DE RIVER BICBAND GEDIJT HET BE5T TUSSEN DE MENSEN HART VAN HOLLAND REGIO 19 FEBRUARI 2014 17 MpIH jp aan via: pepiin.hartvanhnllanrl@qmail.mm Ken of hen jij een muzikant die in aanmerking komt voor Hart van HQllandsJVljLLZikaleXaiiQnZ Deel 17 Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wolter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. Zoete inval Nieuwerkerk aan den IJssel - Op woensdagavond ondergaat de gymzaal van Jenaplanschool De Terp een metamorfose. De klimtoestellen en de basket maken plaats voor bladstandaarden en muziekinstrumenten, het gejoel van apenkooiende kinderen wordt vervangen door jazzmuziek en muziekjargon. "Kun jij je cadenza nog een keer spelen?" Woensdag is de vaste repetitie avond van de River Bigband, een twaalfkoppige bigband met wortels in Nieuwerkerk. "Van dat imago van 'Nieuwerkerkse band' willen we af. We zijn een Zuidplasbigband", zegt Trudy Hess (52), een Nieuwerkerkse die saxofoon speelt. De band is op zoek naar versterking en die mag overal vandaan komen. "Het is pret tig om reserves te hebben", zegt pianist Jan Rietman (77). "En het hoeft niet een dubbele bezetting te zijn zoals Ajax die nastreeft", aldus de Nieuwerkerker in een van de vele vergelijkingen die hij trekt tussen muziek en voetbal. Zoals gezegd liggen de wortels van de River Bigband in Nieuwerkerk - waar 'River' dan voor staat laat zich raden. "Van de oorspronkelijke be zetting is er niemand meer bij, maar het begon zo'n twintig jaar geleden als gelegenheidsband van ouders op school", vertelt Hess, die zelf bijna tien jaar deel uitmaakt van de groep. Inmiddels bestaat de band uit vier trompettisten, vier saxofonisten, een pianist, een gitarist, een bassist en een slagwerker. De professional staat vóór de band: bandleider David Rockefeller is trompettist bij het vermaarde New Cool Collective. Belangrijke bandleider "Zonder bandleider gaat het niet", stelt trompettist Arie van den Berg (64). "David hoort alles. Gaat er iets mis, dan klopt hij af en wordt het besproken. Iemand die zo veel ver stand van muziek heeft als hij weet wat de mogelijkheden zijn van mu zikanten als wij. Een professional voor de groep zorgt ervoor datje als muzikant de grens van je mogelijk heden opzoekt en er net dat beetje overheen gaat." De vergelijking met voetbal kan niet uitblijven. Rietman: "Het is nogal een verschil of je Cocu of Advocaat voor je ploeg hebt staan. David is een jongen van het conservatorium en kent alle instrumenten, wat zorgt voor goede begeleiding." Het rafelige randje De drie zijn het erover eens dat de kwaliteit van de River Bigband niet zit in de geliktheid van de muziek, maar in het enthousiasme. "Dat herinner ik me van het Drechtste- denfestival waar we meededen aan een bigbandwedstrijd", begint Van Woensdagavond in De Terp - repetitieavond van de River Bigband. Bandleider David Rockefeller geeft aanwijzingen. weer wordt, staat de deur vaak open en mogen mensen gerust komen luisteren en een kop koffie komen drinken", zegt Rietman. De ambities van de bigband zijn niet gering. De band wil inloopavonden organiseren zodat meer mensen bekend worden met de band, vaker optreden en het liefst met een zan geres. "Net als de Amerikaanse big bands van vroeger, waar een vrouw op hoge hakken de sterren van de hemel zong en het publiek bespeel de", herinnert Rietman. "Dat zou ik mooi vinden. En dan optreden aan de Zevenhuizerplas, tussen de men sen, biertje erbij en wat getetter." Hess: "Op een kasteel in Frankrijk, lijkt me ook wel wat." Maar op een groot podium? "Welnee," zegt Van den Berg, "wij zijn een band die tus sen de mensen moet staan." De vier trompettisten. Nieuwsgierig geworden naar de River Bigband? Wilt u eens kijken nemen of mee-tetteren? Neem con tact op met bandlid Jan Rietman via rietmangj@zonnet.nl of via Face- book: facebook.com/TheRiverBig- Band. den Berg. "Wij kregen complimen ten van de jury vanwege het rafelige randje: we speelden niet zo gladge streken als een harmonie, maar ons enthousiasme en de rauwheid van de muziek bezorgden ons de eerste prijs." Het rafelige randje, dat kenmerkt ook de jazz. "Een muziekstijl zo oud als de wereld, die helaas een beetje in het verdomhoekje is geraakt", al dus Rietman. Hoe dat komt, kan de Nieuwerkerker niet begrijpen. "Het is een vrije muziekstijl, laat ruimte voor improvisatie en jazz kent heel veel afwisseling. Heel anders dan de popmuziek die nu in zwang is." Daarom zijn mensen 'van buitenaf van harte welkom bij de River Big band om kennis te maken met de pracht van jazz. "Als het warmer

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 17