cU tOitU, to WÊÊÊÊibêJÈÊiï i v I Ifflï' HART VAN HOLLAND WADDINXVEEN 24 DECEMBER 2013 23 Daan Roosegaarde: Waddinxveen - Matthijs van Nieuwkerk is dol op hem. Wereldwijd wil men gebruik maken van zijn ideeën: zo moet zijn smogstofzuiger inwoners van Beijing vrijer laten ademen en zijn inwoners van Almere zoet met zijn Marbles. Het 'droomlab' waarin innovator/ontwer- per/creatieveling Daan Roosegaarde (34) zijn ideeën realiseert staat gewoon in Waddinxveen, langs de spoorlijn op be drijventerrein Coeneeoop. Door Pepijn de Groot en interviewafspraak ma ken met Roosegaarde is zo makkelijk nog niet. De in Nieuwkoop geboren ereatieveling is voor zijn werk op permanente trek tocht over de wereld. De anekdote over zijn bankaceount is tekenend: Roosegaarde krijgt vaak telefoontjes van ING omdat de bank vermoedt dat zijn account gehackt is. Hoe kan het anders dat er op maandag geld is op genomen in Rotterdam, op woensdag in Shanghai en vrijdag in Hongkong? Niks hacker, welkom in het leven van Roosegaarde. Medio december is er een klein gaat je voor een telefonisch interview. Roosegaarde heeft net een bespre king afgerond in Rotterdam en is op weg naar zijn werkplek. "Of dat alsmaar heen en weer reizen me wel eens tegenstaat? Nee, dat is juist het avontuur. Constant voer ik gesprek ken met andere mensen en bedrijven, samen zoek je naar manieren waarop je dromen kunt concretiseren." Hij zucht en geeft toe: "Al vind ik het vooruitzicht van een middag gefo cust werken in de loods in Waddinx veen heerlijk." Van Waddinxveen naar de wereld In 2006 streek Roosegaarde in het Gouwedorp neer, in het pand van elektrotechniekbedrijf AXIS 6t Stuif meel. "Ik klopte bij AXIS £t Stuifmeel aan omdat het bedrijf kleine mag neetjes verkocht die ik wilde gebrui ken voor een interactief kunstwerk. We raakten in gesprek, besloten din gen samen te gaan doen en ik mocht gebruik maken van de bedrijfsruimte. Nu heb ik er een eigen plek, Studio Roosegaarde." In 2011 opende hij een vestiging van zijn studio in Shanghai. Voor de duurzame dansvloer - een dansvloer die dansbewegingen om zet in energie die bijvoorbeeld de lichten in een discotheek laat bran den - werkt Roosegaarde samen met een andere Coenecoop-eom- pagnon, Van Dijken Glas. "Ik ben De ideeën zijn niet alleen verba zingwekkend, maar in veel gevallen ook duurzaam en nuttig. Neem de fietspaden die worden verlicht door glow in the dark belijning. Roose gaarde: "Design is voor mij geen decoratie maar interactie. Design is lïOïX OXVcXfAs CrVC-X'tccLc^cL otcvt ctc> trxcrcxto^x De plannen voor 2014 zijn groots. Openbare projecten bij Schiphol en Amsterdam Centraal Station zit ten in de koker. Het schema is zo vol dat Roosegaarde geen tijd heeft om mee te denken over het nieuwe centrum van Waddinxveen, waar zijn studio voor is benaderd. "Ik zit vol, maar natuurlijk kom ik als het af is kijken hoe het erbij ligt." Is Studio Roosegaarde, met dat we reldwijde bereik, het dorp Waddinx veen niet ontgroeid? "We groeien en het is mijn wens dat te blijven doen." Speels: "Maar Waddinxveen groeit gelukkig ook." een voorstander van lokaal produ ceren, wereldwijd tentoonstellen", aldus de kunstenaar-ontwerper. Interactieve ruimte De wereld, maar met name Ne derland, heeft in 2013 uitgebreid kennis kunnen maken met Roose gaarde. "Dit was wel het jaar van de kennismaking met het grote pu bliek, ja", zegt Roosegaarde, doe lend op zijn deelname aan het pro gramma Zomergasten, de massale aandacht voor zijn persoon én zijn concept van de slimme snelweg. Sommige mensen zien Roose gaarde als visionair vanwege zijn ideeën die kunst en technologie combineren om een interactieve openbare ruimte te creëren. Zijn creaties - een jurk die transparan ter wordt naarmate het hart van de draagster sneller gaat kloppen, een stoel die stroomstoten geeft als je de woorden 'ja, maar' uitspreekt - wekken verbazing. Roosegaarde is een soort Willy Wonka van Wad dinxveen. er om het leven beter te maken. Ik ben ervan overtuigd dat wij de we reld moeten herscheppen. Ik weet niet alles, ik doe alleen voorstel len: waarom doen we het niet zo? Dit jaar heb ik mijn verhaal op veel mensen over kunnen brengen en dat heeft effect. Ik hoop dat men sen zelf voorstellen gaan doen in plaats van meningen geven, waar men in Nederland druk mee is. Al die meningen, dat is de horror." Van de wereld naar Waddinxveen Het afgelopen jaar was een avon tuur, het komende jaar wordt dat nog meer. Ideeën te over en dat betekent een bomvolle agenda. "Ik ben altijd onderdeel van mijn idee. Dat zorgt ervoor dat mijn droomwe reld gematerialiseerd kan worden: ik heb het al gevisualiseerd in mijn kop." Ontspannen, lukt dat zo'n be zige bij als Roosegaarde wel? "Ja wel, maar dan moet ik mezelf un- pluggen en een baantje trekken in het zwembad." Of hij met Kerst kan ontspannen, weet hij niet: plannen heeft hij nog niet gemaakt. Daan en het Distripark Roosegaarde ontwikkelde een concept om windmolenparken aantrekkelijker voor het oog te maken. De wieken van wind molens komen door laserstra len met elkaar in verbinding te staan en de wind zorgt voor een lijnenspel van licht. Matthijs van Nieuwkerk keek vol bewonde ring naar de animatie van het windmolentafereel. "Niet te ge loven." De getoonde molens staan te genover Studio Roosegaarde: het Windpark Distripark. Roose gaarde: "De beste ideeën komen op in je eigen omgeving." Still uit de tv-uitzending van Zomergasten, waarin Roosegaarde afgelopen zomer te gast was W,J Wist-u-datje: "ledereen wil duurzaamheid, maar niemand wil windmolens in zijn achtertuin. Vind ik raar", sprak Daan Roosegaarde vorig jaar in De Wereld Draait Door.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 23