HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2013 41 Yogadocente en buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand Trude Matla-van der Veer Moordrecht - Haar eerste toga bij de gemeente Moer- kapelle was haar een paar maatjes te groot. "Er zat wel klittenband aan waarmee ik 'm kon verstellen, maar dat kostte me iedere keer een panty." Het ge waad zit buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand Trude Matla toch vanaf het eerste moment als gegoten: "Ik hou van mensen en vind het mooi om ze tijdens een klein stukje van hun leven te begeleiden. Mééleven, daar gaat het om." mensen tijdens een klein stukje Bij het aanstaande bruidspaar langs gaan, ze het hemd van het lijf vragen en dan een mooie toespraak maken voor de grote dag. Dat is waar Matla veel plezier aan beleeft. "Je leert zo heel veel mensen kennen; dok ters, dominees en mensen die in de Door Judith Rikken n september 1988 trouwde Matla 'haar' eerste stelletje: "Mijn achterbuurmeisje in Moerkapelle en haar verloofde. Hun lieve bedankbriefje heb ik nog. Ze wisten destijds niet dat het mijn eer ste huwelijksvoltrekking was, omdat ik ze vooraf niet extra zenuwachtig wilde maken." Bij haar 25-jarig jubileum afgelopen september, stond de teller op zo'n tweehonderd huwelijken. "In de be ginjaren in Moerkapelle deed ik er gemiddeld één per maand, vooral die van mensen die niet sterk aan de kerk gebonden waren (die kozen vaker voor het schoolhoofd), of waar bijvoorbeeld familie uit het buiten land bij was. Dan deed ik ook een stukje in het Engels." Twee gemeentelijke herindelingen verder, zijn er bijzondere herinne ringen in overvloed. Zoals aan het huwelijk dat ze sloot op een ponton op de IJssel. Onder een geïmprovi seerd afdakje, want: "Bij huwelijken die buiten worden gesloten, moet er ter plekke minimaal een parasol zijn, om toch een soort 'huis der gemeen te' te hebben." Een huwelijk in het kleine kerkje in Zevenhuizen - "één van mijn lievelingslocaties" - is voor Matla iedere keer opnieuw een feest. En ze herinnert zich als de dag van gisteren de bruid, die van begin tot eind van de ceremonie huilde. "Ze brulde, kon niet stoppen. Denk aan je mascara, zei ik nog." Dit jaar was het rustig voor Matla. Ze verbond twee vrouwen in de echt en begeleidde twee ambtenaren- voor-een-dag, die zelf een huwelijk voltrokken. "Dan zie je bijvoorbeeld een zoon die zijn moeder, die we duwe is, trouwt en daarmee namens de familie instemming betoont met die stap." kas rozen snijden. Op de huwelijks dag zelf ben ik een maatje voor het paar. Als ze dan een beetje bibberig de trouwzaal in komen, fluister ik: het komt goed." Van alle paren die ze heeft getrouwd heeft ze in ieder geval de toespraken die ze heeft ge houden, bewaard. "Ze blijven voor altijd in mijn hart." Yogadocent De van oorsprong Haagse Trude Mat la woonde 26 jaar met haar gezin in Moerkapelle, vertrok naar elders en keerde na een afwezigheid van achttien jaar terug in de gemeente Zuidpias toen ze dit jaar naar Moor drecht verhuisde. Wie niet door haar is getrouwd, of ooit bij een door haar gesloten huwelijk is geweest, kent Matla misschien als yogadocent. Ook in die rol is ze al een kwart eeuw ac tief. "Ik heb dertien jaar yogales gehad", zegt Matla. "Hè hè, zei mijn docente, toen ik vertelde dat ik zelf aan een opleiding tot docent zat te denken. Ze vond altijd al dat het erin zat. Toen ik begon met cursussen geven, was ik mijn eigen visitekaartje. Men sen zien dat yoga iets met je doet; dat je er fit en gezond van blijft." De 69-jarige Matla geeft nog min stens acht yogalessen per week en volgt daarnaast zelf bewegingsles- sen uit het Bravo-programma van de gemeente. "Ik denk dat ik tot mijn negentigste doorga." Niet alleen bewegen is een 'way of life' geworden - "Ik sta niet op voor dat ik mijn dagelijkse oefeningen, inclusief gezichtsgymnastiek heb ge daan" - dat geldt ook voor 'mindful' bezig zijn met de dag. Matla: "Mind ful leven is bewust in het nu leven, niet steeds terugkijken of zorgen hebben over volgende week. Dat kost veel energie en verandert niets aan wat er gaat komen. Het beste is, vind ik, om blanco de dagen, en mensen, tegemoet te tre den en maar af te wachten wat er gebeurt, zonder vooraf al je reactie klaar te hebben. Dat te kunnen toe passen, vraagt levenslange oefening. Dat het me nu goed afgaat, komt ook doordat ik als kind vroeg wijs was. Als je tien jaar bent en je vader overlijdt, dan leer je veel over het leven. Vooral de manier waarop mijn moeder met vijf kinderen is verdergegaan, dapper en blijmoedig, is altijd een voorbeeld voor mij geweest." De jonge Trude was volgens haar moeder te klein van stuk om te wor den wat ze wilde worden: verpleeg ster. Matla koos er vervolgens voor om te gaan werken in administra tieve functies. "Later heb ik als vrij williger bij het Rode Kruis heel wat grote kerels uit bed gehaald." Haar brede belangstelling en liefde voor mensen bracht haar er onder meer toe om buitengewoon amb tenaar van de burgerlijke stand te worden. Dat volgens de statistie ken tegenwoordig ruim één op de drie huwelijken stukloopt, verandert niets aan de intentie waarmee Matla haar werk doet. Toch is er wel iets veranderd: "Vroeger werd je huwe lijksdag de mooiste dag van je leven genoemd. Nu noem ik het liever een prachtige dag, waarover je pas aan het eind van je leven kunt zeggen of het ook de mooiste was." "Ik vind het mooi om van hun leven te begeleiden."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 41