Opperlands Oprit naar Nieuwerkerk niet verlengd en verbreed Einde ROZ in zicht Dierencentrale Hersenstichting zoekt collectanten Kritiek op wethouder om bibliotheken Ansichtenactie voor openbaar vervoer I (waarop 4' HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 4 DECEMBER 2013 13 ffl Muziek (Öfl Beeldende kunst Cultureel erfgoed www.scnz.nl info@scnz.nl Onder het mom laten wij onze literaire kennis testen en opvijzelen duik ik eens per maand met een vriendin een Utrechtse kroeg in. Dat lijkt raar, ware het niet dat er in die kroeg Tastoes Grote Literatuurquiz plaatsheeft. Soms moet je een achternaam van een schrijver bedenken bij een voornaam die genoemd wordt Fjodor (Dostojevski) ofHonoré (de Balzac, dat was lachen in de brugklas). Vervolgens moet je boektitels noemen en in dat geval ben ik blij dat ik een team vorm met iemand die met vlag en wimpel werd gekroond tot neerlandica. Tussen uitgeverijmedewerkers en neerlandici zijn wij als jonkies bij onze tweede deelname derde geworden. Ik ben nog steeds zo trots als een pauw. Maar het leukste van die avond was mijn ken nismaking met het Opperlands, waarover ik zo zal vertellen wat dat precies is. Een hele ronde werd er geweid aan het boek (Opperlandse taal- en letterkunde) van Battus, dat een van de talloze pseudoniemen is van Hugo Brandt Corstius. Voor het geval er nog geen lampje gaat branden: de vader van Aaf en Jelle, ja. Ik heb me laten vertellen dat de man als co lumnist genadeloos met de pen was en men sen aan gort schreef op een manier waarop GeenStijl jaloers is. Een vlerk van een colum nist. Met hem deel ik de neiging tot het ope reren onder vele pseudoniemen. Een deel van mijn verzameling: Godfried Topspeed, Tony Ceremonie, Teflon Ton, enzovoort. Maar HBC heeft meer gedaan dan rotte pen nenvruchten naar mensenhoofden slingeren: hij publiceerde als Battus dus dat boek vol woordspelingen en taalvondsten, Opperlandse taal- en letterkunde. 'Nederlands met vakan tie Nederlands zonder het akelige nut dat nu eenmaal aan taal kleeft', noemt Battus het. Het? Opperlands, Nederlandse taal los van de betekenis en vol geinigheden. Zo kwam Battus op de proppen met de BA- SALT-woorden: staren, meermin, volledig. Wat is er zo bijzonder aan die woorden? Ze bestaan uit woorden die eikaars tegendeel zijn. Bas en alt, sta en ren, meer en min, vol en ledig. Ook schreef Battus palindroompoëzie met zijn ge dicht Ai de massamedia Ha! Briljant! Zo enthousiast was ik in tijden niet over taal. Mijn wens om leraar Nederlands te worden werd groter. De gortdroge grammaticalessen blijven noodzakelijk, maar met Opperlands en de hedendaagse rapmuziek uit Holland kan een les Nederlands ook plezierig zijn. En, zoals ik al opschreef uit de mond van Midas Dekker elders in deze krant (editie Zuidpias, red), on derwijs gaat om enthousiasme. Als ik voor de klas kom te staan wordt Opper lands lesmateriaal. En mijn leerlingen als ze geen d/t-fouten meer maken, kroeg voor hun lessen literatuur. mogen, B naar de B Nieuwerkerk aan den IJssel - De oprit naar Nieuwerkerk aan den IJssel van de A20 wordt voorlopig niet verlengd en verbreed. Rijkswa terstaat heeft aangegeven dat de maatregel minder eenvoudig blijkt uitte voeren dan eerst gedacht. Uit voer is op zijn vroegst mogelijk in de loop van 2014. De gemeente Zuidpias sprak in de zomer met Rijkswaterstaat af dat er maatregelen getroffen worden, die het grote aantal ongevallen op de rijksweg A20 moeten terugdringen. Toegezegd werd toen dat de oprit naar Nieuwerkerk aan den IJssel zou worden verlengd en verbreed. De andere wensen van het college van Zuidpias, verlaging van de snelheid en verbreding van de A20, zijn voor Rijkswaterstaat om diverse redenen niet bespreekbaar. Door de aanpak van de noordelijke rotonde op de N219, die 1 november is afgerond, is is er volgens gemeen te Zuidpias geen terugslag meer van de file op de N219 tot op de A20. Hierdoor zou ook de urgentie voor het verlengen van de afrit Nieu werkerk nu ontbreken. De gemeente blijft de situatie monitoren om te zien of de aanpak van de noordelijke rotonde inderdaad voldoende blijkt. Zuidpias - De gemeenteraadsleden gingen dinsdag 26 november unaniem akkoord met het voorstel om de Regionale Ontwikkelorganisatie Zuidpias (ROZ) per 7 januari 2015 op te heffen. Alleen als niet alle toegezegde sub sidies in de loop van 2014 zijn 'binnengeharkt' wordt deze opheffing uitge steld. Deze beslissing volgt op de vijf jaarlijkse evaluatie van de ROZ en de Grondbank RZG Zuidpias. Hier uit blijkt dat de ROZ geen feitelijke meerwaarde meer heeft en kan worden opgeheven, de grote lij nen zijn uitgezet en nieuwe plan nen worden niet meer gemaakt. De Gevonden Kat, zwart, Bredeweg Moerkapelle. Kat, rood, met witte aftekeningen, Boslaan Zevenhuizen. Kat, zwart, N 456 Waddinxveen/ Moordrecht. Kat, zwart, witte bef, buik, kin, voe ten voor, sokken achter en wit vlekje onder neus, Kon. Emmahof Nieu werkerk aan den IJssel. Kat, zwart, Eerste Tochtweg Nieu werkerk aan den IJssel. Kater, zwart, met veel wit, zwarte staart, rug en kop, J.A. Beyerink- straat Nieuwerkerk aan den IJssel. Voor meer informatie: 0186-601199 of www.dierencentrale.nl Zuidpias - De Hersenstichting is op zoek naar vrijwilligers voor de col lecte in de week van 27 januari tot en met 1 februari. Het opgehaalde geld gaat naar we tenschappelijk hersenonderzoek, voorlichting en samenwerkingspro jecten. Vervolg van voorpagina Nieuwerkerk aan den IJssel - "Wordt het niet eens hoog tijd dat de wet houder strak gaat acterenvroeg Jan Hordijk (WD) dinsdag 26 november tijdens de raadsvergadering. De WD kwam met kritiek op wethouder Jan Verbeek omdat Zuidpias pas fwee jaar later dan gepland, per 7 januari 2015, één organisatie voor het bibliotheekwerk heeft. Ook was er verbazing over de con structie waarmee en waardoor bi bliotheek Nieuwerkerk alsnog een jaar subsidie krijgt. "Zonder subsi dieovereenkomst is hierover geen controle mogelijk." Op het moment waarop voor wet houder Verbeek de maat vol was, was het in verband met wettelijke verplichtingen niet meer mogelijk om de subsidie aan de Nieuwer- kerkse bibliotheek per 1 januari 2014 stop te zetten. Verbeek wilde bovendien het bibliotheekwerk in Nieuwerkerk niet in gevaar brengen. Huurcontract Vanwege de bezuinigingen op het bibliotheekwerk, zal de toekom stige bibliotheek van De Groene Venen in Nieuwerkerk, net als de bibliotheken in de andere dorpen van Zuidpias, worden verkleind. De vestiging gaat terug van 1200 m2 naar 500 m2. Wethouder Verbeek heeft binnenkort een afspraak met de eigenaar van het pand aan het Raadhuisplein, waarvan het huur contract nog een aantal jaren door loopt. Zuidpias - Met een ansichtkaartenactie wil SP Zuidpias vervoersmaat schappij Arriva ertoe bewegen om ook buiten de spits weer rechtstreekse bussen te laten rijden tussen Zevenhuizen, Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel. Sinds Arriva een jaar geleden verantwoordelijk werd voor het openbaar vervoer in Zuidpias is de dienstverlening versoberd. Onlangs bleek de poging van de ge meente om een buurtbusvereniging op te zetten, te zijn mislukt. Volgens de SP wil de gemeente ook geen ex tra vervoer naar industriegebied de Hooge Veenen. "Met de komst van een Leontien- huis aan de Zuidplasweg is het des te belangrijker dat er een goede ver binding komt tussen station Nieu werkerk en Zevenhuizen", schrijft de partij in een persbericht. "Ook ouderenactiviteiten in Nieu werkerk zouden beter benut kunnen worden en theater Swanla in Ze venhuizen zou het drukker kunnen krijgen als er goed OV is. Daarom roepen we de bewoners op de groe ten te doen uit Zevenhuizen", stelt afdelingsvoorzitter Lydia Reicher. De inwoners van Zuidpias krijgen deze week ansichtkaarten in de brievenbus, die de SP in januari bij Arriva gaat aanbieden. Grondbank wordt wel voortgezet, ten minste tot de volgende evalu atie in 2018. Met betrekking tot deze Grondbank kon wethouder Rinus Bosman melden dat de toe gezegde nota 'hoe om te gaan met de gronden in de grondbank' eraan komt. Collectanten voor Zevenhuizen, Moerkapelle en Oud Verlaat kunnen zich melden bij Carolina Timmers, 0180-631332. Voor Moordrecht bij Anja Dekker,0182-373374 en voor Nieuwerkerk aan den IJssel bij Karin Goud, 06-42305810. Zondag 8 december - 17.00 uur Festival of Lessons Et Carols De Bron, Ringvaartlaan 16, Nieuwerkerk aan den IJssel Zondag 8 december inloop vanaf 13.30 uur Korenslag met koren uit de regio Zuidpias Apollozaal wijkgebouw De Romeynshof, Hendersonplaats 8, Ommoord Entree 5,50 euro Zaterdag 14 december 13.00-16.00 uur Kerstinstuif St. Josephparochie, Kerklaan 20, Nieuwerkerk aan den IJssel Tot 2 januari Tentoonstelling aquarellen en acryl-sehilderijen Wim van Hoogdalem Bibliotheek te Nieuwerkerk aan den IJssel Zaterdag 7 december 14.00-17.00 uur Open middag met ov-expositie Oudheidkamer 's-Gravenweg 6a, Nieuwerkerk aan den IJssel Zaterdag 7 december 20.00-24.00 uur Teenage Gala Party jeugd 12-16 jaar 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 2 euro

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13