Discussie over camera's laait weer op Indrinken in de zuipkeet en dan naar de kroeg Blijven knokken voor vrijheid HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 22 JANUARI 2014 9 Like ons op fdCGbOOk j wwwJwhonline.nl^^^^^J Cafés houden zich strikt aan nieuwe alcoholwetgeving au dm Zondagavond was er bij Brand punt een beeldverslag over Noord-Korea, de laatste totalitai re dictatuur op de aarde. Een regi me dat met alle middelen die tot haar beschikking staan, zorgt voor een complete hersenspoeling van de bevolking, met zware straffen voor iedereen die zich niet schikt. Shockerend waren de verhalen van de mensen die het gelukt is te vluchten naar China of naar Zuid-Korea. Nog shockerender de gevolgen van hun vlucht voor hun familieleden. De warenhuizen die aan het buitenland getoond wer den als symbool van Noord-Kore- aanse welvaart, staan vol spullen maar er zijn geen kassa's. Want het is letterlijk een showroom voor de buitenwereld. In schril contrast tot die uiterlijke schijnwelvaart stonden de getuigenissen van mensen die op straat leefden, als jong kind vaak al, zonder eten en onderdak. Uitzendingen van de staatstelevisie op elke hoek van de straat met de boodschap van de grote leider. Wat een beklem mend verhaal. Wel waren er licht puntjes van hoop in de verhalen van de mensen die gevlucht wa ren en van mensen die de situ atie in Noord-Korea goed kennen. Zij wagen hun leven om beelden van buiten naar de mensen in Noord-Korea te krijgen. Incognito gefilmde beelden laten zien dat gewone Noord-Koreanen niet alles meer pikken van de agenten en militairen op straat. Discussies aangaan, tegengas geven. Lang zaam komen er kleine scheurtjes in het beleid. Niet door gewapend verzet, maar door informatie via radio's en internet. Deze bewe ging is onmogelijk te stoppen, zelfs voor een totalitair regime. Uiteindelijk kun je heel veel con troleren maar niet de gedachten van de mensen. De uitzending was afgelopen maar liet me niet los. Wat een vrijheid hebben wij. Vanmorgen toen ik op mijn werk kwam, had ik thuis al twee kran ten gelezen, drie nieuwswebsites bekeken en de knipselkrant ge scand. Wat een rijkdom aan fei ten, informatie, meningen hebben wij in onze samenleving. En nog belangrijker, we hebben de moge lijkheid om hierover met elkaar te discussiëren in een publiek debat of in een democratische arena. Vijftien miljoen mensen op dat hele kleine stukje aarde, inmid dels zijn het er bijna zeventien miljoen. Ik wist weer waarom ik altijd zo blij ben als er reacties zijn in een debat of over stukken die ik schrijf. Twee weken geleden stond er een ingezonden brief in deze krant naar aanleiding van een eerdere column van mijn hand. De brievenschrijver stelde mijn wereldbeeld (een kleinere overheid, meer zeggenschap voor mensen zelf) aan de kaak door een aantal zorgpunten op te noemen. De vrees voor regels I stapelen die hij daarin uitte, deel 1 ik overigens. Dat is ook wat we vaak zien in de reflex die politici 1 en beleidsmakers hebben bij ge- 1 beurtenissen in ons land. Wat mij I betreft belangrijk om tegen te 1 blijven strijden, dat delen wij met elkaar. De omvang van de over- I heid en de vrijheid voor individu- I ele mensen is inderdaad een con- r tinu onderwerp voor discussie in ons land. Ook nu weer bij de ge- I meenteraadsverkiezingen speelt 4 deze een rol. Wat mij betreft is J die overheid en haar takenpakket klein en de ruimte voor mensen I groot. Als je het zelf niet kunt organiseren of betalen, kun je je tot de overheid wenden. Dat is en blijft een verworvenheid, mensen staan niet in de kou. Maar voor elk probleem naar de overheid kijken om een oplossing te fabriceren, beknot op de lange J termijn die vrijheid van mensen 3 waar ik (en ja, daar kom ik rond f voor uit!) altijd voor wil blijven knokken. MMiiHBmifli Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara van Ark deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Zuidpias - Tijdens de behandeling van de kadernota integrale veiligheid in de gemeenteraad van 14 januari laaide de discussie over cameratoezicht weer op. Het plaatsen van vaste en mobiele camera's is een onderwerp dat elk jaar bij de behandeling van veiligheid terug lijkt te keren. Met name de WD is een voorstander van meer camera's. Bijna alle andere partijen stellen dat came ratoezicht nuttig kan zijn, maar dat er ook niet mee moet worden overdreven. Door Erwin van 't Hof Ondanks dat de criminaliteitscij fers in de gemeente laag zijn, en al enige jaren een dalende trend laten zien, was er tijdens de raadsverga dering toch animo om de discussie over cameratoezicht aan te gaan. Met name de WD toonde zich fel voorstander en opperde dat de in zet van drones kan zorgen voor een beter overzichtsbeeld. CU/SGP ziet wel iets in een intensievere inzet van mobiele camera's. Burgemeester Kats stelt dat de situ atie in de gemeente het op dit mo ment niet rechtvaardigt om dro nes in te zetten. Wel gaf hij aan dat de huidige camera's, waarvan het precieze aantal geheim wordt gehouden, gemoderniseerd zullen worden. Een belangrijk speerpunt van de discussie rondom veiligheid is volgens burgemeester Gert-Jan Kats het onderscheid tussen objec tieve en subjectieve onveiligheid. "Het is net met welke bril er wordt gekeken. De cijfers wijzen uit dat de criminaliteit laag is en dalend, maar dat hoeft niet per se het vei ligheidsgevoel van een individu te beïnvloeden." Dode hoeken Het CDA benadrukte dat cameratoe zicht geen doel op zich moet zijn, maar een middel dat alleen ingezet moet worden als het daadwerkelijk iets toevoegt. Roeland de Graaff: "We moeten niet alleen maar kijken naar het aantal camera's, daar schiet echt niemand wat mee op." Mogens Domela (PvdA) is van mening dat er altijd een ethisch-morele discussie moet voorafgaan aan de plaatsing van extra camera's: "Het blijft in ze ker opzicht een inbreuk op iemands privacy, daar moet niet luchthartig mee om worden gegaan." De SP ziet een andere reden om niet vóór meer cameratoezicht te zijn. "Het is een verplaatsing van het probleem", al dus André Muller (SP). "Als er meer camera's komen verplaatst de over last en criminaliteit zich naar andere dode hoeken." KI Vervolg van voorpagina Nieuwerkerk aan den IJssel - "Het is eigenlijk vrij eenvoudig. Als een jongere tien euro heeft, kan hij daar in de kroeg vier bier voor kopen. Nu dat niet meer kan, koopt hij van die tien euro via een oudere vriend in de supermarkt veel meer alcohol.Uiteindelijk zullen jongeren meer gaan drinken, denkt de barman van De Berg in Nieuwerkerk aan den IJssel. De verhoging van de minimumleef tijd voor drankgebruik is de nieuw ste stap in de betutteling van de samenleving, vindt Alex van der Dussen van café de Tap. "De overheid wil op deze manier steeds meer al les in hokjes plaatsen en het gedrag van mensen sturen." Hij denkt dat een groot deel van de sociale con trole door de nieuwe regelgeving verloren gaat. "Nu jongeren niet meer mogen drinken in cafés, gaan ze hun heil ergens anders zoeken. Ik zie nu al gebeuren dat veel jonge ren zich indrinken in zuipketen in de buurt en dat ze daarna naar mij toe komen. Voorheen konden jongeren hier ontspannen een drankje doen terwijl het barpersoneel erop lette dat iemand zich niet helemaal klem zoop. Die controle is nu weg." Duizend euro De kroegbaas benadrukt dat hij het fens is met de verhoging van de mi nimumleeftijd, maar vindt het on eerlijk dat de verantwoordelijkheid volledig bij de ondernemers komt te liggen. "Op dit moment zorg ik dat iedereen die binnen wil komen zijn ID laat zien, wie achttien jaar of ouder is krijgt een stempel en kan op vertoon daarvan een biertje gaan halen." De ondernemer is bang dat er ondanks deze strenge controle toch iemand van onder de achttien naar binnen kan glippen met een stempel. "Als er dan gecontroleerd wordt, word ik aansprakelijk gesteld en krijg ik een boete van meer dan dui zend euro. Ik doe mijn uiterste best om me aan de regels te hou den, maar het wordt me zo'n beetje onmogelijk gemaakt. De Tap, van oudsher de plek in Nieu werkerk waar jongeren hun eerste biertje nuttigen, loopt volgens Van der Dussen een groot deel van zijn klandizie mis door de verhoging van de minimumleeftijd. Vrijdagavond was er inderdaad geen enkele min derjarige te bespeuren. De kroeg baas gaat de Tap nu ombouwen tot eetcafé: "De aanscherping van de alcoholwetgeving en het constante gedoe met de openingstijden, heb ben mij tot deze beslissing gebracht. Ze bekijken het maar, ik geef het op." Behoefte Brasserij De Berg heeft zijn deurbeleid aangepast. Hoe wel het voorheen officieel al verboden was voor min derjarigen om de kroeg te betre den, werd soms een oogje toegekne pen. Op dit moment is daar volgens een medewerker van De Berg, die liever niet met zijn naam in de krant wil, geen sprake meer van. "Wij hanteren nu heel strikt het beleid. De hoge boete die op overtreding staat, kunnen we echt niet heb ben." Op een tv-scherm in het café komt regelmatig een bericht voor bij waarop staat jongeren onder de achttien niet worden toegelaten. De barman vreest ook dat jongeren nu hun heil ergens anders gaan zoe ken: "De middelen worden op deze manier aangepakt, niet de behoefte. Jongeren mogen nu tot achttien jaar helemaal niets, en daarna kunnen ze zich ineens te buiten gaan aan bier en sterkere drank. Het is juist de geleidelijke opbouw van gewone naar sterke drank die goed werkt bij de bewustwording van jongeren." Op de deur van café L'Esperance prijkt een bord waarop met grote letters wordt aangegeven dat er geen toegang wordt verschaft aan mensen onder de achttien. "Dat moet aangepast worden", zegt bar man Kelvin Scheers, "we laten wel mensen binnen onder de achttien, maar controleren er streng op dat zij geen alcohol drinken." Als er een groep van vijf jongeren bin nenkomt van wie er één onder de leeftijdsgrens is, dan krijgt de hele groep geen alcohol. "Op die manier hopen we te voorkomen dat meer derjarigen biertjes gaan kopen voor minderjarigen." Over het algemeen wordt L'Esperance overigens be zocht door meerderjarigen: "De laatste tijd zien we veel jongeren rond de twintig hierheen komen, en we hebben natuurlijk een vast aantal bezoekers die wat ouder zijn." Scheers is net als zijn collega's uit de andere kroegen van mening dat de verhoging van de minimumleef tijd een verplaatsing van het pro bleem is. "Het wordt vermoedelijk zelfs alleen maar erger omdat min der goed gecontroleerd kan worden wie wat drinkt. Ik heb al gehoord dat er een paar zuipschuren in Nieuwerkerk zijn." De bijdrage die het café kan leveren aan de sociale opvoeding van jongeren, wordt vol gens de barman tenietgedaan: "Op je zestiende of zeventiende gezellig een paar biertjes drinken is er niet meer bij. Dat zijn juist de momenten, waarop je ook als mens groeit." lllf duCWHtWh Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12 info@arbeco.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 9