D66 en CDA willen uitgebreider voortgezet onderwijs Ai PvïïA HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 5 FEBRUARI 2014 7 In deze wekelijkse verkiezingsrubriek kiest de redactie van Hart van Holland steeds een onderwerp uit de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen. Alle partijen krijgen de gelegenheid hun zegje daarover te doen. Deze week het pleidooi van D66 en CDA voor uitgebreider voortgezet onderwijs in Zuidpias. iiêi ChristenUnie Wat vinden de andere partijen hiervan? Mijn stem gaat naar... CDA-lijsttrekker Jan Verbeek: "Het CDA vindt onderwijs dichtbij huis belangrijk. Uit gesprekken met ouders, leerlingen en de scholen Thorbecke en Comenius blijkt dat er behoefte is aan volledig voortgezet onderwijs in Zuidpias. Het CDA wil kleinere overzichtelijke scholen, en geen grote leerfabrieken waar leer lingen niet gekend worden. Beide Nieuwerkerkse Zuidplasseho- len hebben mavo-vmbo en de eer ste drie jaren havo-vwo. Het CDA wil dat uitbreiden naar volledig havo-vwo. Er ontstaat een doorlo pende leerlijn die niet na drie jaar wordt onderbroken. En leerlin gen hoeven dan niet te rei zen. Zo komt er ook een betere aansluiting tussen voortgezet onderwijs en jeugdzorg die naar de ge meente komt." ■■mié D66-lijsttrekker Rik van Woudenberg: "Zuidpias verdient als gemeente met 40.000 inwoners volwaardig voortgezet onderwijs binnen de eigen gemeentegrenzen. Momenteel heeft Zuidpias niet alle schooltypen en dat is ongewenst. Scholieren kunnen binnen de gemeente alleen hun mavo-diploma halen. Voor havo en vwo geldt dat alleen de eerste leerjaren worden aangeboden. Om een aantrekkelijke gemeente te blijven voor alle inwoners in de toekomst is volwaardig voort gezet onderwijs in de gemeente noodzakelijk. Zuidpias verdient een goede school voor alle soor ten voortgezet onderwijs van de brugklas tot het eindexa men." Zuidplas SGP Nieuw Ëlu.n Zuidplas toncu GROEN SP. p ChristenUnie-SGP Er is op dit moment een breed en gevarieerd aanbod van middelbaar onderwijs in onze regio. De schoolbestu ren moeten zelf een verzoek doen om een nieuwe mid delbare school te vestigen in Zuidpias, dit is geen taak voor de politiek. Als dat verzoek komt, heeft ChristenUnie/ SGP een positieve grond houding. Ze stelt daarbij vier voorwaarden: ouders en leerlingen hebben voldoende keuzevrijheid qua vakkenpakket; de school richt zich op alle jongeren, van vmbo-basis en vmbo-kader tot vwo; nieuwbouw mag niet leiden tot leegstand van de huidige middelbare scho len omdat de gemeente hier financieel nadeel van onder vindt; plannen hebben een gezonde financiële basis. NEZ NEZ is een groot voorstander van het optimaliseren van zoveel mogelijk vormen van onderwijs (en opleidingen) binnen de gemeentegrenzen van Zuidpias. Onderwijs is een deel van onze bescha ving. Wij vonden en vinden het nog altijd een ongewens te situatie dat leerlingen voor diverse vormen van middel baar onderwijs halverwege de opleiding de school in de gemeente Zuidpias moeten verlaten, teneinde de oplei ding in een andere gemeente af te ronden. De mogelijkheid tot het realiseren van een complete, 'brede' middel bare school, dient derhalve te worden onderzocht. Nieuwe Gemeente Politiek Als de randvoorwaarden ge schapen kunnen worden, ziet Nieuwe Gemeente Politiek graag een aanbod van meer typen middelbaar onderwijs in Zuidpias. De partij staat er open voor om te onderzoe ken of dit mogelijk is, maar verwacht op vele haken en ogen te stuiten. Wordt het een geleidelijke uitbreiding, is er voldoende vraag naar de schooltypen, is er nieuwbouw voor nodig, zijn de scholen goed en veilig bereikbaar voor een groter aantal leerlingen, heeft de gemeente momen teel de financiële middelen om dit te realiseren? PvdA/GroenLinks PvdA/GroenLinks ziet hierin een mooie kans voor kwali tatief goed, kleinschalig on derwijs. Het is prettig voor de jongeren en kan wellicht ook andere voorzieningen aantrekken. De vraag is wel of dat het geen vrijblijvende verkiezingsretoriek blijkt te zijn. Wij hebben de verant woordelijke CDA-wethouder hier de afgelopen vier jaar niet over gehoord. Het is voor ons onduidelijk of de scholen zelf ook de mogelijkheden zien. PvdA/GroenLinks wil de kans graag verkennen, maar wil geen financieel avontuur aangaan om op kosten van de gemeente een nieuw gebouw of aanbouw te realiseren. SP De SP wil een vmbo basis- en kaderopleiding in Zuidpias. Hiervoor moet men nu naar Gouda of Capelle. Dit kan aangeboden worden door de huidige scholen, maar ook een dependance zijn van Ca- pelse of Goudse scholen. De SP ziet ook graag praktijkon derwijs en LWOO onderwijs (leerwegondersteuning in het vmbo, red) in Zuidpias, maar beseft dat dit financieel niet haalbaar is. Maar om uitval in deze categorie te voorko men, moet er goed gekeken worden wat lokaal eventueel geregeld kan worden. WD De WD Zuidpias vindt het belangrijk dat er een goed dienstenaanbod in de ge meente Zuidpias aanwezig is. Een middelbare school, met alle richtingen, hoort daarbij. Daarnaast is het duidelijk dat de gemeente niet gaat over het oprichten van een school. Wel kan de gemeente zorgen voor goede omstandigheden waarmee het mogelijk ge maakt wordt een middelbare school neer te zetten. De WD zal zich daartoe sterk maken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7