ALGEMENE AANWIJZINGEN VOOR DE AANSCHAF VAN EEN OCCASION TERUG VAN WINTERSPORT? CHECK OF UW AUTO DE SNEEUW OOK HEEFT OVERLEEFD! Kies voor kwaliteit, voor Het Ambacht! '"JK goed- merkdealer! Autobedrijf HART VAN HOLLAND I 26 FEBRUARI 2014 7 Voor dat je overgaat tot de aankoop van een nieuwe of gebruikte auto, is het verstandig een testrit te maken. Vraag hier dan ook altijd om. De testrit geeft je inzicht in de tech nische staat van de auto. Ook kun je er door de testrit achter komen of de auto goed bij je past. Print de handige checklist, zodat je niets vergeet wanneer je een testrit gaat maken. Verzekering Zorg ervoor dat je verzekerd bent tijdens de testrit. Autobedrijven hebben hiervoor een speciale verzekering, maar met name wan neer je een auto koopt van een particulier, is dit vaak niet het geval. Neem contact op met je eigen verzekeraar als je hierover niet zeker bent. Kilometerstand en onderhoud De kilometerstand is van grote in vloed op de waarde van een auto. Het terugdraaien van de kilome terstand komt daarom veelvuldig voor. je kunt verschillende dingen doen om te voorkomen datje een auto koopt met een gemanipu leerde tellerstand: Maak een eigen inschatting. Is het geloofwaardig dat een diesel van 5 jaar oud slechts 40.000 km heeft gereden? Waarschijnlijk niet. Staar je dus niet blind op een buitenkans, maar bedenk goed of de getoonde kilometerstand wel realistisch is. Raadpleeg de onder- houdshistorie van de auto. Vaak zijn de onderhoudsboekjes van de auto nog aanwezig. Vraag hierom aan de verkopende partij. In het onderhoudsboekje kun je vaak de kilometerstand terugvinden zoals genoteerd door de garage, bij een APKof onderhoudsbeurt. Check deze kilometerstanden. In het onderhoudsboekje kun je ook teruglezen welke reparaties er aan de auto hebben plaatsgevonden. Check of er geen terugkerende reparaties zijn, deze kunnen dui den op een structureel gebrek aan de auto. Koop een auto met een NAP certificaatNAP staat voor Nationale Auto Pas. Van auto's met een NAP certificaat, zijn de kilometerstanden opgenomen in een landelijke database. Wanneer deze standen, ingevoerd door bij NAP aangesloten autobedrijven, een logische opbouw vertonen, kan een NAP certificaat worden aangevraagd. Dit geeft u dus de zekerheid dat er niet met de teller is geknoeid. Wanneer u in het bezit bent van het kentekenbewijs van een auto, kunt u bij elk NAP autobedrijf de geregistreerde ki lometerstanden opvragen, of een NAP certificaat aanvragen. Kijk voor meer informatie op www.autopas.nl. Eerste check Voordat je begint met de testrit, doe je een grondige check van de auto: Check het profiel op de ban den. De diepste groeven van de banden moeten minimaal 16 mm diep zijn. Bedenk dat een nieuwe set banden al snel 300,- kost. Inspecteer het motorblok. Kijk goed of er geen olie op het blok zit, dit kan duiden op lekkende dichtingen en pakkingen. Controleer met de pijlstok of er nog voldoende olie in de motor zit. Kijk ook goed of er geen koelwater in de olie zit, dit kan duiden op.... Controleer of er nog voldoende koelvloeistof in de radiateurzit. Draai de dop van de radiateur en check het koelvloeistofpeil. Controleer de auto op aanwijzin gen voor gerepareerde schade. Verschillen in kleur lak tussen de verschillende panelen van de auto, kunnen hiervoor een aanwij zing zijn. Controleer de uitlaat van de auto. Wanneer deze erg zwart is, kan dit duiden op slechte ver branding in de motor. Controleer de auto op roest. Kijkoferopde onderkant van de auto (de dorpels onder de deuren, de balken onder de auto) verf of tectyl is gespoten. Dit kan betekenen dat er roest op de auto aanwezig is. Controleer of alle lichten het doen: stadslicht, grootlicht, richtingaanwijzers en remlicht. Check of er geen lampjes branden op het dashboard. Lees in de handleiding van de auto wat deze lampjes kunnen betekenen. De motor starten Voel voordat je de auto start, of de motor koud is. Wanneer dit niet het geval is, kan het zijn dat de verkopende partij de auto heeft warm laten draaien, om zo een technisch mankement te verhullen. Kijk of er geen over matige blauwe (olie) of zwarte (onverbrande brandstof) rook uit de uitlaat komt. Laat de motor rustig draaien en loop om de auto heen. Hoort u vreemde geluiden? Laat de verkoper wat gas geven en luister opnieuw. De testrit Zoals gezegd kan de testrit helpen bij het opsporen van technische mankementen. Gebruik de testrit echter ook om te ervaren of de auto voldoet aan jouw wensen. Zit de auto lekker? Biedt de auto het gewenste comfort? Kunt u de stoel en het stuur zodanig instel len dat u comfortabel zit? Past, indien noodzakelijk, uw kinderzitje in de auto? Zorg ervoor dat je van tevoren een duidelijk beeld hebt van jouw wensen, zodat je kunt beoordelen of de auto hieraan voldoet. Zorg ervoor dat je voldoende tijd neemt voor de testrit, minstens een halfuur. Ook als de verko pende partij een kortere rit voor stelt. Je geeft vaak een aanzienlijk bedrag uit voor een auto, het is dus niet vreemd even een gron dige testrit te willen maken. Zorg voor een gevarieerde rit, zodat alle eigenschappen van de auto bloot gelegd worden. Voer in ieder geval de volgende handelingen uit: Test de remmen. Test de remmen op verschillende snelheden. Rea geren de remmen goed? Voel je je veilig in de auto? Test of de auto goed spoort tij dens het remmen. Ga 80 kilome ter per uur rijden, houdt het stuur losjes vast, trap de koppeling in en begin met remmen. De auto dient nu rechtdoor te gaan, en mag niet naar 1 kant trekken. Test de motor. Ga op verschillende snelheden rijden en luister naar vreemde geluiden. Test de versnellingsbak. Gaat het schakelen soepel? Test het stuurgedrag. Voel aan of de auto goed reageert op jouw stuurbewegingen. Je mag geen speling of trilling merken tijdens het besturen van de auto. Test de handrem. Ga op een hel lende weg staan en check of de handrem goed functioneert. Overige zaken Sleutels, ramen, sloten afstands bediening, wanneer APK Autobedrijf Het Ambacht Oostpolderweg 4a, 2841 DA Moordrecht (naast stroopwafelfabriek) Telefoon: 0182-748222 www.autobedrijfhetambacht.nl mail: info@autobedrijfhetambacht.nl In Nederland was de winter dit jaar niet serieus te nemen. Veel mensen zijn daarom met hun eigen auto op winter sport gegaan. Een auto krijgt daarbij veel te verduren: lange afstanden in extreme omstandighe den. Sneeuw, ijs, pekel, kou. Daarom is het handig om uw auto bij terugkomst te laten checken. Ook een dergelijke check kunt u, als u wilt, laten uit voeren bij Autobedrijf Het Ambacht in Moordrecht. "Wij zijn bijna een jaar geleden ons eigen bedrijf gestart," zegt eigenaar Ries Kraan, "Het be valt ons heel goed. Het is leuk om te merken dat de eerste klanten inmiddels terug ko men voor een tweede bezoek. Als ze dan vertellen tevreden te zijn, doet ons dat goed. Een tevreden klant is voor ons heel belangrijk." Ries Kraan en Chris van Win den hebben bijna dertig jaar ervaring met voornamelijk Mercedes, BMW, Audi en Volkswagen. "Wie aan die wagens kan sleutelen, kan eigenlijk met alle merken uit de voeten," weet Ries.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 31