EEll) COMPLETE v.v. GROENEWEG - OLYMPIA W.N. DIJKSHOORN B.V. Sponsor wedstrijdbal LOON- EN AANNEMERSBEDRIJF J IEDERE DAG 24 uur BEREIKBAAR! (0180)31 41 12 n a.s. zondag 2 maart DE BADKAMERSPECIALIST VAN DE ZUIDPLAS www.klassetuinen.nl l HART VAN HOLLAND SPOF 26 FEBRUARI 2014 De herinneringen van Teunis Stougie (1941) Sanitiem Arbeco B.V. groener Klasse Tuinen René Meijer Leliestraat 32 2761 HE Zevenhuiten T 06 27094771 E info@klassetuinen.nl Ringvaartlaari 1a «2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Zflf dWK'MVWh dfitfi Tel. (0180) 31 4112 Fax: (0180) 31 99 93 info@arbeco.nl 8* 14.00 uur op het terrein van Sportpark "Van 't Verlaat" Hooidsponsof van der Linden Groep Waddinxveen Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- bonen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Nieuwerkerk aan den IJssel - "Mijn vrouw Nel Groenendijk en ik zijn rasechte Hitlanders. Ik verhuisde vier keer en woon sinds mijn hu welijk in Hitland onder aan de dijk waar we twee dochters kre gen. Mijn vader Andries kwam uit Moordrecht, zijn moeder werkte daar op de steenplaats. Als klein kind moest hij mee en werkte daar waarschijnlijk ook; hij staat op een oude foto bij steenplaatsarbeiders. Hij was gehandicapt, zijn voeten stonden naar binnen en hij had stijve handen. Hij kreeg overigens geen invalide-uitkering. Hij heeft veel beroepen gehad: pluimvee houder, beroepsvisser, mollenvan- ger, badmeester in het Hitlandse IJsselzwembad en veerman. Vader was van 1956 tot 1962 veerman op het pontje tussen Hitland en Ouderkerk. Wij woonden toen in het veerhuis langs de IJssel. De vaardiensten waren continu van 's morgens 6 uur tot 11 uur 's avonds, ook zaterdag en zondag. Toen ik van school kwam om vader te hel pen was ik vijftien en mocht nog niet werken, dus moest moeder mee als begeleidster. Het oude pontje had 1 cylinder en een 8 pk. motor die aangeslingerd moest worden. Bij storm kwam de pont bijna niet verder. De steiger stond met storm en vloed vaak onder water, dus hadden we een noodsteiger. Voor de komst van de stormvloedkering stond ons on derhuis regelmatig onder water. Veel mensen kwamen voor de gezel ligheid bij de pont om te beurzen (praatje maken). Schuin tegenover de Hitlandse steiger lag 250 m ver der de Ouderkerkse steiger, voorzien van een lamp en een claxon die je met wind niet hoorde. Wij moesten dus altijd voor het raam zitten en kijken of de lamp brandde als iemand over wilde varen. Bij re gen riep mijn moeder de wachtende mensen binnen. Angstige momen ten beleefden we tijdens de wa tersnood van 1953, het water stond gelijk met de kruin van de dijk waar je bijna werd afgeblazen door de storm. In de winter van 1956 vroor De oude veerpont. de IJssel in drie dagen dicht met 30 cm ijs. Daar moesten we planken overheen leggen naar Ouderkerk. Toen het dooide voeren mijn vriend Chris van Wijnen en ik op de pont en stapte ik, als kwajongen van 16, op een grote ijsschots en liet me wegdrijven zodat Chris mij weer op pikte midden op de IJssel. In 1963 reden er auto's over het ijs. Bij dooi kwamen grote ijsbrekers, met pun ten vooraan, het ijs losmaken; dat gaf een dreunend geluid. We zagen ook rond 1958 de Ouderkerkse mo len Hermina verbranden, zelfs onze ruiten waren gloeiend. Ik leerde voor timmerman en werkte later bij het Hoogheemraadschap van de Krim- penerwaard voor wegenonderhoud. Saamhorigheid De saamhorigheid was groot in het geïsoleerde buurtschapje binnen Nieuwerkerk, waar ook nog twee steenbakkerijen stonden. De dijk was nog niet verhard, het Ouder kerkse laantje was de verbinding Het echtpaar Stougie in de moestuin. naar het dorp, niemand had nog een auto. Rond 1952 kregen we pas waterleiding en elektriciteit. Er was een dam- toneel-, muziek-, biljart-, schutters-, en een toneelvereniging. Sinterklaasfeest vierden we geza menlijk met zelfgemaakte cadeau tjes. Eerst deden we dit in het oude kerkje van steenbakker Hoogendijk in het buurtje de 'kersenbogerd'. Na de afbraak in 1972 kwam de buurt vereniging Belang Ver Hitland in mijn grote schuur voor activiteiten. In 1981 was er een fototentoonstel ling, de heer Schutter schreef daar na een boekje over Hitland. In 1987 kregen we een stenen buurthuis. We waren erg op Ouderkerk geori ënteerd, de kinderen gingen daar op school, we kerkten en winkelden daar. Met de bochtafsnijding van de IJssel kwam hier een werkhaven voor schepen. Veel oude huisjes zijn afgebroken. We wonen hier fijn, maar ik denk nog vaak aan de gezelligheid van toen."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 53