NEZ SP, NEZ vindt dat burgerparticipatie niet door kan worden opgelegd de overheid D66 PvBA 12 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 5 MAART 2014 In deze wekelijkse verkiezingsrubriek, kiest de redactie van Hart van Holland steeds een onderwerp uit de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen. In de laatste aflevering deze week de lokale partijen Nieuw Elan Zuidpias en Nieuwe Gemeente Politiek. Wat vinden de andere partijen hiervan? f Mijn stem gaat naar... f - jf Lijsttrekker Paul van Drenth legt uit: Burgerparticipatie is geen doel op zich, maar een middel om inwoners de gelegenheid te bieden om invloed op het bestuur uit te oefenen. Goede sier maken met inspraakmogelijkheden als thema-avonden of internetforum, terwijl het bestuur toch zelf alle besluiten neemt, is het paard achter de wagen spannen. Werkelijk luisteren naar de mensen en hen een rol geven in de besluitvorming, geeft een groter draagvlak voor beleid en versterkt de saamhorigheid. De vraag is hoe met elkaar de cultuuromslag te maken, waardoor iedereen het normaal gaat vinden dat bestuur en inwoners samen het beleid bepalen. Wat burgerinzet betreft vinden wij dat vrijwilligerswerk onmisbaar is, en vrijwillig moet blijven. Het is in principe onjuist om mensen te verplichten tot het verrichten van onbetaalde ar beid. Naarmate mensen meer medezeggenschap hebben, zal de bereidheid om er vrijwillig iets bij te doen groter zijn. Nieuw Elan Zuidpla* rtBACU: luxa GROEN p Nieuwe Gemeente Politiek Als personen zich willen inzetten om hun medemens te helpen of hun leefomgeving mooier te maken, verdienen ze daarvoor waardering en mogen ze op medewerking rekenen. Vrijwilligerswerk is onmisbaar in onze samenleving. Het moet echter wel vrijwillig blijven. Het is in prin cipe onjuist om mensen te verplichten tot het verrichten van onbetaalde arbeid. De gemeente kan wel in kaart brengen welke werkzaamheden in aanmerking komen voor burgerinzet en vervolgens in algemene zin de vraag laten uitgaan of er individuen of verenigingen zijn die deze taken op zich zouden willen nemen. Naarmate mensen meer medezeggen schap hebben zal de bereidheid om er vrijwillig iets bij te doen groter zijn. PvdA/GroenLinks Het is vanzelfsprekend dat de overheid geen burgerparticipatie kan op leggen. Het nieuwerwetse woord 'burgerparticipatie' betekent voor ons hetzelfde als 'goed nabuurschap': we zorgen met zijn allen dat het pret tig wonen is in onze dorpen. Dat heeft veel kanten: van het opruimen van zwerfvuil tot een beetje letten op je oude buurman en hem af en toe helpen. De overheid kan die situaties niet allemaal opvangen. Gemeen schapszin ligt bij ons allemaal. Wij hebben niet alleen ogen en oren, maar ook een stel handen en kunnen vaak veel efficiënter reageren dan de gemeente. De overheid regisseert en springt bij zodat er geen gaten vallen. Het mag bijvoorbeeld niet zo zijn dat iemand totaal vereenzaamt omdat hij het toevallig niet goed kan vinden met zijn buren. SP Participeren in de samenleving is iets wat iedereen op zijn eigen manier doet. De ene doet het groots door zich als vrijwilliger in te zetten en de ander kleiner door zijn eigen straatje te onderhouden. De een heeft hier meer mogelijkheden en tijd voor dan de ander en dat zal niet ver anderen als de overheid ons dit op gaat leggen. Een participatiewet is voor de SP dan ook overbodig en leidt tot weer extra overbodige regels vanuit de overheid. In plaats van verplichten zou de overheid moeten zorgen dat partici peren en doen van vrijwilligerswerk gestimuleerd wordt en gedaan kan worden zonder blokkades. De gemeente moet zorgen dat ieder de waar dering krijgt die hij/zij verdient. WD Het woord burgerparticipatie dreigt een containerbegrip te worden. Het wordt te pas en te onpas gebruikt. Als je gewoon je werk wil doen en lekker in onze gemeente wil wonen en je verder nergens mee wil be moeien is dat wat ons betreft prima. Als onze inwoners echter initia tieven willen ontplooien zijn ze uiteraard van harte welkom. De laatste tijd zien we steeds meer voorbeelden hiervan, zie Camino en het ou- ChristenUnie SGP derinitiatief om te komen tot een woongroep voor hun gehandicapte kinderen Als de vraag gaat over iets terugdoen voor een uitkering, vindt de WD Zuidpias bijvoorbeeld wel dat aan bijstandgerechtigden een tegenprestatie voor hun uit kering kan worden gevraagd. Bij rechten horen ook plichten en bij vrijheid hooit verantwoordelijkheid. CDA Het CDA is een groot voorstander van burgerparticipatie, maar dan wel vrijwil lig- We mogen aan elkaar vragen om ons in te zetten als vrijwilliger of als mante,-. zorger. Verplichting, bijvoorbeeld als tegenprestatie wanneer men een uitte ring heeft, is mogelijk, maar dat zal maatwerk moeten zijn. De vrijwilligers er de mantelzorgers verdienen wel duidelijke ondersteuning vanuit de gemeente Thema-avonden gericht op bepaalde doelgroepen zijn belangrijk, waarbij voott aandacht is voor de zorg. Nu er meer duidelijkheid komt over de grote veranderingen op het gebied var jeugdzorg, ouderenzorg en zorg voor mensen met een beperking, gaan wem» elkaar bepalen hoe we onze zorg gaan inrichten. Het CDA wil in gesprek over wat we als burgers zelf kunnen en wat de gemeente altijd als vangnet voo kwetsbare mensen moet blijven doen. ChristenUnie-SGP De ChristenUnie/SGP is een groot voorstander van burgerparticipatie. Dat pas bij onze uitgangspunten: 'vrijwillig doen wat vrijwillig kan' en 'geef geen ge- maar toestemming'. Participatie kan de gemeente nooit afdwingen, maar^ belonen. Dat kan door budget ter beschikking te stellen of kennis en ondersteu ning aan te bieden. Of door letterlijk een straat, buurt of wijk in het zonne..- te zetten. Wij zien er geen enkel bezwaar in als de overheid wel regie nee' bij het initiatief dat door burgers genomen is, maar wel in overleg. Participa - betekent immers 'meedoen'! Dus doe je dingen samen. Niet alle burgers zu meedoen aan een initiatief en daarom bewaakt de overheid het algemene-I lang. Denk bijvoorbeeld aan veiligheid en de openbare ruimte. D66 D66 vindt burgerparticipatie een basisrecht: de gemeente betrekt burgen- bedrijven bij alle plannen voor verandering van hun leef- en woonomgev Burgerparticipatie houdt meer in dan informeren en de mogelijkheid tot spraak. Het gaat er in essentie om plannen samen met alle betrokkenen te c f wikkelen zodat de gemeenschap er beter van wordt. De gemeente moet j hierbij actief benaderen en stimuleren mee te doen. Van dwang mag da<=- natuurlijk geen sprake zijn. Andere activiteiten ten behoeve van de gemeenschap kan men ook 'participa - noemen. Zo vindt D66 dat de gemeente van uitkeringsgerechtigden een te?: prestatie mag verlangen om een succesvolle re-integratie te bevorderen. -• ook hierin hebben de betrokken burgers uiteindelijk het recht om een e|5; keuze te maken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 12