MET JERRY GARCIA EN BOEDDHA RICHTING DE HONDERD D HART VAN HOLLAND REGIO I 4 DECEMBER 2013 45 Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wol ter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. de Groot Deel 16: Bram Schenk alias Althéa W Ken of ben jij een muzikant die in aanmerking komt voor Hart van Hollands Muzikale Canon? Meld je aan via: pepijn.hartvanholland@gmail.com ,0< Moordrecht - Als een pauw zo trots toont Bram Schenk zijn studio. Zijn uit gebreide discografie - de eerste single kwam in 1964 uit op vinyl - hangt aan de muur. Verder is de ruimte gevuld met gitaren en een mengpaneel omgeven met computerschermen en MIDI keyboards ("een digital audio workstation, prachtig!"). Vanuit elke hoek van de ruimte word je aangekeken door Boed dha en Jerry Garcia, frontman van The Grateful Dead. De studio is voor de Moordrechte naar een bedevaartsoord in huis. "Elke ochtend steek ik een wierookje aan om te danken dat ik hier mag zitten", zegt Schenk (63). Het boed dhisme kwam in de jaren tachtig op het pad van Schenk, die onder zijn artiestennaam Althéa W deze zomer zijn derde plaat Buddha Dances uit bracht. Het boeddhisme is een grote inspi ratiebron voor Schenk. "Gisteren is geweest en morgen bestaat niet, leef nu", zegt hij. Over vroeger praat hij niet graag. In de jaren zestig maakte hij als drummer en toet senist met bands als CheeseTown Jewels en Painting House naam in de muziekwereld. De rebelse Schenk werd al snel sceptisch. "Producers, pluggers: iedereen wilde iets heb ben en voor de artiest bleef niks over. Ik had hoge verwachtingen, maar de muziekindustrie is een du bieuze wereld en dat brak de band, en mij, op." In de jaren zestig en zeventig wa- ren er duizend speelgelegenheden en driehonderd bands - nu is dat andersom. Met Painting House speelden we vijf keer per weekend. Organisatoren zagen ons graag ko men. De sfeer was goed bij optre dens, alles was peace and love. Het waren de Woodstock-jaren: lange haren en Isd. Maar," voegt hij er bit ter maar niet zonder grinniken hij aan toe, "ik was de enige die wakker werd in een afkickkliniek." Zo'n tien jaar kampte Schenk met een drugsverslaving. "Ik zat een tijdje achter de donkere bergen", noemt hij het. "Halverwege de jaren tachtig werd ik wakker." Achter de donkere bergen was geen muziek en dat keerde terug in het leven van Schenk. "Die tijd maakt deel van mij uit, maar ik ben blij dat ik het achter me gelaten heb." Strandwandeling Schenk moest iets om handen heb ben en dat werd muziek, waarmee hij fulltime bezig is. "Om acht uur 's ochtends beginnen en de hele dag aan muziek werken", mompelt hij terwijl hij over zijn mengpaneel Schenk achter zijn geliefde digital audio workingstation. Schenk geflankeerd door (afbeeldingen van] zijn inspirators: Boeddha en Jerry Garcia. gebogen zit. "Er zijn artiesten die zeggen: dat lied schoot me te bin nen toen ik een strandwandeling maakte. Donder op, muziek maken is keihard werken." Hij kijkt op van de knoppentafel. "Maar voor mij voelt het niet als werken." Het boeddhisme dat op zijn pad kwam heeft Schenks muziek beïn vloed. "Ik maak nu positieve muziek." Geen minuut gaat voorbij of Schenk wil de nummers van zijn drie Althéa W cd's laten horen. Tegelijkertijd wil hij over de totstandkoming van de muziek vertellen en dan draait hij de volumeknop omlaag om boven de muziek uit te komen. Althéa W maakt uiteenlopende muziek: soms klinkt er bezwe rende Afrikaanse zang met trom mels ("alsof je in de Savannah loopt"), gevolgd door trancemuziek met raps eroverheen ("celebration time!"). Van het luisteren alleen zie je Schenk genieten. Als er een trom pet klinkt bolt hij zijn wangen. Als er strijkers klinken manoeuvreert hij denkbeeldig een strijkstok over een viool. Ik kan alles hier maken met die MIDI keyboards. Mijn computer staat vol samples en daarmee kan ik van niets iets maken. Wil je de trompet van Miles Davis? Eén knop, zo gere geld. De baslijn van Jaco Pastorius? Ik breng 'm weer tot leven. BSC, mijn label in Duitsland, zorgt dat mijn muziek wordt verspreid. Mijn cd stond in de religieuze muziek top-10 in Italië, op verzamel-cd's sta ik met Vangelis en Mike Odfield. Prachtig toch?! En ik doe het alle maal independent, die patsers van managers en pluggers heb ik niet meer nodig." Champions League Met een bewogen muzikale carrière en het succes van nu heeft Schenk weinig te wensen. "Ik heb een prachtvrouw, hondjes en een vijver vol karpers. Ik heb geen grote wen sen meer." Als de muziek weer klinkt drukt hij plots op de pauzeknop: een ingeving. "Een tune voor de Cham pions League! Dat wil ik nog maken. Zie je het al voor je, Zidane die het veld oploopt terwijl mijn muziek klinkt?" Schaterlachend drukt hij weer op de playknop. Grateful Dead De projecten voor 2014 staan al in de steiger. Daar komt weer een cre do dat de Moordrechtenaar heeft ontleend aan Boeddha. "Maak plan nen alsof je honderd wordt maar leef elke dag alsof het je laatste is." Plannen zijn er dus genoeg, waar onder één hele belangrijke: Schenk wil in zijn leven nog een album ma ken als hommage aan Jerry Garcia. De frontman van Grateful Dead is een groot inspirator; zelfs zijn hond heeft Schenk vernoemd naar de in middels overleden muzikant. "Met mijn band heb ik hetzelfde meegemaakt als Grateful Dead: de manager ging er met de kas van door. Grateful Dead maakte daar een nummer over, He's Gone. Later werd dat ook gespeeld als iemand uit de vriendenkring overleed. Ik heb er een eigen versie van gemaakt, luister maar." Schenk draait de vo lumeknop open. "Dit gaat gedraaid worden op mijn begrafenis", zegt hij zonder droevigheid. Lachend ver volgt hij: "Als je de muziek van je begrafenis al hebt gemaakt, dan kun je pas leven!"

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 45