Verhuizing bibliotheek Zevenhuizen Inschrijving Pinkst'Art geopend KERKDIENSTEN ZONDAG 16 FEBRUARI Docentenconcert MOZ-Art Door Adri den Boer HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 FEBRUARI 2014 7 Zevenhuizen - In verband met de verhuizing naar dorpshuis Swanla is de bibliotheek gesloten van maandag 24 tot en met vrijdag 28 februari. Vanaf zaterdag 1 maart zijn de lezers welkom om boeken te lenen. Door de inzet van meer vrijwil ligers kan de bibliotheek ruimere openingstijden hanteren. De bibli otheek is op werkdagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Voorts is de bieb geopend op donderdag en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en op maandag en donder Pinkst'Art vindt op zaterdag 7 juni plaats in Zevenhuizen en Moerka- pelle, op maandag 9 juni in Moor drecht en op zondag 8 en maandag 9 juni in Nieuwerkerk aan den IJssel. Expositieruimte gezocht Een aantal locaties is inmiddels bevestigd, maar met name voor Zevenhuizen en Moordrecht is de commissie nog op zoek naar men sen die een ruimte voor een ex- dag ook nog van 18.30 tot 20.00 uur. Tijdens openingsuren kan men gebruik maken van de lees tafel met kranten en tijdschriften. In de nieuwe situatie is de presen tatie van de collectie boeken anders dan men tot nu toe gewend was. positie beschikbaar willen stellen. Nieuw dit jaar is dat ook in Oud Verlaat geëxposeerd kan worden. De inschrijving voor kunstenaars uit Zuidpias die mee willen doen aan Pinkst'Art is inmiddels geopend. De enige voorwaarde is dat de deel nemers lid moeten zijn of worden van de Stichting Beeldende Kunst Zuidpias. Dit kost 50 euro per jaar. Voor meer informatie en aanmel den: pinkstartzuidplas@gmail.com. Naast de werelden voor de jeugd van nul tot acht en van acht tot twaalf jaar, vindt men de wereld Spanning en Actief, Liefde en Leven en Litera tuur en Cultuur. Binnen deze werel den zijn zowel romans, informatieve boeken als andere media opgeno men. Ook de toptitels en de nieuwe boeken krijgen een duidelijke plaats. Medewerkers van de bibliotheek zijn aanwezig om bezoekers op weg te helpen in de nieuwe situatie. Zuidpias - Veertien docenten van de drie locaties van MOZ-Art (Moor drecht, Nieuwerkerk en Zevenhui zen) verleenden hun medewerking aan het docentenconcert op zater dag 8 februari. In de aula van de muziekschool in Nieuwerkerk wer den werken van onder andere Han del, Brahms en Ravel ten gehore gebracht. Ook het thema uit de film Schindler's List en 'My funny Valen tine' van Rodgers/Hart stonden op het programma. Moerkapelle Herst. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. WJ.C. van Blijderveen en 18.00 uur ds. P. den Ouden. Herv. Gem. Moe.: 9.30 uur ds. AJ. van den Herik en 18.30 uur ds. G.C. de Jong. Ger. Gemeente Moe.: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H. Paul. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. H. Roozeboom en 18.30 uur ds. P.J. Teeuw. V.E.G. in't Goudse: 15.00 uur mw. T. Annotee. Prot.Gem. De Stroom: 10.00 uur ds. J. van der Meent in de Ontm. kerk. RK Geloofsgem. St. Johannes Onthoofding: 9.00 uur Eucharis tieviering met pater Wubbels. De kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur vindt het middaggebed plaats. Volle Evangelie Gem. Effata: 11.00 uur Joop Risamasu (HA). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): St. Josephparochie (zie Nieuwer kerk) Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 9.30 uur Woord- en Communieviering met pastor R. Schoolenberg (thema viering). Veg Het Kruispunt: 10.00 uur Leen Koster. Prot. Gem. De Bron: 10.00 uur ds. F.P. Treep. Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 12.15 uur mw.ds. C.C.A. Melgers (SHH-dienst m.m.v. SHH-combo). De Lichtkring: 9.30 uur A.J.G. Kor- tenhoeven en 16.30 uur G. den Duik. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur kand. D.C.G. van der Kraan en 18.30 uur ds. M.B. van den Akker. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur ds. JJ. Verhaar en 17.00 uur ds. W.G. Sonnenberg. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 16.00 uur leesdienst. Zevenhuizen Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur ds. D. van Vreeswijk en 19.00 uur ds. C. Wesdorp. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur ds. B. Brunt. Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur ds. R. Klijnsma. Vrijz.Prot.Kerk: 10.30 uur dr. E.H. Cossee. R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: 11.00 uur Eucharistieviering met pastor D. van Klaveren in dorpshuis Swanla. Zuidpias - Ondanks dat Pinksteren nog ver weg lijkt, zijn de voorbereidin gen voor Pinkst'Art 2014 al weer in volle gang. Dit jaar is er voor een iets andere aanpak gekozen voor de jaarlijkse Kunstroute in Zuidpias. In plaats van een groot aantal locaties, waar één of twee deelnemers exposeren, wil de organisatie meer toe naar centrale locaties, waar werken van meerdere kunstenaars te zien zijn. Kou in februari bracht ellende, maar niet voor iedereen. In de Nieuwerkerkse Oud heidkamer pronkt een arrenslee, zoals er ooit maar één was. Hij komt uit de steen bakkers- en herenboerenfamilie Van Lan ge. Bij de verdeling van zijn nalatenschap had Gerard van Lange niet alleen die slee, maar ook gouden en zilveren zwepen! Ook deze slee herinnerde met belletjes aan de middeleeuwse narren als naamgever. Van de prinsgezinde steenbakker Gerard van Lange (1759-1829) zit in zijn familiear chief een spotprent uit 1784 van een patriot: Kees (hond) en 'amok-spoeger' geheten! Gerard organiseerde op 10 augustus 1797 'n De Reizende Man' in Zoetermeer de ontvangst van een deftig gezelschap met volgens Bataafse spionnen Willem Frederik van Oranje, de latere koning Willem I. Het nieuwtje is alleen om te illustreren dat deze binnendijkse steenplaatsbezitter van Ver Hitland (nu: De Olifant) steenrijk was. Bij de verdeling van de nalatenschap van Ge rard in 1829 kreeg zoon en opvolger Fran- ?ois van Lange Gzn (1787-1864) net als zijn twee zusters een derde deel van het bezit van meer dan 95.000 aan harde guldens (nu meer dan twee miljoen euro aan waarde). In het archiefje zit een katern van die toe deling bij notaris Dirk Kleij. (Ook schatrijk en vader van de mr P.D. Kleij van die laan- van-nu.) Na veel artikelen met onroerend goed volgt Artikel 20 met een geschatte waarde van ƒ3.000, bestaande uit 'Paarden, Rijtuigen en arre en andere tuig en Gouden en Zilveren Zwepen, stal- en bouwgereed schap'. Uit dat artikel kozen de zusters (ee ga's van resp. een Boskoopse kweker en de Krimpense burgemeester) voor ƒ2.500 aan spul en de Nieuwerkerkse steenbakker Frangois voor ƒ500. Helaas is dat niet ver der uitgesplitst, maar de 'arre' van Gerard kan best bij Frangois op de binnendijkse steenplaats op (Ver) Hitland zijn gebleven. Het kan ook qua ouderdom de arrenslee zijn die de Nieuwerkerkse Oudheidkamer in 2013 kreeg. Vóór van de in 2002 overleden ir. Bertus van Lange en zijn vader notaris Leendert van Lange uit Moordrecht was de slee van Bertus van Lange (Nieuwer kerk 1868-Gouderak 1913). Daarvoor weer bezat Leendert van Lange (1828-1897) te Nieuwerkerk hem. Goed mogelijk dat deze unieke slee ook nog was van diens vader Frangois van Lange en van grootvader Ge rard van die arrenslee met die dure zwepen. De wereld is klein, in de in 2000 geschreven geschiedenis van de boerderij Nooit Ge dacht, met nu dus de Oudheidkamer, staat: 'Eigenaar Leendert van der Graaff verkoopt in 1845 ruim 5 bunder land in Gansdorp aan Frangois van Lange.' Anderhalve eeuw later kwam zijn arrenslee op uitgerekend deze boerderij terecht. (De naam 'Nooit Gedacht' is trouwens pas van de Maarten Molenaar, die in 1838 vanuit Stolwijk op de boerderij van Van der Graaff kwam, en deze later verwierf!) Hoe je alles kunt controleren? Op het streekarchief in Gouda is het archief van de steenfabrikanten Van Lange in te zien. Van de buitendijkse steenfabrikanten Hoogen- dijk op ook Ver Hitland is het dat niet en we ten we niks van zwepen.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groenehartarchieven.nl/weblog mèt een moge lijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7