Nieuwerkerkse brengt een ode aan het ongeluk Liefde in de bieb Tulpenvazen in Batavier Avond over woonvoor ziening Moordrecht Collecte Amnesty International HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 5 FEBRUARI 2014 11 "Geniet vandaag, morgen kan alles anders zijn" Beeldende kunst Literair www.scnz.nl - info@scnz.nl Onuitwisbaar Onuïty. i sbvuir Nieuwerkerk aan den IJssel - Receptioniste Ingrid Bredius verwerkte per soonlijk drama - ziekbed en overlijden van moeder en diagnose dementie bij vader-in haar bundel korte verhalen 'Onuitwisbaar, als met watervaste stift geschreven'. Het 'project van jarendat Bredius in eigen beheer uitgaf, was al te koop via facebook en ligt nu ook in de lokale boekhandel. De opbrengst is bestemd voor het KWF en Alzheimer Nederland. Ingrid Bredius: "Ik ben geen schrijfster. Ik zou niet weten waar een volgend boek over zou moeten gaan." Door Kristien Zuidland Ongeluk inspireert: grote kunste naars baseerden hun magnum opus op tragedie. "Schrijven was voor mij een manier van verwerken", zegt Ingrid Bredius, "en hopelijk troosten mijn woorden lezers die hetzelfde meemaken." In haar autobiogra fische bundel met korte verhalen neemt ze de lezer mee in een fami liegeschiedenis en laat hem kennis maken met moeder Corrie en vader Joop en niet in de laatste plaats, met de schrijfster zelf. Rauwe randen Als bij 'mam' Corrie alvleesklierkan ker wordt vastgesteld, verandert zij in korte tijd van een levenslustige dame in een doodzieke patiënt. Na ruim drie maanden overlijdt Corrie de Keijzer. Zonder terughoudend heid toont Bredius haar emoties. Ze schroomt niet om rauwe randen van haar verdriet te delen. 'We bellen met de familie om dit kutnieuws te vertellen. Die klotekanker heeft ons in zijn greep'. Naast wanhoop en verdriet is er ook plaats voor humor en verbondenheid. 'Ze (Corrie, red) heeft gevraagd om de ziekenzegen. Ondanks onze aversie tegen het geloof, snappen we dat we haar hier in bij moeten staan.Dus doen we leuk mee. Na de zegen zitten we ge zellig aan de wijn. Ik kijk naar mam. Ze straalt.' Uitlaatklep "Dit is waarschijnlijk mijn eerste én laatste boek. Ik ben geen schrijfster. Ik zou niet weten waar een volgend boek over zou moeten gaan", ver telt Bredius, die het bevrijdende van schrijven bij toeval ontdekt, als ze in 2006 begint aan een weblog. "Ik schreef over mijn leven van alledag: gezin, familie, werk. Op die stuk jes kreeg ik veel positief commen taar." Als kort daarna haar moeder ziek wordt, blijkt het schrijven van verhalen een uitlaatklep. Na het overlijden van moeder wordt bij va der Joop dementie geconstateerd. Bredius stelt vast dat haar vader 'steeds verder van de wereld is, elke dag een beetje.Hij ontglipt me'. In ontroerende scènes beschrijft ze het afscheid: Joop verliest zijn herin nering en daarmee zijn persoonlijk heid. Bredius moet afscheid nemen van de man die haar vader was en leren dat 'gezond weer op en een nieuwe dag' geen vanzelfsprekend heid zijn. Bredius: "Meer dan ooit is mijn motto 'Geniet vandaag, mor gen kan alles anders zijn'." Collectebus De persoonlijke ontboezemingen liet ze in eigen beheer bundelen. "Het was er niet van de ene op de andere dag. Pas vorig jaar november was het klaar. Ik wilde het afron den voor mijn vijftigste verjaardag. En dat is gelukt." Bredius bekent dat ze even heeft gedacht 'wie zit hier op te wachten'. De herkenning van lezers gaf de doorslag. "Ik kreeg zo vaak te horen dat mensen zich getroost voelden. En trouwens, de eerste oplage van tweehonderd was snel uitverkocht. Er is dus kennelijk behoefte aan." De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het KWF en voor Alzheimer Nederland. "Ik ben niet iemand die met een collectebus langs de deuren gaat. Deze manier van bijdragen past beter bij mij." Het boek 'Onuitwisbaar, als met watervaste stift geschreven' is voor 14,95 euro te koop via onuitwis- baarboek@gmail.com en boekhan del Van Delft te Nieuwerkerk aan den IJssel. Zaterdag 8 februari - 19.30 uur Docentenconcert Aula Muziekschool, Schubertstraat 50, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree: tot 18 jaar 2,50; volwassenen 5 euro Zaterdag 8 februari - 21.00 uur PunkRock 't Blok, Ijsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 4 euro Tot eind februari Hoedenexpositie van Helene Leriche Bibliotheek Moordrecht Donderdag 6 februari 19.30-21.00 uur Moodboard maken 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel. Entree 3,50 euro Aanmelden: debbie@jeugdwerkzuidplas.nl Tot en met eind april Expositie tekeningen/schilderijen Ingrid Bovekerk-van derVlugt Wooncentrum Beth-San, Moerkapelle Donderdag 6 februari 10.00 uur Lezing over Tulpenvazen door Detty Mol Dorpshuis de Batavier, Nieuwerkerk aan den IJssel Zuidpias - Bibliotheek de Groene Venen heeft voor haar lezers in de 'Week van de Liefde' een tas met romantische boeken klaarstaan. De 'Echte liefde is....tas' wordt uitge leend in de periode van maandag 10 tot en met zaterdag 22 februari. De lezers kunnen middels een enquête formulier kenbaar maken wat ze van deze actie vinden. In verband met verhuizing doet de vestiging in Ze venhuizen niet mee aan deze actie. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Op uitnodiging van Vrouwen van Nu verzorgt Detty Mol op donderdag 6 februari om 10.00 uur in dorpshuis De Batavier een lezing over tulpen vazen. In de 17e eeuw heerste er een ware tulpengekte in Holland. De prijzen van tulpenbollen stegen tot onge kende hoogte. Spreekster neemt haar publiek mee terug in de tijd en vertelt over de kweek van tul pen, de tulpenhandel en de pro ductie van tulpenvazen in China. Ook wordt aandacht besteed aan hedendaagse kunstenaars die nieu we varianten van de tulpenvaas hebben ontworpen. De toegang is vrij; ook niet-leden zijn welkom. Voor meer informatie: www.vrouwenvannu.nl. Moordrecht - Ouderinitiatief de Zuid plas organiseert voor 19 febru ari een informatieavond over een woonvoorziening voorjongeren met een beperking in Moordrecht. De avond is bestemd voor jongeren met een beperking die met begelei ding op zichzelf willen wonen, en voor ouders die op zoek zijn naar een goede woonplek voor hun kind. De regie over de te bouwen woon voorziening ligt bij ouders en be woners. Zorg wordt ingekocht, op basis van PGB. Voor zzp3 tot en met zzp6. Inloop vanaf 19.30u in zorgcentrum Moerdregt, Land voor Water 3, Moordrecht Aanmelden: info@stichtingdezuid plas.nl of 06-48862830 (Elly) Informatie: www.stichtingdezuid plas.nl Moordrecht - Mensenrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal houdt voor de twaalfde keer een landelijke collecte. In Moordrecht gaan 32 collectanten deze week (de collecte loopt tot en met 8 februari) de straat op Vorig jaar werd in Moordrecht 2019 euro op gehaald. Amnesty International streeft naar een wereld waarin iedereen alle rechten geniet die zijn vastgelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) en andere in ternationale men- senrechtendo- cumenten. Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan la 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12 info@arbeco.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11