Ziekenhuis ijssel land Fertiliteitspolikliniek IJsselland Ziekenhuis start avondspreekuur Info uit het IJsselland Zorg bij prostaatkanker, verhaal van een patiënt [Pf ziekenhuis www.ysl.nl A HART VAN HOLLAND AO^TF^TiF 12 MAART 2014 Zorg bij prostaatkanker KIJK VOOR HET LAATSTE NIEUWS OP WWW.YSL.NL IJSSELLAND ZIEKENHUIS Prins Constantijnweg 2 2906 ZC Capelte a/d IJssel Tel.nr. 010-258 5000 BUITENPOLIKLINIEK NESSELANDE Tel.nr. 010-258 5700 BUITENPOLIKLINIEK KRIMPEN Tel.nr. 010-258 3400 In deze rubriek vindt u om de 6 weken nieuws en achtergronden van het ziekenhuis. Kijk voor meer informatie ook op onze website www.ysl.nl Ongeveer een op de zes paren krijgt te maken met ongewenste kinderloosheid. Voor begeleiding, onderzoek en zo mogelijk behandeling kunnen zij terecht op de fertili teitspolikliniek van de afdeling gynaecologie in het IJsselland Ziekenhuis. Fertiliteitspolikliniek Mannen en vrouwen met vruchtbaarheidsstoor nissen en een kinderwens kunnen terecht op de fertiliteitspolikliniek. Tijdens de eerste afspraak op de polikliniek vindt een intake gesprek plaats met de fertili- teitsassistent en met de gynaecoloog. Er vindt lichamelijk onderzoek bij de vrouw plaats en er wordt uitgebreid uitleg gegeven over moge lijke vervolgonderzoeken. Het koppel krijgt de nodige schriftelijke informatie mee om rustig na te lezen. In een volgende afspraak op de polikliniek na de onderzoeken worden alle uitslagen bespro ken en afhankelijk van de uitslagen worden adviezen gegeven of vindt behandeling plaats. Voor bevruchting buiten het lichaam worden koppels naar een ander ziekenhuis verwezen. Start van een avondspreekuur Het spreekuur van de fertiliteitspolikliniek vindt plaats op maandagochtend en woensdagoch tend. Met ingang van 10 maart is het spreekuur uit gebreid met een avondspreekuur. Het nieuwe avondspreekuur vindt tweemaal per maand plaats op maandagavond van 17.30- 19.30 uur. Gynaecoloog Arjon Lambeek: "Voor veel men sen is het lastig om overdag naar dit spreekuur te komen, zij voelen zich ongemakkelijk om op het werk vrij te vragen. Wij willen deze koppels graag een alternatief bieden en daarom hebben we besloten een avondspreekuur te starten. Ik verzorg de spreekuren samen met twee vaste fertiliteitsassistenten." Vooralsnog wordt in een pilot van drie maanden gestart met drie koppels per avond om te kijken hoe de behoefte aan het avondspreekuur is. Wilt u graag meer weten? Dan kunt u contact opnemen met polikliniek gynaecologie, tel. (010) 258 5920. V.l.n.r. mw. A.F. Lambeek, gynaeco loog, en mw. K. Tissink en mw. A. Spoeltman, fertiliteitsassistenten. Dhr. Koolmees: "Het had anders kunnen aflopen." "Ruim anderhalf jaar geleden zag ik bij een thuiscontrole dat mijn bloedsuikerwaarde te hoog was. Via de huisarts is toen bloed geprikt om naast mijn bloedsuiker de PSA (prostaat)- waarde te meten. Beide waren boven de nor male waarde. Ik ben toen doorverwezen naar een uroloog in het IJsselland Ziekenhuis. In het eerste gesprek met de heer B. Rikken, uroloog, heeft hij uitgelegd wat er met de pros taat aan de hand kon zijn. Hij adviseerde een aantal biopsies te laten uitvoeren. Dat onder zoek kon in de buitenpolikliniek van Krimpen aan den IJssel, mijn woonplaats, worden uitge voerd. Na enkele dagen bleek dat één van de biopsies kankercellen bevatte. Zo'n medische uitslag doet veel met je. In feite wordt de bodem onder je bestaan weggetrok ken. Gelukkig vond ik veel steun in mijn geloof. De heer Rikken heeft vervolgens helder uitge legd op welke wijze hier iets aan te doen was. Hij gaf drie mogelijkheden. Actief afwachten of bestralen vielen voor mij af. Ik heb geko zen voor het operatief verwijderen van de prostaat. Na het gesprek met de heer Rikken volgde steeds een kort gesprek met een oncolo- gieverpleegkundige. Vanuit haar expertise gaf ze adviezen en beantwoordde ze vragen. Zo'n gesprek na elkaar met de arts en een verpleeg kundige is heel fijn. De operatie vond plaats in het Maasstad zie kenhuis. Goede documentatie en een DVD be reiden je voor op wat je te wachten staat. De operatie en de verpleging in het Maasstad zie kenhuis waren van hoog niveau. Na de operatie en de gebruikelijke controles in dat ziekenhuis werd ik weer overgedragen naar het IJsselland Ziekenhuis. De maandelijkse controles bij de heer Rikken werden omgezet naar één keer per kwartaal en nu wordt een nog langere termijn aangehouden. Ik word altijd even vriendelijk maar soms is er ook ruimte voor een gesprek van mens tot mens. Dan is er aandacht voor ach tergronden, activiteiten die je ontwikkelt, voor een vakantiereis, voor je echtgenote. Dat is ze ker niet onbelangrijk. geholpen en te woord gestaan door iedereen. De gesprekken met de heer Rikken kenmerken zich door de medische kant: de bloeduitslag, Als ik terugkijk op deze periode, mag ik zeggen dat de uitslag van het onderzoek en de operatie een grote impact hebben. Nu die fase voorbij is, ben ik een dankbaar mens. De operatie heeft geen gevolgen nagelaten, ik heb mijn energie weer terug. De eerste weken na de operatie keek de hond me op de dagelijkse rondes vaak meewarig aan, kan het niet wat sneller, gaan we nu alweer naar huis, die blik zie ik niet meer. Allerlei vrijwilligerstaken heb ik weer opgepakt Ik heb er tijd voor en zin in. De ervaringen met het IJsselland Ziekenhuis zijn positief: deskun digheid met een menselijk gezicht." Het IJsselland Ziekenhuis heeft het groene vinkje voor goede prostaatkankerzorg. De patiën- tenwijzer geeft patiënten inzicht in de kwaliteit van zorg die ziekenhuizen bieden bij pros taatkanker. De patiëntenwijzer prostaatkanker is ontwikkeld door ProstaatKankerStichting.n en de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 46