v ChristenUnie-SGP: onderhoud gemeente blijft sober, extra kwaliteit moet van burgers komen D66 AiWl PvKA 10 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 FEBRUARI 2014 In deze wekelijkse verkiezingsrubriek kiest de redactie van Hart van Holland steeds een onderwerp uit de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen. Alle partijen krijgen de gelegenheid hun zegje hierover te doen. Deze week de ChristenUnie-SGP over het onderhoud van de openbare ruimte, waarop twee jaar geleden een miljoen euro werd bezuinigd. Wat vinden de andere partijen hiervan? Christenunie 0 Mijn stem gaat naar... 'a Lijsttrekker Dico Bac van ChristenUnie-SGP legt uit: Door de bezuinigingen van de af gelopen jaren is het onderhoud van de openbare ruimte achteruit gegaan. Dit proces moet worden gestopt om te voorkomen dat de rekening in de toekomst te hoog wordt. Alleen wanneer er in de dorpen een breed draagvlak is voor het verhogen van lokale belastingen, kan de gemeente zorgdragen voor een hoger on- derhoudsniveau. Een verhoging van de ozb is in deze moeilijke tijd echter niet wenselijk. Daarom pleiten wij voor een dorps- of wijkbudget, door inwoners te besteden aan hun eigen leefomgeving. Hierdoor krijgt de burger ruimte en zeggenschap over zijn woonomgeving en wordt hij gesti muleerd om zelf na te denken en aan de slag te gaan. De gemeente moet dur ven loslaten en eigen initiatieven van inwoners ondersteunen. Dit kan door materialen en bemande voertuigen ter beschikking te stellen. De gemeente ga randeert een basis onderhoudsniveau, de extra kwaliteit moet in samenwer king met de inwoners worden bereikt. Zuidpla Nieuw Eion Zuidpias D66 De gemeente zorgt overal in de publieke ruimte voor een minimumni veau van onderhoud. Maar D66 vindt het nodig dat op bepaalde plaat sen een hoger niveau wordt gerealiseerd; een gedifferentieerde aanpak dus. Bijvoorbeeld moeten watergangen goed open blijven want Zuidpias moet geen natte voeten krijgen. Ook moet het gras in de parken waar veel mensen komen en nabij scholen en ouderencentra, vaker gemaaid worden en onkruid in het openbaar plantsoen vaker verwijderd worden. In alle beheerplannen voor onderhoud moet ruimte zijn voor eigen initi atieven van inwoners en bedrijven. Als inwoners bijvoorbeeld hun eigen straat onkruidvrij willen houden of waterplanten willen verwijderen uit sloten en singels, dan moet de gemeente dit positief waarderen door eventueel materiaal beschikbaar te stellen en/of vuil af te voeren. Als ouders de buitenruimte van scholen extra willen onderhouden (schoon maken, schilderen, e.d.) moet de gemeente dit actief steunen. NEZ De openbare ruimte is voor iedereen toegankelijk. De inrichting, het beheer en het gemeenschappelijk gebruik dient zorgvuldig te worden afgewogen met inachtneming van het algemeen belang. De gemeente dient ten aanzien van het openbaar groen een behoorlijk niveau van on derhoud te garanderen. Indien bewoners of bedrijven deel willen nemen aan dit onderhoud en/of het niveau willen verhogen, dan moet dat on der bepaalde condities mogelijk zijn waarbij toe-eigening geen optie is. NEZ stelt zich op het standpunt dat de openbare ruimte uitnodigend, veilig en schoon moet zijn en blijven. De vele groengebieden tussen de dorpen en aan de gemeentegrenzen dienen beschermd te worden tegen verstedelijking en verrommeling. Lichtvervuiling moet zoveel mogelijk worden tegengegaan. Het gebruik van hondenpoepzakjes stimuleren en GROEN faciliteren, meer hondenuitlaatplekken realiseren. Openbare vuilnisbakken die nen tijdig te worden geleegd. NEZ wil graag een gemeentelijke meld App voor meldingen van zwerfafval, straatbeeld, straatverlichting etc. Nieuwe Gemeente Politiek Voor ons is belastingverhoging voor een hoger onderhoudsniveau geen optie. De gemeente kan met het huidige budget een voldoende hoog niveau garanderen. Een goed aanbestedingsbeleid, verdergaande automatisering en technologische ontwikkeling kunnen kostenbesparend zijn. De gemeente kan het onderhoud van de openbare ruimte niet verrichten zonder het verantwoordelijkheidsbesef en de inzet van de mensen die van die ruimte gebruik maken. Als de samenwerking met de buurtbewoners goed is, zal het peü van het onderhoud hoger kunnen zijn dan nu het geval is. Wij zijn van mening dat de gemeente een actief beleid mag voeren om mensen die dat willen, te betrekken bij het onderhoud van hun leefomgeving. Hiervoor kunnen materialen ter beschikking gesteld worden onder voorwaarden die in principe voor iedereen gelijk zijn. Inspanningen op dit gebied mogen zeker door de gemeente beloond worden. PvdA/GroenLinks Het zorgen voor goede openbare ruimte kunnen gemeente en inwoners alleen samen. De gemeente zorgt voor nette en veilige parken, paden en wegen. Inwo ners en (winkel)bedrijven gaan daar netjes mee om. De laatste jaren heeft de gemeente moeten bezuinigen, ook op de openbare ruimte. Dat vraagt wat van alle partijen; goede communicatie van de gemeente, begrip en net gedrag van inwoners en een snel reagerende gemeente als het onveilig ofte smerig wordt. Daar valt nog veel in te verbeteren. Buurtinitiatieven zijn voor simpel onderhoud een welkome aanvulling. We zien al ouders die zelf het speelterrein van hun kinderen schoonhouden. We willen dat stimuleren, maar we zijn ook reëel. Dit is

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 10