"Kinderen worden geprikkeld om zichzelf te ontplooien" Bückeburg verheugt zich op viering 40-jarige vriendschapsband :RKDIENSTEN HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 8 JANUARI 2014 9 Wethouder Jan Verbeek en kunstenares Agnes den Hartogh over het belang van cultuur op school ZONDAG 12 JANUARI - AUTOBEDRIJF VAN REEUWIJK Verkoop en reparatie van alle merken Zuidpias - "Het wordt belangrijk gevonden dat rekenen en taal er goed in zit ten bij de leerlingen. Dat is natuurlijk ook belangrijk, maar hierdoor komt het culturele onderwijs soms op de tweede plek." In opdracht van de gemeente gaat kunstenares Agnes den Hartogh scholen de komende jaren helpen om cultuuronderwijs de aandacht te geven die het verdient. Door Erwin van 't Hof Vanuit het rijk heeft gemeente Zuid- plas een subsidie Cultuureducatie met Kwaliteit aangetrokken om basisscholen nog beter te kunnen ondersteunen met het ontwikkelen van hun cultuureducatie en cul tuurvisie. Wethouder Jan Verbeek is blij met de extra gelden: "Op dit moment wordt er al goed aandacht gegeven aan de culturele opvoeding van basisschoolleerlingen; met het extra geld kunnen er mogelijkheden vrijkomen om de basisscholen beter te ondersteunen." Hij benadrukt dat de gemeente zelf niet gaat dicteren hoe de scholen hun cultuurprogramma moeten in vullen, maar eerder een helpende hand wil zijn in het proces: "Uit eindelijk is het de bedoeling dat elke school op zijn eigen manier het cultuuronderwijs gaat invul len." Verbeek is van mening dat cultureel onderwijs, ook al zijn de resultaten hiervan niet per se in cijfers te vangen, van groot belang is voor leerlingen: "Op die manier worden kinderen geprikkeld om zichzelf te ontplooien. Cultuur zit in ons allemaal en is een groot onder deel van iemands identiteit." Kunstenares Agnes den Hartogh is de persoon die de scholen namens de gemeente daadwerkelijk de hel pende hand gaat toesteken. Den Hartogh is al acht jaar verantwoor delijk voor het cultuureducatiepro gramma in Zuidpias. Ze bespreekt met de scholen hoe zij dat pro gramma kunnen invullen. "Voor elke school maken we een programma op maat, waarbij ik vaak zelf ook projecten initieer." Ze merkt dat het soms nog moeilijk is om cul tuureducatie alleen in handen van de scholen te laten: "Docenten krij gen het steeds drukker. Het wordt belangrijk gevonden dat rekenen en taal er goed in zitten bij de leerlin gen. Dat is natuurlijk ook belangrijk, maar hierdoor komt het culturele onderwijs soms op de tweede plek. De toekenning van de subsidie Cul tuureducatie met Kwaliteit vereist dat we samen met de scholen gaan kijken hoe ook deze belangrijke vorm van onderwijs de aandacht kan krijgen die het verdient." Belangrijk hierbij is om te kijken wat de docenten zelf al in huis hebben: "Sommige docenten spelen gitaar, anderen hebben een aantekening voor tekenen; al die talenten kun nen worden benut voor een betere vorming van kinderen." Prenten De directe omgeving en het cul turele erfgoed van de gemeente Zuidpias worden geïntegreerd in de cultuureducatieprojecten. Den Hartogh: "We werken samen met de historische verenigingen, het Hoog heemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, de Steenovens, Moerkapelle Herst. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G.A. van den Brink en 18.30 uur ds. W.J.C. van Blijderveen. Herv. Gem. Moe.: 9.30 uur ds. G. van den Brink en 18.30 uur ds. J. Prins. Ger. Gemeente Moe.: 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. E.M. Bakker en 18.30 uur ds. W.P. Emaus. V.E.G. in 't Goudse: geen dienst Prot.Gem. De Stroom: 10.00 uur ds. H. Schipper in Ontmoetings- kerk. RK Geloofsgem. St. Johannes Onthoofding: 9.00 uur Woord en Communieviering met diaken Vrijburg. De kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 our vindt het middaggebed plaats. Volle Evangelie Gem. Effata: 11.00 uur Levi Risamasu (gezinsdienst). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): St. Josephparochie (zie Nieuwer- kerk) Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 9.30 uur Eucha ristieviering met pastor W. Bekedam. Veg Het Kruispunt: 10.00 uur Leen Koster (+avondmaal). Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 10.00 uur ds. F.P. Treep; 17.00 uur Open Deur Dienst met ds. Taco Kos ter m.m.v. Les Chantres. De Lichtkring: Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur ds. H.C. Marchand (bevest.ambtsdra- gers) en 18.30 uur kand. D.C.G. van der Kraan. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur ds. DJ. Cuperus en 17.00 uur ds. H.C. Marchand. Ger.Gem. in Nederland ('s-Graven- weg 71): 9.30 en 16.00 uur lees dienst. Zevenhuizen Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur ds. D. van Vreeswijk en 19.00 uur ds. LJ. Vogelaar. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur ds. H.M. de Jong. Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur mw. J.W. Immerzeel. Vrijz.Prot.Kerk: geen dienst R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhuizen: De expositie Het Spelende Kind wordt op 10 januari om 15:30 uur officieel door wethouder Jan Verbeek geopend. Daarna is de expositie vanaf 11 januari dagelijks te bezichtigen toten met 24 februari. Molen Windlust en Moz-Art. Vaak maken we samen projecten waarin het erfgoed wordt gecombineerd met kunstprojecten, muziek, litera tuur of dramatische vorming." Bij een bezoek aan een museum kan bijvoorbeeld niet alleen worden stilgestaan bij de manier waarop een schilderij is geschilderd, maar ook bij het onderwerp van het schilderij zelf. Verbeek: "Het is een beetje het idee van het ouderwetse onderwijs aan de hand van prenten waarop allerlei handelingen waren afgebeeld. Leren door te kijken, en zelf te participeren." Museum Gouda Agnes den Hartogh is buiten de subsidie Cultuureducatie met Kwa liteit om, ook actief in een pro gramma dat zij met medewerking van Museum Gouda ontwikkelde, en waarin scholen uit alle dorps kernen van Zuidpias participeren. De expositie 'Het spelende kind' is het vervolg op een internationaal project dat in mei 2013 startte in zowel Zevenhuizen als Pozzuolo (Castiglione del Lago, Italië). In dit project nodigde Den Hartogh drie andere kunstenaars uit die allen hun eigen associatie hebben bij het thema 'het spelende kind'. Van de werken stelde ze een expositie sa men in Palazzo Moretti, Pozzuolo. Hier lag het vertrekpunt voor een uitwisselingsprogramma met de Ze- venhuizense basisschool 't Reiger- bos en Scuola Elementare Pozzuolo. Met de tentoonstelling in Museum Gouda wordt het uitwisselingspro ject voortgezet, deze keer met alle scholen uit de gemeente Zuidpias. Jong volwassen Behalve dat de kinderen in aan raking komen met het begrip mu seum en werken in verschillende technieken gaan bekijken, heeft de expositie ook duidelijke verhalen. Onder andere wordt uitgebeeld hoe kinderen in sommige situaties te jong volwassen worden en niet de mogelijkheid hebben om te spelen. Den Hartogh haalde haar inspiratie uit projecten die zij deed in Afrika en Latijns-Amerika. "Daar zag ik dat sommige kinderen niet de kans hebben om te spelen. Dat deed mij ontzettend veel. Kinderen horen te spelen. Deze boodschap wil ik aan kinderen en volwassenen doorge ven." Bückeburg - Van 29 mei tot 1 juni wordt de 40-jarige vriendschapsband tus sen het Duitse Bückeburg en inwoners van Zuid plas gevierd. In zijn nieuw jaarstoespraak heeft burgemeester Brombach van Bückeburg de 20.000 inwoners van zijn stad uitgenodigd om dit jubileum mee te vieren. Net zo als burgemeester Gert-Jan Kats van Zuidpias, benadrukte Brombach dat de stedenband vooral bestaat bij de gratie van persoonlijke contacten tussen de inwoners van beide gemeenten. Burgemeester Reiner Brombach noemde in zijn toespraak een aan tal voor Bückeburg belangrijke ge beurtenissen in 2013. Zo roemde hij de inzet van vele vrijwilligers na de overstroming die Duitsland vorig jaar trof en sprak hij de hoop uit dat nog meer inwoners "zich aansluiten bij het vrijwilligerswerk om zo onze lokale gemeenschap en het leven in onze stad te verrijken". Een opvallende ontwikkeling in 2013 was de beslissing van de Büc- keburgse gemeenteraad om met 47 andere gemeenten het energie bedrijf Weser Energie GmbH Et Co op te richten. Doel hiervan is de le vering van elektriciteit, gas en wa ter aan de 1,2 miljoen inwoners van Ostwestfalen-Lippe en het Weser- bergland voor de toekomst veilig te stellen. Belangrijk om te vermelden in zijn nieuwjaarstoespraak vindt de burgemeester ook de aan schaf van nieuwe voertuigen en adembeschermingsapparaten voor de brandweer, en het feit dat voor het tegengaan van 'poli tiek gemotiveerd jongerengeweld' een 'streetworker' is aangesteld. De volledige nieuwjaars groet van burgemeester Brombach staat op de Facebookpagina van de Vrienden van Bücke burg. Daar staat ook de eerste uitnodi ging aan verenigingen en organi saties in Zuidpias die eind mei mee zouden willen naar Bückeburg. De komende tijd wordt meer bekend over het program ma van de viering van de 40-jarige jume- lage. Prins Alexanderlaan 38 2912 AM Nieuwerkerk a/d IJssel T (0180)312200 F (0180)320776 E info^autovanreeuwijk.nl www.autovanreeuwijk.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 9