mm y>\sC\'C'ktc<p'£> yy^ccrctc- 44-CM-e<4- HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2013 27 Martin Mans, dirigent van mannenkoor De Gouwestem: Waddinxveen - Of het nou komt door het televisieprogramma Korenslag van jaren geleden of niet, koren zijn in Nederland mateloos populair. Geen gehucht waar niet een koor is te vinden. Dirigent Martin Mans van het christelijk \A/addinxveens mannenkoor De Gouwestem voegt eraan toe: "Het is de meest populaire hobby waar relatief de meeste mensen aan meedoen, meer nog dan aan voetbal". Vooral die koorleden is de Kerst vaak de meest drukke periode. ■WÊBKf A/fir Door Nicole Lamers t ennis maken met het orgel ■jkVj deed hij als kleine jongen bij opa op schoot. "Opa had een traporgel en iedere zondag ochtend speelde hij daarop. Ik vond dat prachtig. Al had mijn opa trompet gespeeld, was ik waarschijnlijk trom pettist geworden", zegt Mans met een grijns. Hij was zeven jaar toen hij zijn eerste echte orgelles kreeg en elf toen hij al verschillende koren bege leidde. Op twaalfjarige leeftijd werd hij de vaste kerkorganist van de kerk in zijn geboorteplaats Melissant op het eiland Goeree-Overflakkee. Vader Mans vond musiceren vooral iets hobbymatigs. "Daar was, volgens mijn vader, geen droog brood in te verdienen en dus ging ik aan de slag in het bouwbedrijf van mijn ouders." Wanneer Mans wordt benaderd door een vriend die een muziekschool start, besluit hij orgelles te gaan ge ven. Later professionaliseert hij zich ook in koordirectie. Samen met pianist Jan Vayne vormt hij het duo klaviervirtuozen en hij is inmiddels dirigent van verschillende koren, van Nijkerk en ürk tot Wad dinxveen en zelfs Canada aan toe. Op een enkel koor na, zijn het allemaal mannenkoren en ook mannenensem- bles. Mannen Mans zegt hierover: "Ik vind het prettig om met mannen te werken. Ik heb wel eens tegen een vrouw gezegd dat ik haar solo niet zo mooi vond. Kreeg ik twee weken later te horen dat ze door die opmerking een week lang slecht heeft gesla pen. Dat heb je bij mannen niet of minder. Niet dat er over gevoelens heen wordt gewalst, maar er wordt minderhoe zal ik het zeggen? Een ander voorbeeld. Toen ik vader werd, kreeg ik van de mannen een slab en een hand en werd als een soort ha merstuk mede gedeeld dat ik vader was geworden. En weer over tot de orde van de dag." Onlangs werd gevierd dat Mans twintig jaar dirigent is van De Gou westem, het koor zelf is opgericht in 1983. Het bestaat uit maar liefst 180 leden waarvan er 150 echt actief zijn als koorlid. De leden komen uit de hele regio. Daarnaast is er, sinds zes jaar, de zogenoemde Martin Mans Formation. Dit is een kleiner clubje mannen, zo'n twintig, die tevens ver bonden zijn aan De Gouwestem en er een eigen repertoire op na houden. Ook zij hebben inmiddels tig cd's op hun naam staan. Bethelkerk De 47-jarige Sander van Stenis uit Alphen aan den Rijn en de 72-jarige Johan Krins uit Waddinxveen maken er ook deel vanuit. Iedere maandag avond repeteren ze in de Bethelkerk. Van 19.00 - 20.00 uur is het met de mannen van de formation en daarna volgt nog twee uur koorrepetitie met De Gouwestemmers. De Martin Mans Formation geeft jaarlijks zo'n vijftig tot zestig con certen, soms zelfs in het buitenland. De Gouwestem heeft er wat min der, maar ook voor deze koorleden zijn met name Pasen en de Kerst de drukste periodes. "Hoe ik dat com bineer?" herhaalt Van Stenis die naast koorlid ook eigen ondernemer is, de vraag. "Een kwestie van goed plannen. Ik heb thuis ook nog een gezin en in de zaak moet natuurlijk ook alles door kunnen gaan, dus veel regelen. Ik heb nu wel voor mezelf gezegd dat ik hooguit twee repeti ties of twee concerten per week doe. Of een concert en een repetitie, maar niet meer." Pasen Alle drie de heren geven op muzikaal gebied de voorkeur aan Pasen. "Dat heeft natuurlijk ook met het lijdens verhaal te maken, sterven en de we deropstanding. De muziek beleef je heel intens", aldus Mans. Kerst vindt de dirigent ook wel een bijzondere tijd, vooral door de gezellige sfeer die eromheen hangt. "Ook dan heb ben we het druk evenals met Pasen en Koninginnedag/Koningsdag is nog zo'n uitschieter." Het repertoire bestaat voor het grootste deel uit geestelijke liederen. Vijfentwintig procent is klassiek zo als Hallelujah van Handel en de rest valt onder populair zoals de War- childsong van Marco Borsato. Van Stenis en Krins worden geroepen. Het is 19.00 uur en er moet gewerkt worden. Tijd is tijd voor Mans. "Hij is streng, maar dat moet ook wil je deze kwaliteit bereiken". Krins knikt in de richting van de dirigent. "Hij kan je een dodelijke blik geven als je iets verkeerd doet, maar anderzijds weet hij je als geen ander te inspi reren. Moetje maar eens kijken naar zijn expressie als hij dirigeert." Krins heeft geen woord teveel gezegd.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 27