"Goed voor de spaarpot, goed voor het milieu" J Oproep 'plaatje- praatje' voor editie Nostalgia HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 15 JANUARI 2014 11 Ruim 3200 kerstbomen ingebracht bij inzamelpunten Wat weet u eigenlijk van... Letland? Als Philip Freriks dat vraagt in De Slimste Mens zullen er weinig deelnemers punten halen. Het is een nieuw euroland, dankzij de basisschooltopogra- fie weet u misschien waar het land ligt (ezelsbrug van de Baltische Staten: van boven naar beneden gaat alfabetisch - Estland, Letland, Litouwen) en daar houdt het zo'n beetje op. Voor mij reden genoeg om er een kijkje te gaan nemen. Zuid plas - Met divers materieel kwamen kinderen woensdag 8 januari naar de inzamelpunten in de gemeente om kerstbomen met harde munt te ruilen. Douwe wijst trots op zijn skelter-aanhanger. "Ik heb er al zes ritten op zit ten." In totaal werden in Zuid plas 3245 bomen ingeleverd. Door Kristien Zuidland Ook de fiets is populair om bomen mee te slepen. Wie er maar een paar heeft, komt lopend, zoals Bram (4), Laura (6) en Vienna (7) die samen met moeder twee bomen meezeu len. Wijkbeheer heeft de handen vol aan de verwerking van zoveel enthousiasme: bijna tweeduizend bomen worden versnipperd, geperst of samengeduwd afgevoerd. Twan telt hardop mee met Jan Me ijer, wijkbeheer Zevenhuizen, die Twans bomen handig op een grote stapel gooit. Ze zijn het eens: twin tig bomen, tien euro. "Door iets te betalen, doen de kinderen het werk", verklaart Meijer de vergoe ding, "goed voor hun spaarpot en voor het milieu en het scheelt ons dagen werk." En de kinderen doen het werk met enthousiasme: de broertjes Boy en Joel komen met zesennegentig bomen én opa Fred Zwarteveld 'omdat hij een aan hanger heeft' naar het Dorpsplein. Jens (8), Daan (10) en Bram (9), goed voor zesenveertig bomen, rij den af en aan met fiets en skelter. "Gewoon vroeg beginnen en goed zoeken", verklaren ze nuchter de enorme aantallen. Milieuwetgeving Al jaren geleden maakte de traditi onele kerstboomverbranding plaats voor inzameling en compostering van afgedankte kerstbomen. "Ik herinner me het verbranden nog goed", verzucht Aad den Hollander, chauffeur van de containerwagen die de bomen transporteert naar een opslagdepot. "Als je klein bent lijkt zo'n vuur al gauw heel groot. Maar dat mag niet meer. Milieu wetgeving." Den Hollander voert zo'n 1500 bomen af, die hij laadt in Zevenhuizen, Nieuwerkerk en Moor drecht. "En dat is nog niet alles; ook in Oud Verlaat en Moerkapelle wordt ingezameld." De Schelde, Nieuwerkerk aan den IJssel. Boy en Joel leverden in Zevenhuizen 96 bomen af. De Nieuwerkerkse Estee sleepte vanaf de oprit 17 kerstbomen naar het inzamelpunt, waarmee ze 8 euro 50 verdiende. In februari 2014 verschijnt op nieuw een editie Nostalgia van het Hart van Holland. Inbreng van lezers is welkom. We doen daarom een oproep voor de ru briek 'plaatje-praatje'. Lezers mogen een foto insturen (ten minste veertig jaar oud), ver gezeld van een - nostalgische -tekst. Reacties (onder vermelding van 'Nostalgia') zijn welkom bij: redactie@hart-van-holland.nl Foto's (ingescand) graag als jpg-bestand met een bestands grootte tussen de 1 en 3 mb, de tekst bij voorkeur als Word- bestand. Foto's en tekst (plaatje-praatje) kunnen ook gestuurd worden naar: Redactie Hart van Hol land, Noordelijke Dwarsweg 1a, 2761 GA Zevenhuizen, (onder vermelding van 'Nostalgia') Halve boom "Welkom op Klein Veluwe", grapt Tiemen Potuijt, die samen met Pa trick Baas namens de gemeente de inzameling in goede banen leidt op parkeerplaats Schelde in Nieuwerkerk aan den IJssel. De kinderen staan in de rij om te worden uitbetaald. Potuijt houdt een halve boom omhoog: "Dit mag natuurlijk niet", zegt hij te gen de aanbrenger, "samen met de andere helft betaal ik je voor één boom." De jongen haalt besmuikt de andere helft uit zijn stapel. In Moordrecht op de locatie Land voor Water loopt het minder storm. "Ik word net gebeld dat er in de wijk zelf een depotje is aangelegd. Daar moeten we even langs met de wagen", legt John Delft, wijkbeheer Moordrecht, uit. Aangekomen wijzen de vriendjes Devin (10) en Thijn (9) met trots op hun aandeel. "We doen dit nu drie jaar en weten de goede plekjes." De opbrengst - 'Mama, we hebben eenenveertig!' - gaat in de spaarpot, het begin van een iPod mini. Latvijas Dabas Muzejs (Naturalis, maar dan in Riga) is al het perso neel hard aan het werk om de ten toonstelling over barnsteen af te maken, maar voor het Nederlandse journalistje houden ze een uurtje vrij. De professoren, directeuren en curatoren mailen je terug en stu ren je, in tegenstelling tot het land waar op elke bestuurder een elftal persvoorlichters lijkt te zitten, niet van het kastje naar de muur. Een uitwisseling van Nederlanders en Letten zou leuk zijn. We zitten in hetzelfde Europese schuitje dus we zullen ongetwijfeld met elkaar te maken krijgen. Het staat in ie der geval als een paal boven water dat we nog veel van elkaar kunnen leren. Voor nu heeft u genoeg geleerd over Letland om niet te sneuvelen als u meespeelt met De Slimste Mens. Omdat het niet zo lekker in het verhaal past plaats ik de alinea 'culinaire ontdekkingen' in het postscriptum. Kvass is maltbier dat smaakt naar roggebrood. Je zou het niet zeggen, maar het is heerlijk. Een culinaire ontdekking, evenals de paddenstoelensalade die smaakt als atjar tjampoer. In Moordrecht waren kinderen een eigen depotje gestart. Van uw correspondent in Riga, waar het getuige de muziek en de straatversie ring nog steeds kerst is. Afgelopen zomer vergeleek ik op deze plaats een reis met een wi- negum: van allebei wil je meer als je er eentje gehad hebt. Dat ik nu schrijf vanuit Letland is min of meer gedwongen - het is een schoolopdracht, dus mag het geen vakantie heten - maar dat maakt het niet onplezant. Ik vind weinig leuker dan een onbekend land ver kennen. Van de mensen die hier eerder zijn geweest begreep ik dat hier bloed mooie vrouwen wonen. Tot op he den heb ik helaas vooral oudere vrouwen gezien met gezichten die extra grauw ogen omdatze hun haar Door Pepijn de Groot platinablond hebben geverfd. Die schijnbaar mooie vrouwen zouden als een blok vallen voor een West-Europeaan als ik. Aandacht krijg ik inderdaad wel, als ik Neder lands praat. Alsof je van een andere planeet komt. Soms voelt dat ook zo. De om gangsvormen hier verschillen van de maatschappij waarin ik denk te verkeren. Een deur voor een ander openhouden gebeurt hier niet. Als het gebeurt kan er geen bedankje vanaf. Verontschuldigingen als je met je winkelwagen een ander van de sokken rijdt? Ho maar. Onder het genot van een kvass* sprak ik eerder deze week een in Litouwen geboren inwoner van Riga die zei: "Vriendelijkheid is een misdaad in Letland." Als dat zo is, dan schuilt er in menig Let een strafbare. Voor mijn school werk moet ik verhalen schrijven en vrijwel iedereen die ik om hulp vraag, werkt uitgebreid mee. In het

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11