. Hij begroette de kinderen op het Maltaplein en iedereen die dat wilde mocht met hem op de foto. Bang of verlegen, niet iedereen is gecharmeerd van Sint en Piet. Nesselande liep uit voorde komst van Sinterklaas. Sinterklaasmuseum De kinderburgemeester opende de zelfde middag het Sinterklaasmuse um waar allerlei Sinterklaasspullen te bewonderen zijn. Maar ook kan er gesjoeld worden, er liggen kleurpla ten klaar en verkleedkleren. Sint anno 2013, dansend. De intocht en het Sinterklaasmuse um werden, net als vorig jaar, mo gelijk gemaakt door de winkeliers vereniging en Stichting Buurtwerk. Het Sinterklaasmuseum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag van 12.00 tot 16.00 uur. Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Annie Spekman (rechts) en haar zus Trina. "Mijn ouders verhuisden van Bleiswijk naar het Zuideinde in Zevenhuizen. Toen zij vier kinde ren hadden, waaronder ik, kregen mijn drie broertjes de mazelen en longontsteking, waardoor eerst Maarten en Pietje overleden; zij werden in één graf begraven. Een poosje later overleed de andere broer. Dat was een zware slag voor mijn ouders, mijn moeder was zo van slag dat ze mij niet meer kon opvoeden. Totdat ik naar school moest heb ik enkele jaren bij oma en opa Verschoor in de Oranjebuurt in Moerkapelle gewoond. Later ging is weer thuis wonen. Mijn ouders kregen nog meer kinderen waarvan nu alleen mijn zus Trina, ik en mijn jong ste broer nog leven. Hij werd na de oorlog geboren, mijn ouders gaven hem de voornaam Dwight, van Eisenhouwer. Eisenhouwer werd Ike genoemd dus werd mijn broers roepnaam ook Ike. TBC Drie jaar zat ik op de openbare school toen TBC uitbrak. Onze juf Prummel droeg altijd dikke zwachtels, ze had open benen, dat bleek later door de TBC te ko men. De hele klas werd doorgelicht, Jaap Pruisen en Jans Bontenbal waren besmet, zij lagen nog in zo'n draaitentje, ze overleefden het wel. Zelf was ik ook lichtelijk besmet, dus moest ik ook van school af. Na driejaar was ik negen en kon weer terug, maar wilde niet meer, omdat ik dan drie klassen lager zou zitten. Kraamhulp Op 14-jarige leeftijd werd ik dienst bode op een boerderij bij Gerrit van der Wildt aan de Groeneweg (nu crèche). Ik kwam daar toen de boe rin net was bevallen. Ik wist nog maar pas waar de kindertjes van daan kwamen; vrouwen met een dikke buik hadden teveel gegeten volgens moeder. De boerin had alleen voor 's mor gens en 's avonds een uurtje kraam hulp besteld, want ik was nogal flink volgens haar. Ik werkte van 7.00 tot 18.00 uur en kreeg mijn brood 's avonds in een zakje mee. Vanuit de bedstede kreeg ik allerlei taken opgedragen, 's Avonds was ik afgedraaid. Met de kinderen had ik wel lol. Als de boer zijn middagdutje in de stal deed en zijn vrouw was binnen, ging ik uitrusten op het bleekveld met de kinderen. Een van de kinde ren zat in de kinderstoel op de po. Hij kroop eruit en ging steeds, als ik lag, met zijn blote gat op mijn hoofd zitten, dan schaterde hij het uit. Zwervers Ik verdiende drie en een halve gul den per week en moest thuis alles afgeven, het geld ging gelijk naar de kruidenier. Zakgeld kreeg ik niet, ik moest zeuren als ik een ijsje wil de. Mijn vader was boerenknecht en werd invalide met een kleine uitkering, te weinig om van te le ven. 's Morgens liep ik naar de boerderij, ik was bang, want er sliepen veel dronken zwervers onder oude zak ken tussen de bosjes; ze dronken spiritus, goedkoper dan jenever. Dan trok ik mijn klompen uit en sloop langs hen heen. Ik trouwde met Piet Spekman, hij werkte als boerenknecht bij boer Koos Plezier. Naast de boerderij (die later afbrandde) kregen we een oud huisje wat eerst ontsmet moest worden van de vlooien. We woonden ook nog in een woonwa gen en daarna in een huisje vlak bij de molens aan het Zuideinde. Ik wil nog wel zeggen dat men nu in een paradijs leeft in vergelijking met vroeger."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 37