PvËTA HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 29 JANUARI 2014 23 De gemeente krijgt er belangrijke taken bij, met name op het gebied van jeugdhulp en zorg. Inwoners moeten meer zelf gaan doen. Waar legt de politiek de accenten? -*?3WJnie u ZU llll ilHS ^fSGPl I \mJ V V De financiële positie van Zuidpias is sterk beïnvloed door grondaankopen in de Zuidplaspolder. Door het slechte economische tij hebben die gronden tot nu toe geen geld opgeleverd. Wat zeggen de partijen hierover in hun programma's? Hoe wordt Zuidpias aantrekkelijker voor de jeugd? CDA De nieuwe zorgtaken van de gemeente bieden kansen om meer vanuit het belang van inwoners te werken. Het principe moet zijn: één gezin, één plan, één hulpverlener. In alle dorpen moeten duidelijke locaties en aanspreekpunten zijn voorvragen rond zorg en hulp. ChristenUnie/SGP In ieder dorp moet een laagdrempelig loket voor zorg en welzijn komen. Inwoners kunnen zelf kiezen van welke zorg aanbieder zij gebruik willen maken, passend bij zijn of haar levens overtuiging. De gemeen te stelt geld of mede werkers ter beschikking voor goede initiatieven, zoals een systeem voor 'zorgruil' om vraag naar en aanbod van vrijwil ligers aan elkaar te kop pelen. D66 ledereen die hulp wil, kan hulp krijgen. Een vast maatwerkteam is continu beschikbaar. Hulpvragers moeten zich wel maximaal inzetten om weer op eigen benen te kunnen staan. Net als op veel andere terreinen hanteert D66 de 80/20 regel: 80°/o van het werk van de gemeente kan standaard worden aangepakt, voor 20% is maatwerk nodig. 80% van de aandacht van de raad moet volgens de partij uitgaan naar de 20% van de dossiers die om maatwerk vragen. Nieuw Elan Zuidpias NEZ Zover wettelijk niet vastgelegd dient de ge meente een sociale rol te hebben richting de zwakkeren in onze ge meenschap. Niemand mag om wat voor re den dan ook tussen wal en schip vallen. Het is echter de mens zelf die bepaalt of en in hoeverre hij of zij zich inzet voor de medemens en/of de woonomgeving. De ge meente moet faciliteren zonder de regie over te nemen. GROEN w PvdA-GroenLinks Met 'keukentafelge sprekken' wordt de aan vraag van zorg en hulp persoonlijker en minder ingewikkeld. Inzet van verpleegkundigen, art sen of andere professio nals blijft nodig; onder zocht moet worden of een deel van de hulp kan worden uitgevoerd door vrijwilligers en werkzoe kenden. SP SP De SP vindt dat thuiszorg niet meer commercieel, maar gemeentelijk moet worden uitgevoerd. Te 'lichte' vragen horen thuis bij vrijwilligers, maar mantelzorgers mogen ook weer niet te complexe zorgvragen voor hun kiezen krijgen. Wat betreft jeugdzorg: scholen moeten niet de rol van zorgverlener op hun bord geschoven krij gen. WD De WD erkent dat de ge meente verantwoordelijk is voor eenieder indivi dueel, maar meent dat bezuinigingen op rijks niveau niet automatisch met nieuw gemeentelijk beleid kunnen worden gecompenseerd. Uit gangspunt is: wie zorg nodig heeft, krijgt zorg. Maar wat mensen zelf en voor elkaar kunnen regelen, moeten ze zelf gaan regelen. CDA Het CDA vindt dat de gemeente zeer terug houdend moet zijn met nieuwe aankopen van grond en vastgoed. Als er toch wordt aange kocht, moet de financi ële onderbouwing zijn gebaseerd op het meest sombere scenario. Grote projecten moeten in meer deelplannen wor den opgeknipt. ChristenUnie/SGP ChristenUnie/SGP wil de negatieve gevolgen van het stilvallen van ont wikkelingen in de Zuid plaspolder zoveel moge lijk beperken. Mede door de afwaardering van de gronden staat de finan ciële positie van de ge meente nog steeds onder druk. Met maatwerkop lossingen voor bijvoor beeld glastuinbouwers moet de grondpositie van de gemeente in die polder zo snel mogelijk worden afgebouwd. D66 D66 wil geen pessimis me over de toekomst van de Zuidplaspolder, wel realisme over het tijdpad van de ontwikkeling. De polder moet toekomst vast en duurzaam wor den ontwikkeld naar realistische behoefte. Opgelet moet worden dat projectontwikkelaars niet eenzijdig contracten kunnen breken, zoals bij het voormalige gemeen tehuis in Zevenhuizen is gebeurd. NEZ Nieuw Elan Zuidpias staat een gezonde groei van de gemeente voor met behoud van de dor pen en groene tussen gebieden. Derhalve geen megalomane bouwplan nen met bijbehorende grote financiële risico's voor de inwoners. Ver rommeling dient te stoppen en daar waar mogelijk aangepakt te worden. Clustering van de glastuinbouw en op timale verkeersdoorstro- ming in het gebied. PvdA-GroenLinks Grond die de gemeente in eigendom heeft wil PvdA-GroenLinks inzet ten voor bijvoorbeeld het opwekken van duurzame energie (wind, zon, bio massa etc.) of (tijdelijke) natuur of volkstuinen. SP Nagegaan moet worden of alle gronden nu zijn afgeschreven, of dat er nog lijken in de kast zitten. Gronden ruilen kan, maar aankopen niet meer. Bekeken moet worden of op braaklig gende gronden weer landbouw kan worden gepleegd. Ook kunnen corporaties de gronden pachten en er goedkope starterswoningen op bouwen. Volkstuinen en tijdelijke natuur, zijn ook opties. WD Met Rotterdam, Wad- dinxveen en de provincie moet bij alle gronden bekeken worden welke risico's er zijn bij het al dan niet ontwikkelen. Er moeten alleen woningen worden gebouwd als daar aantoonbare vraag naar is. Om overaanbod te voorkomen, kan er voor worden gekozen om niet te veel nieuw bouwwijken tegelijk te bouwen. CDA Het CDA wil in overleg roet de schoolbesturen van Comenius en Thor- becke onderzoeken of in Zuidpias een volledig onderwijsaanbod mo gelijk is. Ook speciaal onderwijs moet dichtbij mogelijk zijn. Op het ge bied van wonen heeft de partij aandacht voor de bouw van jongerenwo- ningen, startersleningen en doorstroming op de woningmarkt. ChristenUnie/SGP Met het oog op kinderen en jongeren wil de partij gezinnen versterken. De opvoeding van kinderen mag niet in de knel ko men door alleenstaande ouders zonder werk te verplichten maatschap pelijk nuttige werk zaamheden te doen. Het jongerenwerk moet meerbekendheid krijgen. D66 D66 wil in een advies raad spreken mét jon geren, in plaats van óver jongeren. De partij vindt ook dat er in Zuidpias een middelbare school moet komen met alle schooltypen, van gym nasium tot en met vmbo. En: iedere jongere tot en met 18 jaar moet prak tisch en indien nodig fi nancieel in staat worden gesteld om te sporten. NEZ Crèches, peuterspeelza len, scholen, (sport-)ver- enigingen en uitgaans gelegenheden moeten optimaal in de dorpen aanwezig zijn. Het wo ningaanbod moet meer worden afgestemd op de jeugd die wil blijven: betaalbare starterswo ningen, zowel huur als koop. PvdA-GroenLinks In overleg met de scholen wil PvdA-GroenLinks het schoolzwemmen herin troduceren. Voldoende starterswoningen en een goede verbinding met de stad moeten jongeren voor Zuidpias behouden. Ook wil de partijen de dorpskernen aantrekke lijker maken en bijvoor beeld het plein voor het voormalige Zevenhui- zense gemeentehuis ver levendigen. SP De SP wil jongeren hun (legale) hangplek laten verdienen. Bij wange drag kunnen ze die weer kwijtraken. Criminele jongeren moeten in con tact worden gebracht met zelfstandig onder nemers, zodat ze besef fen wat een misdrijf voor iemand met een eigen zaak betekent. Kan toorgebouwen kunnen worden omgebouwd tot jongerenwoningen. WD WD Zuidpias vindt het belangrijk dat de kin dergemeenteraad blijft bestaan. Daarnaast wil de partij een jongeren- adviesraad voor jonge ren tussen 12 en 18 jaar instellen. Starterswonin gen en -leningen moe ten betaalbaar wonen voor jongeren mogelijk maken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 23