Uit uw afvalwater halen wij energie In totaal zuivert het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard ij na 147 miljoen liter afvalwater per dag! HART VAN HOLLAND ADVER 22 JANUARI 2014 37 Schielarid en de Krimpenerwaard Week 4, nr. 152 "Uw waterschap verbruikt in de toekomst minderenergie. In plaats daarvan wekken we juist zelf zoveel mogelijk energie op. Dit doen we samen met andere waterschappen, overheden en marktpartijen." Afvalwaterzuiveringsinstallaties t m l Gouda i^hoon hisven .otterdam* Hoogheemraadschap van Agnes van Zoeten, bestuurder waterkwaliteit en duurzaamheid Groene energie uit rioolwater? Dat klinkt onwaarschijnlijk. Maar het kan en het gebeurt. Waterschappen halen energie uit rioolwater. Waterschapsenergie. De komende jaren zult u waterschapsenergie op steeds meer plaatsen tegenkomen. Afkomstig van poep en plas, dus van ons allemaal. In Nederland zorgen 25 waterschappen voor droge voeten en schoon water. Op bijgaand kaartje ziet u het beheersgebied van uw waterschap: het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. Waterschappen beheren hetwaterinsloten, rivieren en delta's en zorgen ervoor dat gebieden niette nat ofte droog zijn. Dat ons land tegen overstromingen beschermd is en dat iedereen kan genieten van mooie waterrijke natuur. Daarnaastzuiveren wij uw afvalwater in afvalwaterzuiveringsinstallaties. Zoals u op het kaartje kunt zien, zijn dat er in dit gebied negen. Waardevolle stoffen Op onze afvalwaterzuiveringsinstallaties zuiveren we rioolwateren blijft er slib over. In dit zuiveringsslib zitten nog veel waardevolle stoffen. Op onze afvalwaterzuiveringsinstallatie Kralingseveerin Rotterdam zetten we slib om in biogas. We laten het met behulp van een speciale techniek gisten, zodat er energie vrijkomt. Echte groene waterschapsenergie! Wij gebruiken deze energie om er onze eigen afvalwaterzuiveringsinstallatie Kralingseveer op te laten draaien. Deze draait voor 60% op de energie die we zelf opwekken. Schoon en duurzaam! Toekomstplannen In de toekomst verwerken we het zuiveringsslib van al onze negen afvalwaterzuiveringen op installatie Kralingseveer. Maar we willen nog meer doen. Zo onderzoeken we of we de warmte uit het rioolwater kunnen gebruiken. Of we biogas als brandstofvoorauto's kunnen inzetten. En of we de ruimte op de terreinen van onze installaties kunnen inzetten voor het opwekken van zonne- en windenergie. Fosfaat als meststof De waterschappen onderzoeken welke andere producten we terug kunnen winnen uit het zuiveringsproces, zoals bijvoorbeeld fosfaat. Deze grondstof kan worden gebruikt als meststof voor het gazon, in bloembakken en perken. 1 Awzi Kralingseveer zuivert 87.558.516 liter per dag 2 Awzi Groenedijk zuivert 13.805.183 liter per dag 3 Awzi Kortenoord zuivert 21.730.628 liter per dag 4 Awzi De Groote Zaag zuivert 17.469.372 liter per dag 5 Awzi Berkenwoude zuivert 636.085 liter per dag 6 Awzi Stolwijk zuivert 1.508.822 liter per dag 7 Awzi Bergambacht zuivert 2.475.667 liter per dag 8 Awzi Ammerstol zuivert 68.858 liter per dag 9 Awzi Haastrecht zuivert 1.091.639 liter per dag Afvalwaterzuiveringsinstallatie Kralingseveer Al onze bekendmakingen vindt u vanaf nu op /ww.hhs nl/loket/bekendmakingen en op www.officielebekendmakingen.nl. Deze advertentie is een uitgave van: Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard Postbus 4059,3006 AB Rotterdam, 010 45 37 200, www.hhsk.nl De volgende editie van Waterwerken verschijnt op 19 en 20 februari 2014 Bekijk in dit filmpje hoe wij energie maken van afvalwater I 0 m

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 37