sociaal en duurzaam u 14 HART VAN HOLLAND I I 12 MAART 2014 Zuidptas GROENLINKS jb E*kï (Tip) Knooppunt 11: Koornmolen U staat hier op één van de mooiste plekjes in de gemeente Zuidpias. De Rotte, de open polders en de karakteristieke molens zijn kenmerkend voor het landschap. Even verderop ligt een authentiek veengebied dat in stand wordt gehouden door de Natuur- en Vogelwacht Rotta. U staat nu op het knooppunt 11 bij eetcafé de Roerdomp, waar u een heerlijk kopje koffie kunt nuttigen. Even verderop, richting knooppunt 12, ligt aan de linkerkant het bungalowpark de Koommolen. Dit park speelt een grote rol in de discussie rondom het zwembaden in de gemeente Zuidpias. De zwembaden voorzien voor onze dorpen in zwemles, zwemmen voor ouderen, recreatief zwemmen, enz.. Al is de Koommolen een commercieel zwembad, ontvangt het wel subsidie van de gemeente. De gemeente Zuidpias telt op dit moment twee publieke zwembaden, in Moordrecht en in Nieuwerkerk, en het particuliere zwembad de Koornmolen. De discussie spitst zich nu toe op de vraag hoeveel zwemwater de gemeente kan subsidiëren. De PvdA/Groenlinks vindt dat links ot rechtsom de aanwezigheid van zwemwater in zwembaden in onze waterrijke gemeente van groot belang is. Het uitgangspunt daarbij is in ieder geval alle drie de zwem baden. Wij rekenen daarbij vooral ook op de creativiteit van de eigenaren/beheerders om dit in de moeilijke economische tijd te blijven realiseren. Met een verdergaande bezuiniging in deze voorziening willen wij dan ook terughoudend omgaan! Knooppunt 94: Eendragter Verlaat Het Eendragter Verlaat is de hoofdinlaat van water uit de Rotte naar de waterberging in de Eendragtspolder. Bij extreme neerslag in het gebied en een waterpeil in de Rottemeren boven 0,98m NAP, wordt deze in- of aflaat geopend. De capaciteit is traploos regelbaar van 0 tot 20 m3 per seconde! De Waterberging in de Eendragtspolder bestaat uit het Plas en het Plas/Drasgebied met een bergingscapaciteiten van 3 en 1 min. m3 water. Knooppunt 93: De Eendragtspolder i De Eendragtspolder is de afgelopen jaren (van 2010 tot en et 2013) getransformeerd naar een multifunctionele (natuur)polder, waarin sport en droge en water recreatie mogelijk is. Het gebied doet ook dienst als waterberging gedurende perioden van extreme neerslag. Het gebied kenmerkt zich in twee onderdelen. Een Plasgebied met een roeibaan van internationaal formaat en een PlasDrasgebied met fiets-, wandel- en ruiterpaden. In het Plas/Dras gebied is ruimte voor recreatieve voorzieningen. Het gebied telt in totaal 300 ha, dat gelijk is verdeeld tussen de beide gebiedstypen. HïrS7* De PvdA/GroenLinks beschouwt de realisatie van de Eendragtspolder als een goede kans voor de versterking van de recreatie in de gemeente Zuidpias. direct in de dichtverstedelijkte i Rotterdamse regio. Knooppunt 92: Buurtschap Oud Verlaat. Vroegere namen voor Oud Verlaat zijn Zwalisch Verlaat en Sootjesvis (naar de herberg). Nadat er een nieuw verlaat in de buurt van Zevenhuizen was ge bouwd werd het Zwalisch Verlaat het oude verlaat genoemd en dat is door de eeu wen heen veranderd in Oud Verlaat. Het oudste gebouw in Oud Verlaat is de herberg Sootjesvis. Het is herkenbaar aan zijn trapgevel. Nu is de herberg een café. In de nabijgelegen Rotterdamse wijk Zevenkamp ligt de metrohalte Nieuw Verlaat aan Metrolijn B. Knooppunt 91 Knooppunt 03: Geen Achtkamp, maar Nesselande! Na Zevenkamp plande de gemeente Rotterdam Achtkamp, wat later Nesselande is gaan heten. Op het grondgebied van de voormalige gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle werd een woonwijk gebouwd. Een mooi staaltje van confiscatie door de metropool! In eerste aanleg werd voor de ontwikkeling van Nesselande de grens met Rotterdam verlegd van de Wollenfoppenweg naar de Middehveg. Na realisatie van Nesselande werd in 2013 deze grens opnieuw gecorrigeerd en op de waterlijn van de verdubbelde Zevenhuizerplas gelegd. Nesselande kent als VINEX-wijk ook een (Noordelijk) deel waarin welstandsvrij mag worden gebouwd. Je vindt hier een uitgebreid scala aan klassieke en moderne woningen. Over de uitstraling van dit welstandsvrije deel van Nesselande verschillen de meningen. Wat vindt u? De PvdA/Groenlinks is van mening dat de Eendragstpolder nu een goede en solide buffer vormt tussen het verstedelijkte Rotterdam en de kem Zevenhuizen. Wij zijn geen voorstander van het doortrekken van de metro, of de verdere uitbreiding van Rotterdam op het grondgebied van Zuidpias. De gemeente is nu na de gemeentelijke herindeling goed in staat om zelf tot woningbouwontwikkeling te komen. Welstandsvrij bouwen lijkt aardig maar kan tot verrommeling van een wijk leiden. Voor nieuwe wijken gaan wij uit van duurzame en energieneutrale bouw! Knooppunt 06: De Rotte en Rottemeren De Rotte met Rottemeren is een boezemwater dat zich versmalt in Rotterdam en naar het boezemgemaal mr. U.G. Schilthuis aan het Oostplein in Rotterdam meandert. Een boezem dient voor het transport van het water dat uit de omliggende polders wordt gepompt en naar het boezemgemaal transporteert. Een aantal jaren geleden heeft een Franse districtsvoorzitter bij haar bezoek aan de Rotte geïnformeerd naar de bron van de Rotte. Deze zou je wat noordelijker verwachten, maar deze bestaat niet. Feitelijk is de Rotte van oorsprong een veenrivier. De Rotte maakte deel uit van de grote rivierdelta (nu Biesbosch) met verschillende inlandige uitlopers. De PvdA/GroenLinks beschouwt de Rotte als belangrijke cultuurhistorische drager van het gebied. Wij zijn van mening dat ontwikkelingen rond de Rotte moeten aansluiten op het recreatieve karakter. Knooppunt 07: Een fabel of werkelijkheid De Hersteld Hervormde Kerk in Moerkapelle is ontstaan na de droogmaking van de Wilde Veenen in het midden van de 17*> eeuw. De bouw begon in 1662 en werd in 1667 afgerond. Het verhaal gaat dat de kerk op koeienhuiden (huyden) zou zijn gebouwd. Een anekdote die tot nog toe niet echt is ontrafeld, waarheid of een broodje aap? Ook wordt gehoord dat de kerk op scheepshuiden is gebouwd. Hoe dat er uit ziet, laten wij graag aan uw eigen fantasie over. E fc-üi Knooppunt 12 Brandweer, politie en ambulance. Op dit centraal gelegen punt staat een brandweerkazerne. Veiligheid is een groot goed in de gemeente Zuidpias. Hoewel relatief "rustig", kent ook onze gemeente criminaliteit en overlast. De discussie over de veiligheid spitst zich vooral toe op jongeren, woninginbraken, handhaven en cameratoezicht. De gemeente Zuidpias is een uitgestrekte gemeente. De aanrijtijden van de politie, brandweer en de ambulance zijn van groot belang. De brandweer en de politie blijven binnen de daarvoor gestekie landelijke normen, de ambulance echter niet altijd. Vooral in kern Moerkapelle wordt de aanrijtijd niet (altijdgehaald. De PvdA/Groenlinks vindt dat wonen in een dorp zo zijn voordelen heeft. Er is relatief weinig criminaliteit. Notoire raddraaiers moeten hard aangepakt worden. Jongeren moeten worden geholpen om een goede toekomst op te bouwen. Dit doe je niet door hen zwaar te straffen en te sanctioneren, maar !jr!5^ door te investeren in jongerenwerk. De inzet van zogenaamde - - bikers (politie te fiets/werkt goed. Cameratoezicht alleen als dat echt nodig is! Aanrijtijden van alle hulpverlening moeten voldoen aan de landelijke norm. Dit is geen wens. maar onze harde eis! Knooppunt: 13 Zevenhuizen Zevenhuizen heeft te maken met teruglopende middenstand. Het wordt voor veel middenstanders steeds moeilijker om in een relatief "kleine" kem een gezond bedrijf op te starten of in stand te houden. Op het plein staat het "oude" gemeentehuis, dat leeg staat sinds de fusie. Het is een doom in het oog van veel Zevenhuizers en de gemeenteraad. De PvdA/GroenLinks vindt dat onze gemeente uitstekende en uiteenlopende mogelijkheden voor recreatie biedt. Wandelen, fietsen, watersport en gewoon lekker uitmsten op een strandje dat kan allemaal. Daarbij kan recreatie een extra economische drager voor de gemeente worden. Wij vinden dat recreatieve initiatieven moeten worden aangemoedigd in onze mimteTjke planvorming en eenvoudige vergunningverlening. Het voormalige gemeentehuis en het plein daar voor zou hiervoor moeten worden bestemd. Kleine shops, horeca en ateliers kunnen naast kleine startersappartementen in het gemeentehuis worden ondergebracht. Knooppunt 26: Ontsluiting van de Eendragtspolder vereist Het recreatiegebied en de internationale roeibaan in de Eendragtspolder is ontsloten via het Zuideinde, de Middelweg en de Hennipslootkade (fietsers). De hoofdontsluiting is hier aan het Zuideinde. Voor de toekomstige verkeersafwikkeling is deze ontsluiting te beperkt. Dit is de reden dat destijds binnen het project voor ontwikkeling van de Zuidplaspolder een nieuwe beweegbare brug was gepland over de ringvaart. Dit plan is door de crisis vervallen. Onlangs is met de provincie en het Recreatieschap Rottemeren afgesproken deze brug alsnog aan te leggen en wel voor deze hoofdontsluiting van de Eendragtspolder met aansluiting op de rotonde van de Zuidplasweg (N210). De PvdA/GroenLinks staat 100% achter de ontsluiting. Immers een recreatiegebied zal slechts ontwikkelen als het bereikbaar is. Het recreatiegebied Eendragtspolder biedteenkans voor de versterking van de 0 recreatieve functies. Wij zouden dan ook graag een zonnebootverbinding over de Ringvaart tussen het Koommolengat *j| en Nieuwerkerk (of verder) realiseren die dit gebied verbindt en uitnodigt om de gemeente vanaf het water te ervaren. I Knooppunt 24: Ringvaartdorp op geen Ringvaartdorp Vanuit de ontwikkeling van de Zuidplaspolder werd aan de Ringvaart een nieu- I we wijk, het Ringvaartdorp gepland. Natuurlijk een dorp dat mooi zou aansluiten op I Nesselande? Dit idee lijkt nu van de baan. Dat is maar goed ook! Knooppunt 5 Rioolwaterzuivering Kortenoord Hier ligt de rioolwaterzuiveringsinstallatie Kortenoord waarin het rioolwater uit de kernen van de gemeente Zuidpias biologisch wordt gezuiverd. Kenmerken zijn de twee ronde tanks waarop de belettering van het L!J hoogheemraadschap zijn aangebracht. Dit zijn de zogenaamde JfKfrJ slibindikkers. Over deze slibindikkers heeft Ivo de Wijs destijds bij Jk' de opening in opdracht van het hoogheemraadschap een gedicht JL. - geschreven. Het gedicht is te vinden op het bordje bij de zuivering. II—I»-. Bij knooppunt 5 richting Capelle: Korenmolen De Windlust, De Korenaer In het dagcentrum Korenaer in Nieuwerkerk aan den IJssel werken mensen met een verstandelijke beperking. Het dagcentrum ligt op een unieke locatie aan de Hollandse IJssel en is ondergebracht in korenmolen Windlust. De cliënten die er werken hebben gekozen voor deze werkomgeving. Het dagcentrum biedt hen daartoe verschillende mogelijkheden. Bij de theeschenkerij kunt u terecht voor koffie, thee en lunch. In de zomer is het terras aan de Hollandse IJssel open. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag, van 10.00 uur tot 16.00 uur. De PvdA/GroenLinks vindt het belangrijk dat ook mensen met een beperking kunnen werken. Een initiatief als deze geeft de bescherming die nodig is. Knooppunt 6: Hitland 1 Dit gebied is in gezamenlijk beheer van de gemeenten Zuidpias en Capelle aan den IJssel. Beide gemeenten hebben in de loop van 1980 speciale aandacht aan dit gebied gegeven, omdat de gemeente Rotterdam plannen had voor bebou wing. Het karakter van dit gebied is bijzonder omdat het een rustgebied is voor natuurgerichte recreatie. Het landelijke karakter van de 's Gravenweg is in takt gebleven. Het cultuurhistorische "slagenlandschap' (parallel tapende smalle en lange verkaveling) tref je hier. Het gebied kent weilanden die gewoon in productie zijn, een openbaar gebied dat voor iedereen toegankelijk is en een openbare golfbaan. De golfclub is in eigen dom van het recreatieschap. Je hoeft geen lid te zijn om een partijtje golf te spelen. Dat is uniek! Het veerpontje over de Hollandse IJssel tussen Ouderkerk en Nieu werkerk is een romantische schakel. Helaas zit de overtocht niet in deze fietsroute. Tussen knooppunt 07 en 14 Tijdens het fietsen naar knooppunt 14 passeert u links Moerkapelle Oost. U fiets langs de voetbalvelden. Moerkapelle Oost is aangemerkt als een gebied voor kleinschalige woningbouw. Hier staan 500 huizen gepland. Het uitgangspunt is dat er gefaseerd aan de kernen wordt gebouwd. De voetbalvelden moeten hiervoor worden verplaatst en de infrastructuur, vooral de ontsluiting van het gebied, moet worden aangepast. De plannen voor Moerkapelle Oost zijn in een vergevorderd stadium. De PvdA/GroenLinks vindt het goed dat er gefaseerd aan de kernen wordt gebouwd, en niet alleen Moerkapelle Oost. Hiermee wordt het verrommelen van het landschap en het "volbouwenvan de open polders Vfffl 0 beperkt. Het is belangrijk dat aan de dorpen wordt gebouwd voor enige groei. Hiermee blijven de dorpen vitaal en kunnen voorzieningen zoveel als mogelijk in stand gehouden blijven. Wij t-j,Aj staan overigens voor minimaal 30% sociale woningbouw. 0 Knooppunt 14: De Wilde Venen Q16 Links ligt het gebied de Wilde Venen. In dit gebied zijn een aantal glastuinbedrijven actief. Glastuinbouw is een belangrijke pijler van de economie, ook in de gemeente Zuidpias. In de planvorming zijn er in de gemeente Zuidpias gebieden aangewezen als "glasconcentratiegebied'. De PvdA/GroenILinks vindt Glastuinbouw in de gemeente van belang. Tuinders hebben recht op de mogelijkheid van een gezonde bedrijfsvoering. Wij vinden wel dat dit in de daarvoor aangewezen gebieden wordt geconcentreerd. Hiermee willen we het versnipperen van glas in polders bestrijden. Voorde bestaande glastuinbouwbedrijven verandert niet veel. Uitbreiding van deze bedrijven is aan strikte regels gebonden. Daarbij zijn ook duurzaam 0 omgaan met energie en lichtvervuiling tegengaan belangrijke fjv kwesties. Ook denken wij dat serieus moet worden gekeken naar de mogelijkheden om warmte uit de glastuinbouw een nuttige bestemming te geven in nieuwbouwwijken. Knooppunt 15: De open polder \_y U hebt kunnen genieten van de schoonheid die een "open" polder brengt. Links bent u Waddinxveen gepasseerd. Ook in dit gebied, aan de linkerkant is woningbouw gepland en het geeft aan hoe kwetsbaar deze gebieden zijn. De PvdA/GroenLinks vindt dat er waakzaamheid is geboden en blijft aras geboden. Het gevaar van het bebouwen van kleine stukjes maakt uiteindelijk een groot geheel van bebouwing. Gefaseerd bouwen j aan de kernen is prima, maar mag niet ten koste gaan van het open rjl karakter van de polders. Knooppunt 29: Westergouwe Hier ontwikkelt Gouda een nieuwe woonwijk "Westergouwe". Voor de ontwikkeling van de wijk is de gemeentegrens tussen Moordrecht en Gouda gecorrigeerd. Aan de westelijke kant van de wijk wordt een ecologische Groen/ Blauwe zone aangelegd. Deze zone op het grondgebied van de Zuidpias is bedoeld om het verlies aan waterberging als gevolg van de bouw van Westergouwe te compenseren. De PvdA/Groenlinks betreurt deze confiscatie die is gebaseerd op gemeentelijke expansiedriften in het verleden. Wij zijn zo veel als mogelijk voor een open polderlandschap, het ontzien van het LSJ i restveengebied en bouwen aan de bestaande kernen. Knooppunt 28 Gemeente grenzen (Gouda) De gemeente Zuidpias is van de buurgemeenten afhankelijk op de gebieden onderwijs, zorg en werk inkomen. Dit maakt dat samenwerking met de buurgemeenten essentieel is voor de inwoners van Zuidpias. De gemeente is dan ook vergaande gesprekken aan het voeren met bijvoorbeeld Gouda en Capelle a/d IJssel op het gebied van de decentralisaties en de participatiewetgeving. De PvdA/GroenLinks vindt dat samenwerken moet! De gemeente Zuidpias is te klein om zelfstandig de opgave die de decentralisaties en de participatiewetgeving met zich meebrengt te kunnen dragen. Overigens wordt er al op veel gebieden, regionaal samengewerkt. Knooppunt 12: Eerst bewegen dan bouwen Een motto bij de ontwikkeling van de Zuidpias zoals dat in het Inter gemeentelijk Structuurplan (ISP) is vastgelegd was: "EERST BEWEGEN DAN BOUWEN". Een Zuidpias waarin het wonen, werken en recreëren een eigen plek hebben en waarin de ontsluiting optimaal was geregeld. Zo zou de A20 met de A12 worden verbonden door de zogenaamde Moordrechtboog. Noordelijk langs de A12 zou de parallelweg, de Rottelaan, deze Moordrechtboog met Lansingeriand verbinden. De economische crisis heeft hier echter een dikke streep door gehaaid Uiteindelijk is besloten dat de Moordrechtboog wordt aangelegd en de Rottelaan in zijn geheel voor de langere termijn uit- en mogelijk af te stellen. g]t De PvdA/GroenLinks staat achter het uitstel voor van de Rottelaan. Door de uitstel blijft de Moerkapelse zijde een sluipweg voor vrachtverkeer. We vinden dat het veiligheidsgevoel op de Moerkapelse zijde moet worden verbeterd. E S? Knooppunt 25: Midden in de Zuidplaspolder Direct na de droogmaking in 1839 werd de Middelweg aangelegd met de kerk torens van Moerkapelle en Moordrecht als richtbakens. De doorontwikkeling van de polder geeft de nodige kopzorg, In het Noorden ziet u de 4 windmolens van het be drijventerrein, dat een goed teken is van duurzame energieopwekking De PvdA/GroenLinks vindt dat de gemeente op regionaal niveau tot uitwerking van het Energieakkoord moet komen. Windmolens langs de A12 en in het geconcentree'- de glastuinbouwgebied zien wij als de mogelijkheid om de gemeentelijke opgave van het Energieakkoord in te vullen. Ook verwachten wij een actief beleid om individuele en collectieve initiatieven in de opwekking van duurzame energie te helpen. Tussen 29 en 23: Wonen op een (zee)dijk verplicht De Dorpsstraat van Moordrecht is aangelegd op de Schielands Hoge Zeedijk. Om overslag van water over de dijk te voorkomen moesten de bewoners zogenaamde vloedplanken in de aangebrachte sponningen plaatsen. De sponningen voor deze vloedplanken zijn hier nog zichtbaar in kozijnen en inritten van woningen aan de zijde van de IJssel. De PvdA/GroenUnks onderkent dat voor de gemeente Zuidpias, gelegen op het diepste punt van West Europa, het water- en keringenbeheer van groot belang is. Wij willen waar nodig nauw samenwerken om waterveiligheid en waterbeheer te garanderen. Knooppunt 23: Monumentaal raadhuis van Moordrecht behouden Na de fusie van de drie dorpen tot de huidige gemeente Zuidpias m.i.v. 2010 is de bestuurlijke/ambtelijke organisatie gebundeld in Nieuwerkerk. Hierdoor zijn de raadhuizen in de kernen Zevenhuizen en Moordrecht leeg komen te staan. Gelukte; is besloten om het monumentale raadhuis van Moordrecht door de terugverkoop aar de Stichting Drost-IJserman te behouden. Het gebouw wordt verhuurd aan de zorginstelling "Vivere verzorgd wonen' voor bejaarden. Ook heeft de historische vereniging Moordrecht hier een (expositie)ruimte en kan er nog altijd in dit mooie gebouw worden getrouwd. De PvdA/Groenlinks is blij dat dit gebouw een zinvolle en toekomstverzekerde bestemming heeft gekregen. Wij vinden dat dit nu ook eens moet gebeuren met het voormalige raadhuis van Zevenhuizen, waarin starterwoningen en waar om een levendig dorpsplein zou kunnen worden gerealiseerd. Wij promoten de opvang van bejaarden in de (te)huizen in het eigen dorp.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 14