Gemeenteraadsverkiezingen: Twee kandidaat-raadsleden bedanken voor de eer Stemmentrekkers Annika van Gerwen, WD Tinet de Jonge, CDA Claudia Wolff, D66 Jesse en Gert-Jan Kats stemmen mobiel HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 26 MAART 2014 28 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel 31 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel 37 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel Tweet Zuidpias - Twee mensen werden vorige week met voorkeurstemmen in de raad gekozen, maar bedanken voorde eer. Kiezersbedrog of niet? Op Joke van Gelderen (PvdA/ GroenLinks, 2 zetels) uit Nieuwer- kerk aan den IJssel werd 309 keer gestemd. Zij kwam daardoor van de derde op de tweede plaats van de kieslijst terecht. Van Gelderen zal echter niet als raadslid aantreden. "Toen woensdagavond bleek dat we een zetel hebben verloren en er nog maar twee overhouden, wist ik als derde op de lijst: het is over. Tot ik donderdag werd gebeld door de griffier en hoorde van het aantal voorkeurstemmen dat op mij was uitgebracht." Waar er voor Van Gelderen opeens wel weer een plek in de raad be schikbaar was, verviel die op dat moment voor partijgenoot Johan Helmer. Van Gelderen, die zich het verlies van haar partij volgens een persbericht van PvdA/GroenLinks persoonlijk heeft aangetrokken, besloot zich terug te trekken: "De leden van de partij hebben de volg orde van de lijst bepaald. Ik moest dus de zware afweging maken tus sen het belang van de partij en de wens van de kiezers. Voor de mensen die op mij heb ben gestemd, vind ik het heel ver velend, maar ik heb gekozen voor wat het beste voor de partij is nu we in de oppositie zitten. Het gaat daarbij om de combinatie van per soonlijkheden: de persoon van Jo han Helmer past op dit moment beter naast Pieter Beeldman, dan ik, vooral omdat Helmer wat ex- traverter is dan ik. Ik denk ook wel eens: ik ben de afgelopen jaren niet in alle kernen zo zichtbaar geweest als ik had willen zijn." Van Gelderen verdwijnt niet uit beeld, maar blijft de komende jaren de fractie ondersteunen, vooral op het gebied van zorg en maatschap pelijke ontwikkeling. Ook Nieuwer- kerker Jan Willem Schuurman van de ChristenUnie-SGP zal zijn met 171 voorkeurstemmen verdiende zetel in de raad niet innemen. "Ik stond achtste op de kieslijst en was me ervan bewust dat dit een 'risi coplaats' was. De mogelijkheid bestond dat onze partij meer dan zes zetels zou gaan halen." Dat hij door voorkeurstem men vier plaatsen hoger op de kieslijst terecht zou komen, zag hij niet aankomen. "Als ik ja tegen die plek zou zeggen, zou dat betekenen dat Bert Doek niet meer in de raad kan blijven. Terwijl hij mijn zetel in de raad in januari 2013 zo vlot en kundig heeft overgenomen, toen ik het te druk kreeg met andere ta ken en verantwoordelijkheden. Het zou zuur zijn hem nu zijn zetel te ontnemen, en heb daarom nee ge zegd." Kiezersbedrog? "Ik kan me voor stellen dat mensen het zo noemen. Bij een kop koffie wil ik daarover graag met ze in gesprek." Zijn plan om zich na de verkiezingscampag ne terug te trekken uit de politiek, heeft hij laten varen. "Het aantal voorkeurstemmen heeft me ertoe aangemoedigd om op de achter grond toch voor de partij actief te blijven." Zuidpias - De gemeenteraad van Zuidpias verandert van gezicht. Van de 27 leden zijn er straks 12 nieuw in de raad. Donderdag worden ze geïnstal leerd. De komende weken stellen we ze aan u voor. Vandaag: drie van de grootste vrouwelijke stemmentrekkers. Annika van Gerwen stond zesde op de kandidatenlijst van de WD en schoof vier plaatsen omhoog, doordat er 383 voorkeurstem men op haar werden uitgebracht. In het dagelijks leven is Van Gerwen, Zweedse van geboorte, docent klassieke talen op een school voor voortgezet onderwijs in Rotterdam. De afgelopen paar jaar ben ik me steeds meer politiek betrok ken gaan voelen. Anderhalfjaar geleden werd ik lid van de WD. Ik ben gevraagd mezelf kandi daat te stellen voor de gemeen teraad. De hoeveelheid voorkeur stemmen heeft me blij verrast, al heb ik bewust geen persoonlijke campagne gevoerd en bijvoor beeld geen persoonlijke flyer la ten drukken. Dat ervan de 27 raadsleden maar vier vrouw zijn, is natuurlijk veel te weinig. Vrouwen kunnen een toegevoegde waarde hebben, omdat ze een andere kijk hebben °P veel vraagstukken die de ko mende jaren naar de gemeenten toe komen. Waarmee ik de visie van vrouwen niet wil beperken tot alleen die maatschappelijke onderwerpen. Het is sowieso be- langrijk dat een gemeenteraad zo representatief mogelijk is voor de bevolking. In de raad wil ik me specialise ren in ruimtelijke ordening; een onderwerp dat heel belangrijk is voor de toekomst van mijn gene ratie, en waar ik ook nog weinig vanafweet. Dat is niet erg, ieder een moet ergens beginnen. Tegen het lezen van vele raadstukken zie ik niet op; ik lees heel graag. En als ik ergens enthousiast over ben, dan zet ik me voor de volle honderd procent in." Tinet de Jonge kreeg 274 voor keurstemmen, waarmee zij van derde op de kieslijst de tweede van haar partij werd. Als politiewoordvoerder in Rot terdam, noemt ze het thema vei ligheid een interessant dossier. "Al kan het gevaarlijk zijn dat dat onderwerp erg dicht bij m'n werk ligt." Andere boeiende on derwerpen genoeg voor De Jon ge: "Ik heb een brede interesse. Ruimtelijk ordening bijvoorbeeld, ook interessant. De indeling van de ruimte, met speelplekken en groen. Juist de omgeving is de reden waarom ik een jaar of tien geleden mijn hart aan deze regio verloren ben." Sinds zes jaar woont het nieuwe raadslid in Nieuwerkerk, waar ze inmiddels moeder is van drie jonge kinderen. "Ik ben gemaakt voor een gevuld bestaan, dus dat raadslidmaatschap kan er zeker bij. Ik heb het geluk dat mijn man zijn werktijden flexibel kan inde len. Een lieve schoonmoeder helpt ook. Zo blijft er ook nog genoeg quality time over." De Jonge's belangrijkste doel de komende jaren is de politiek zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. "Communiceren is denk ik mijn sterkste kant. Het vele rondkijken, praten en bloggen de afgelopen weken, heeft waar schijnlijk geleid tot die 274 voor keurstemmen." Dat de opkomst in Zuidpias met ruim 56 procent hoger lag dan het landelijk ge middelde, doet haar deugd. "Al is dat voor het CDA niet zo gunstig geweest..." Grootste stemmentrekker onder de niet-lijsttrekkers was Claudia Wolff van D66, een inmiddels be kend gezicht in de raad. Zij wist 593 inwoners van Zuidpias achter zich te scharen. Dat succes is volgens haar on der meer te danken "aan de vele goede contacten met inwoners op fractievergaderingen, per mail, telefoon en persoonlijk". Haar tip voor de nieuwe collega's: "Een beetje cliché misschien, maar ze moeten gewoon zichzelf zijn. En ga er gewoon vanaf het begin voor om ook grotere onder werpen op te pakken. Gewoon in het diepe springen." ClaudiaWoIff is geen wethouderskandidaat: "Met een druk gezinsleven en een leuke baan heb ik mezelf nu niet naar voren geschoven." Nieuwerkerk i Tan Kats en aan den IJssel - Klokslag acht meldden burgemeester Gert- i zijn zoon Jesse, die voor het eerst zijn stem mocht uitbrengen, woensdag 19 maart bij het mobiele stembureau bij het NS-station van teuwerkerk aan den IJssel. Ook de stem van echtgenote en moeder Jantine 0 5 werd bij volmacht uitgebracht. 'J Waren niet de eersten die hun em u'tl:)rachten, het mobiele bu- reau opende al om 6.30 uur. Om •00 uur wordt de ,tent, hjer weer Pgebroken om van 10.00 tot 12.00 uur een plek te vinden bij De Zeven ster aan de Leliestraat in Zevenhui zen en van 13.00 tot 20.00 uur bij De Vierkap in Oud Verlaat. Nog in het stemhokje stuurde de burgemeester een tweet de wereld in, met een 'stemfie' (selfie uit het stemhokje) waarin hij liet weten zijn stem te hebben uitgebracht. Zijn 'stemfie' kwam ook in de lan delijke media nogal eens voorbij, onder andere in het Vara-program- ma De Kwis.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7