L. F. MIJNLIEFF, ZieZoZuidplas nieuwe naam voor informatiepunt Computercursussen voor senioren KFRKDIENSTEN ZONDAG 16 MAART Door Adri den Boer Rijkste mannen beste raadsleden? HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 MAART 2014 I kerk) tus (Leen) Mijnlieff dus! De opkomst bleef slecht. In september 1868 mocht Jacobus Mijnlieff waarnemend voorzitter zijn, maar kwam verder alleen de secretaris opdagen. Mochten er in Nieuwerkerk in 1874 nog maar 52 mannen stemmen, in 1901 waren dat al 250 van de 2500 zielen. Men liet toen nog steeds privé uitnodigingen drukken om samen in het café van G. van Reeuwijk (nu de chinees op Dorp) kandidaten te stellen voor verkiezingen van een paar dagen la ter. 'Niet-kiezers' hadden geen toegang en tegen 1900 stond er nog steeds geen partij in de uitnodiging. Er kwamen rijksbelas ting-, spaarbank-, vaartuig-, huur- en loon- kiezers, maar ook nog inwonende zoons en kiezers vanwege onverdeeld onroerend goed. Tot 1919 toe geen armoedzaaiers! Daarna kwamen er als overal ook arbei ders in de raad. De komst van de eerste vrouw in Nieuwerkerks raad was met Bep Bier-Reitsma (VVD) in 1953. En Leen Mijnlieff? In 1884 kocht hij ook de tweede helft van Klein Hitland van zijn fa milie en had hij tot zijn dood daar alles. Zijn zoon Adriaan Marie bestuurde vanaf 1894 Veg Het Kruispunt: 10.00 uur Jaap Kooij. Prot. Gem. De Bron: 10.00 uur mw.ds. M. Verschoor; wo.19 mrt 21.00 uur Oecumenisch avond gebed. Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 12.15 uur SHH dienst met ds. GJ. Robbemond. De Lichtkring: 9.30 en 16.30 uur ds. W.H. de Groot. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur ds. J. Westland en 18.30 uur ds. H.C. Marchand. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur ds. H.C. Marchand en 17.00 uur ds. P. Vermaat. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 16.00 uur leesdienst. Zevenhuizen ABC Gem. Zuidpias 10.30 uur Kees Slootweg. Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur ds. D.M. van de Linde en 19.00 uur ds. D. van Vreeswijk. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur ds. W. van de Top. Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur mw.ds. M.A. Doolaard-Van Verse- veld (bidstond). Vrijz.Prot.Kerk: 10.30 uur ds. H. Hartogsveld. R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: Muzikanten van de naastgelegen muziekschool zorgden voor een vrolijke noot. (foto: Michael de Man) Raadskandidaten waren in de oude ge meenten net zo gemakkelijk te vinden als au in Zuidpias (145 m/v). Tot het algemeen kiesrecht in 1919 ging het alleen om rijke mannen. Nu staan er voor het eerst op élle ^uidplaslijsten ook vróuwen. 'n de negentiende eeuw bestuurden ijs- selsteenfabrikanten naast hun bedrijven ook de gemeente Nieuwerkerk op den IJs- se': de families Van Lange, Hoogendijk en Mijnlieff. De paar guldens presentiegeld was voor hen weinig: er moesten veel ver keringen worden 'verdaagd' vanwege absenties. (Nu kost verzuimen raadsleden ks, en zijn ledental en vergoeding veel Her.) Er waren nog geen politieke par- Hn. Alle kiezers waren dankzij het belas- tingkiesrecht liberaal. Raadsleden werden n|et allemaal tegelijk ge- of herkozen. De Qemeente was vrij onafhankelijk. Specule- ren met grond deed men hoogstens privé! Adverteren was uniek en hoefde alleen in NRC. Op 28 april 1868 stond daarin een advertentie van een anoniem stel Nieuwer- kerkers. Het waren rijke heren: ze hadden het over 'hunne Medekiezers'. Zij bevalen in hun advertentie steenfabrikant L.F. Mijn lieff aan als raadslid. In 1868 zaten Fopber- tus Mijnlieff van Kortenoord (De Britten) en Jacobus Mijnlieff van Klein Hitland al wel in de raad. Jacobus had tevens een steen fabriek in Heteren, allicht dat ook hij soms verzuimde, bijvoorbeeld op 27 maart 1868. Fop Mijnlieff was toen het enige raadslid dat naast burgemeester en secretaris pre sent was. Slechts één van de zes absenten gaf dat door. Wagenmaker Dirk Verbeek stond steeds bij de afwezigen. Op 22 mei 1868 was dat voor het laatst. Toen werd hij zonder afscheid vervangen door boer Jan in 't Hout, niet door Leonardus Fopber- (8167) Eenige ingezetenen ren Nieuwerkerk aan den IJeiel, die groot belang atollen in den bloei hunner gemeente, maken hunne Medekiezera opmerk* zaam op de verkiezing van een ü&andsUd, welko zal plants hebben op Woensdag 29 April e.k. Zij wenschen de toekomst der gemeente zoo veel mogelijk verzekerd te zien door de keuze van een man die bij solietle beginselen genoeg op de hoogte isom els Raadslid het algemeen belang met vrucht tc behartigenen bevelen daarom by hunne Medekiezera aan Steepfabriekant. EENIGE INGEZETENEN YAN NISV- WERKERK JAN DEN IJSSEL. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groe- nehartarchieven.nl/weblog mét een mogelijkheid tot reactie. I Moerkapelle I Herst. Herv. Gem.: 9.30 en 18.30 jUrds. WJ.C. van Blijderveen. Herv. Gem. Moe.: 9.30 uur ds. P. I van Duijvenbode en 18.30 uur ds. |R,R. Eisinga. her. Gemeente Moe.: 9.30 en 18.30 uur ds. W. Harinck. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. A.W. van der Plas en 18.30 uur ds. ICJ. Barth. V.E.G. in 't Goudse: 15.00 uur mw. Rijkaart. Prot.Gem. De Stroom: 10.00 uur ds.T.R. Schep in Dorpskerk. RKGeloofsgem. St. Johannes Ont- I hoofding: 9.00 uur Eucharistievie- met pastor Van Klaveren. De I kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur vindt het middaggebed plaats. He Evangelie Gem. Effata: Nesselande Kerkin Nesselande (Brede School): 10.00 uur Gert van den Bos; 19.30 uur Re-Sound. [St.Josephparochie (zie Nieuwer- Nieuwerkerk aan den IJssel |St Josephparochie: 9.30 uur ■ord- en Communieviering met I pastor P. Bergmans (themaviering). Nieuwerkerk aan den IJssel - Wie meer wil kunnen doen op compu ter of iPad kan zich aanmelden voor een cursus van het PCOB-compu- terleercentrum. Op dinsdag 11 en 18 maart en op woensdag 16 en 23 april wordt een workshop Veilig Internetbankieren gegeven; op don derdag 13 maart gaat een vervolg cursus voor gebruikers van Windows 7 van start; op dinsdag 25 maart start een cursus fotoboek maken en op dinsdag 15 en 22 april wordt uitleg gegeven over sociale me dia als Skype, Twitter en Facebook. Voor meer informatie en aanmelden (tussen 19.00 en 20.00 uur): 0180- 314923 of 0180-314839. Klein Hitland, de gemeente, Schieland en meer, alles tot zijn dood in 1915. Hun elite kalfde af, al blijft deze op kerkhof én oude begraafplaats zichtbaar in niet-zelfgebak- ken stenen. Fopbertus was al in 1890 over leden en bijgezet in zijn grafkelder bij de dorpskerk. De enige andere grafsteen daar is van de jong overleden vrouw van Leen. "Ik stem ChristenUnie/SGP..." Wilco van Hoogdalem (Nieuwerkerk aan den IJssel) ChristenUnie Zuidpias SGP Nieuwerkerk aan den IJssel - Informatie, advies, ondersteuning en begelei ding op het gebied van wonen, welzijn en zorg. Daarvoor kunnen de inwoners van Zuidpias terecht bij ZieZoZuidplas. Wethouder Jan Verbeek heeft don derdag 6 maart de nieuwe naam onthuld voor het informatiepunt voor ouderenadvisering en mantel zorgondersteuning, gevestigd aan de Meidoorn 1a. "Een stuk makkelijker om de telefoon aan te nemen", rea geerde een medewerkster. Leerlingen van de muziekschool gaven en fees telijke tintje aan de happening. "...omdat hun raadsleden kundig, betrouwbaar en ruimdenkend zijn."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15