Leontienhuis bij BNN Motie SP wekt irritatie WD valt over grote containers Fout op de kaart gezet... KERKDIENSTEN ZONDAG 8 DECEMBER HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 4 DECEMBER 2013 9 Inloopochtend BorstkankerVereniging levenhuizen - Het toekomstige Leontienhuis aan de Zevenhuizense Zuid- plasweg komt donderdag 5 december aan bod in de serie Tot Op Het Bot van BNN. In de serie begeleidt de Nieuwerkerkse ex-topwielrenster Leontien van MoorseI zes jonge meiden in hun gevecht tegen anorexia nervosa. De 16-jarige Carmen, hoofdpersoon in de uitzending van donderdag, krijgt een fotoshoot in het monumentale pand. Het Leontienhuis is een initiatief van de Leontien Foundation en wordt een inloophuis voor jonge ren met een eetstoornis. De monu mentale boerderij op Zuidplasweg 13 is eigendom van de gemeente Zuidpias, die de buitenkant van het pand voor een kwart miljoen euro gaat renoveren. De Leontien Foun dation richt het pand van binnen in en gaat het van de gemeente huren. De start van deze samenwerking werd woensdag 6 november op een symbolische manier gevierd met Le ontien van Moorsel en wethouder Rinus Bosman. De uitzending begint om 21.40 uur op Nederland 1. Gouda/Regio - De BorstkankerVer eniging houdt donderdag 12 decem ber van 10.00 tot 12.00 uur een in loopochtend op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis aan de Jan van Beaumontstraat. Leden van de vereniging zijn aanwezig voor het geven van informatie en het beant woorden van vragen. Voor meer informatie ('s avonds): 0182-551829. Zuidpias - De SP diende dinsdag 26 november tijdens de raadsverga dering een motie in waarin wordt gesteld dat Zorgpartners Midden- Holland moet stoppen met het slui ten van Moerdregt of anders twin tig jaar moet worden uitgesloten bij eventuele herbouw in Zuidpias. Zorgpartners verwacht dat er over Zuidpias - De WD vroeg tijdens de raadsvergadering van dinsdag 26 november waarom bewoners in het buitengebied op dit mo ment 240 liter-containers voor restafval krijgen, terwijl een keuzemogelijkheid tussen een grote of een kleine container was toegezegd. Volgens wet houder Arjen Flazelebach kan dit later. De gemeente heeft de grote containers op voor raad, deze zijn overgebleven na het plaatsen van ondergrondse containers. Nadat alle contai ners zijn uitgezet kan een kleine container worden aangevraagd. Deze werkwijze maakt het mo gelijk om in één keer de juiste hoeveelheid 120-liter containers aan te schaffen. een aantal jaren meer zorgplek- ken nodig zijn als gevolg van de vergrijzing en er mogelijk nieuwe verpleeghuizen moeten worden ge bouwd. De wethouder ontraadde de motie. Ook gaat die de overige raadsleden te ver. SP-fractievoorzitter Muller werd tegelijkertijd, met harde woor den, verweten dat hij de bewoners van Moerdregt valse hoop geeft, omdat de sluiting van het zorg centrum een beslissing van Zorg partners is, waarover de gemeente Zuidpias geen zeggenschap heeft. Moerdregt wordt onder andere ge sloten omdat het op dit moment al niet aan de eisen voldoet. Moerkapelle Fierst. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W.J.C. van Blijderveen en 18.30 uur ds. P.C. Hoek. Herv. Gem. Moe.: 9.30 en 18.30 uur ds. AJ. van den Herik (2e Adv.). Ger. Gemeente Moe.: 9.30 en 18.30 uur ds. W. Harinck. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. B. Oosterom (HA) en 18.30 uurds. J. Boer (DHA). V.E.G. in 't Goudse: 15.00 uur dhr. Baak. Prot.Gem. De Stroom: 10.00 uur ds. J. van der Meent in Dorpskerk. RK Geloofsgem. St. Johannes Onthoofding: 9.00 uur Eucharis tieviering met pastoor Van Kla veren (2e. Adv.). De kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur vindt het middag gebed plaats. Volle Evangelie Gem. Effata: Joop Risamasu (HA). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): 10.00 uur Gert van den Bos (2e. Adv.). St. Josephparochie (zie Nieuwer- kerk) Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 9.30 uur Woord- en Communieviering met pastor W. Bloem. Veg Het Kruispunt: Leen Koster. Prot. Gem. De Bron: 10.00 uur ds. F.P. Treep (2e Adv.) en 17.00 uur Festival of Lessons en Carrols met ds. F.P. Treep. De Lichtkring: 9.30 uur ds. W. de Groot en 16.30 uur ds. J.M. Ol- denhuis. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur (HA) en 18.30 uur (DHA) ds. M.B. van den Akker. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur (HA) en 17.00 uur (DHA) ds. H.C. Marchand. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 16.00 uur leesdienst. Zevenhuizen Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur (HA) ds. B. Brunt en 19.00 uur (2e. Adv.) ds. D. van Vreeswijk. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur ds. D. van Vreeswijk. Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur drs. A.D. Noordam (Kerk Anders Dienst). Vrijz.Prot.Kerk: 10.30 uur dr. E.H. Cossee. R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: (9uv Een landkaartje 'Thuis in Zuidpias' van het project 'Zuidpias gewoon grenzeloos' is niet gewoon foutloos. Zo wordt in de legenda het bedrijventerrein Kleine Vink maar 'Hooge Veenen' genoemd. Het be drijventerrein De Hooge Veenen zelf heet 'ZZP Nieuwerkerk A20'. Ontwerper is weer Vormgeversassociatie BV uit Hoog Keppel. Van Gelderse zandgrond. De veerpont naar Gouderak heet dan ook een 'vaarpont'. Maar ook in óüde kaarten kunnen fouten zitten. Als voorbeeld dient hierbij een oude kaart met een fout veronderstelde rivierarm en een minder bejaarde kaart met ook nog een foute plaatsnaam. Het gaat om een mid deleeuwse kaart en om een nagetekend exemplaar daarvan van nog geen honderd jaar geleden. De kaartcollectie Hingman op het Nationaal Archief in Den Haag bevat unieke handschriftkaarten van Nederland van de Middeleeuwen tot halverwege de negentiende eeuw. Deze kaarten zijn af komstig uit verschillende archieven en ho- niet klopt is een rivier de Oude Lek, dwars door de Krimpenerwaard en tussen Goude rak en Ouderkerk, tegenover Kortenoord, in de IJssel uitkomend.... Historieschrijvers tot rond 1900 hielden de Oude Lek nog voor waar aan, maar Teunis Vink uit Lekkerkerk maakte er in 1926 in zijn proefschrift De Lekstreek gehakt van. ("Dat terrein ken ik van kind af, sprak er met iederen boer, was daar steeds in het land, ploeterde er in den grond, en vond er nooit iets anders dan veen, behoudens dan het kleidek nabij Lek en IJssel.") Hij tekende, om de foutief getekende rivier aan de kaak te stellen, in zwart een stuk over van de gekleurde kaart nummer 236. Zevenhuizen verving hij maar door een zuidpijl! Prachtig gaf hij de verde re namen zwart op wit weer: Moerdrecht, Cappel en... Nieuwerkerc. Wie echter de twee zuidgerichte kaarten vergelijkt (de oudste staat nu ook op internet op www. gahetna.nl) ziet een fout. Waar in de Mid deleeuwen een klerk cursief 'Cortenoorde' neerschreef las Vink voor zijn gemak maar 'Nieuwerkerc' en hij tekende dat ook nog foutief na. Zijn proefschrift is in veel biblio theken bewaard. Het geeft ook veel waars, maar suggereert ten onrechte óók dat Nieuwerkerk ooit 'aan den IJssel' lag. Dat was dus Kortenoord, netzoals nu nog! Meer voorbeelden van moderne kaartfou- ten? Op de Officiële gemeenteplattegrond van Zuidpias (2013) ligt Schollevaar in de gemeente Rotterdam. En op nieuwe RET- lijnenkaarten wordt de Nieuwerkerkse Vrij heidslaan (1997) nog steeds Burg. Jasstraat genoemd.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groenehartarchieven.nl/weblog mèt een moge lijkheid tot reactie. ren bij de registratie en de besluitvorming van de archiefvormers van instellingen. De kaarten zijn meestal in opdracht gemaakt met een administratief doel, zijn dus func tioneel en niet commercieel. Jammer is dat men ooit de kaarten van hun archieven afscheidde. Zodoende is soms lastig meer te achterhalen waar ze voor dienden. Hoe dan ook, in de collectie zit als nummer 236 een ongedateerde ingekleurde 'Kaart van den loop der rivieren de Rijn, Waal, Lek, Merwede en Maas'. Hij is van perkament (dierenhuid), 'zuidgericht' en moet uit de vijftiende eeuw zijn! Veel klopt: de Lek en de IJssel, maar ook Moordrecht, Korten oord, Capelle en Zevenhuizen. Wat totaal

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9