REFERENDUM nee NEZ SP, D66 NGP wil invoering van het gemeentelijk referendum HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 5 MAART 2014 13 Wat vinden de andere partijen hiervan? Lijsttrekker Frank van Mourik legt uit: Gelukkig begrijpen steeds meer mensen dat de 'wij-weten-wel-wat-goed-voor-u-is-demo- cratie' niet tot een rechtvaardige samenleving kan leiden. Het referendum over de Europese grondwet in 2005 heeft duidelijk gemaakt dat de bevolking soms beter weet wat goed is voor het land dan de bestuurders. De fusie van vier jaar geleden werd ons van bovenaf opgelegd. Er zijn maar weinig inwo ners van deze ge meente die de fusie een goede zaak vinden. Over een nieuwe sa menvoeging van Zuidpias met een buurge meente wordt nu al gesproken. Het is voor onze partij ondenkbaar dat een volgende fusie niet vooraf gegaan zou worden door een gemeentelijk referendum. Snel een re ferendum-verordening opstellen dus. Nievw Elan Zuidptafr P NEZ NEZ is van mening dat het invoeren van lokale referenda (raadgevend en raadplegend) past in het streven om de inwoner meer invloed te geven ('burgerparticipatie'). De gemeente zal echter ook een transpa rant beleid moeten voeren en de burger tijdig moeten betrekken bij het besluitvormingsproces. Dit betekent inspraakavonden organiseren, kennisvergaring stimuleren, gesprekken met deskundigen mogelijk ma ken en weloverwogen debatten voeren. Dit kost naast tijd ook geld. De gemeente zal dus voldoende faciliteiten moeten bieden om zinvolle referenda mogelijk te maken. Zo blijft het mogelijk de burger in een periode van vier jaar blijvend geïnteresseerd en betrokken te houden. PvdA/GroenLinks FVdA/GroenLinks is terughoudend met het inzetten van een referendum. Dat heeft alleen zin als de keuze die voorligt zo ingrijpend en aanspre kend is, dat bijna alle inwoners er een sterke mening over hebben en zij de consequenties kunnen overzien. Wat ons betreft zijn er effectievere manieren om het werk van de gemeente beter te laten aansluiten bij de wensen van inwoners. We willen dat de gemeente eerder en beter in gesprek gaat met inwoners over bijvoorbeeld plannen voor een nieuwe woonwijk of de nieuwe inrichting van een weg. Daarnaast spreken we onze eigen raadsleden erop aan dat ze voldoende tijd inruimen voor contacten met verenigingen, bedrijven en inwoners. SP Het referendum is de ultieme vorm van democratie in een gemeente en de SP is er dan ook voor om dit uit te breiden in alle vormen, zodat de inwoners van Zuidpias een actieve rol blijven spelen in de politiek. Iedere inwoner van de gemeente moet dan ook de mogelijkheid krijgen om een referendum aan te vragen, dit natuurlijk mits er genoeg steun is onder de inwoners. Op deze manier zorg je ervoor dat heel de politiek naar de inwoners blijft luisteren in de jaren tussen de verkiezingen door. De SP vindt dit niet meer dan normaal en zal het kunnen aanvragen van een referendum dan ook toejuichen om zo de stem van de inwoners te blijven horen. WD De WD Zuidpias gelooft niet dat een gemeentelijk referendum iets toe voegt voor onze inwoners. Het lijkt zo democratisch, maar het is het vaak niet. De vraagstelling wordt gemanipuleerd naar een antwoord om het referendum een bepaalde kant op te sturen. Keuzes maken en be slissingen nemen hoort bij de verantwoordelijkheid van de gekozen ge meenteraad. Verstoppen achter een referendum is een vluchtweg voor politici die hun verantwoordelijkheid niet durven dragen. Daarnaast monden referenda vaak uit in het recht van de 'sterkste' en versterken ze de 'niet-in-mijn- achtertuin-mentaliteit'. Een referendum draagt vaak niet bij tot een goed afgewogen beslissing. Chri*t*r»Unie SGP CDA De vraag is of de inwoners van Zuidpias een referendum willen over aparte lo kale onderwerpen. Het CDA wil graag een betrokken samenleving, maar of het referendum daar het middel voor is, betwijfelt het CDA. De inwoners mogen bij de verkiezingen hun stem uitbrengen. Zo werkt onze democratie. Raadsleden zijn er zelf verantwoordelijk voor dat ze midden in de samenleving staan om te weten wat er speelt. Daarom heeft het CDA een kandidatenlijst met ervaren en nieuwe kandidaten, vrouwen en mannen uit alle dorpen. Zij hebben hun wortels in allerlei maat schappelijke organisaties en zij kennen het maatschappelijk middenveld. Zij hebben oog voor het algemeen belang, waarbij de individuele belangen van burgers, groepen burgers, dorpen, bedrijven en maatschappelijke organisaties worden afgewogen alvorens tot besluitvorming te komen. ChristenUnie-SGP Een referendum kan een goed instrument zijn om tot besluitvorming te komen bij belangrijke onderwerpen zoals een fusie. Maar er zijn nogal wat varianten. Vooraf moet duidelijk zijn wat er met de uitkomsten wordt gedaan. Zo kun je om de mening van inwoners vragen (raadplegend) of kunnen zij die geven (raadgevend). Ook kun je afspreken dat de uitkomst bindend is als er een keuze wordt gevraagd tussen A of B. Dat laatste kan alleen als het een relatief een voudige vraag betreft. Meestal is besluitvorming ingewikkeld. De ChristenUnie/ SGP vindt dat de afweging van belangen, die bij besluitvorming plaatsvindt, door de gemeenteraad als wettig gekozen volksvertegenwoordiging moet wor den gemaakt. Dus, tegen een opiniërend referendum (raadgevend of raadple gend) zeggen we 'ja' en tegen een bindend of correctief referendum 'nee'. D66 D66 wil dat er een correctief referendum wordt ingevoerd, als correctie op belangrijke besluiten van gemeenteraad, provinciale staten en parlement. D66 wil voor belangrijke besluiten ook een consulterend referendum invoeren, voorafgaand aan de besluitvorming. Op gemeentelijk niveau is dat gewenst voor grootschalige ontwikkelingen die een zeer grote groep van de inwoners aangaan, zoals eventuele fusie of het plaatsen van windmolens. Los daarvan vindt D66 dat de gemeente belanghebbende inwoners en bedrijven altijd in een vroeg stadium moet betrekken bij plannen en ontwikkelingen die hen aangaan. D66 ziet verder graag dat een digitale raadpleging van burgers beter mogelijk wordt gemaakt. Het is aan de overheid om met behulp van ICT mensen in staat te stellen inspraak en zelfbestuur vorm te geven.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 13