"Ik voel mijn wortels weer verder de poldergrond in gaan" Door Adri den Boer 'Trouw' Alblasserwaard gestencild in Nieuwerkerk HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 26 MAART 2014 29 Schaapverloskundige Marjan Hoogerwaard: Vervolg van voorpagina Deze 'Hart van Holland' is gedrukt af te halen en wordt bezorgd bij wie geen af werende sticker heeft. Dat was anders in WO II met ook gratis, maar illegale en gestencilde blaadjes, zoals 'Trouw'. Tegen 5 mei 1945 vond iedereen het normaal dat er illegale bladen waren en dat je er wat voor kon geven. Eraan meewerken was wat anders. Zodoende werd 'Trouw' voor he Alblasserwaard zelfs even gemaakt in Nieuwerkerk aan den IJssel. Koerierslijnen van het protestantse ver zetsblad 'Trouw' naar de Alblasserwaard 'iepen vanuit Dordrecht. Onder druk van de oprukkende geallieerden reageerde begin 1945 de bezetter in Dordrecht steeds hefti ger op alles wat hem niet zinde. De nieuwe hrug bij Alblasserdam kwam als enige nog bruikbare oeververbinding onder scherper toezicht. (Bekend is nog dat de na de A12 aangelegde A15 een 'hazepad' voor terug trekkende Duitsers heette!) Daardoor kon he Alblasserwaard niet meer vanuit Dor drecht over de weg van nieuws worden voorzien. De dichtstbijzijnde stencilpost in de Krimpenerwaard, die in Ouderkerk aan de IJssel, nam dietaaktoen over. Datwerd ook link en zo kwam de Nieuwerkerkse stencilpost in beeld. Tot nu toe zijn acht van die speciale 'Trouw'-edities voor de Alblasserwaard bekend. De eerste vier zijn gemaakt in maart 1945 in Ouderkerken drie edities werden in april geproduceerd in Nieuwerkerk aan de IJssel. Van de achtste uitgave, die niet meer is gestencild maar in druk verscheen, is de post van herkomst niet te lokaliseren omdat een merkteken ontbreekt. Staat rechtsonder in de kop van zo'n illegale 'Trouw' de hoofdletter J, dan was de productie op de post van de Nieu- werkerker Jan Smit, zoon van de kassier van de Boerenleenbank annex gemeente ontvanger annex hervormd president kerkvoogd N.C. Smit. Normaal staat die Speciale Uitgave voor de Alblasserwaard letter J alleen bij de editie voor Gouda en Omstreken van 'Trouw'. De stencilpost was eerst in de hervormde pastorie Kerklaan 92 uit 1887. De dominee daaruit verbleef in Friesland. Later was die post bij een fami lie aan de Oostringdijk, nu de plek van het Raadhuisplein. De man had eerder met het NSB-blad Volk Vaderland geleurd en was een 'septemberridder': iemand die na Dolle Dinsdag wat illegaals ging doen met het oog op de komende zuivering. Naast Jan Smit waren medewerkers Klaas Slob en Guus Ideler. Koeriersters waren Leny Molenaar, Ada Slob, Gré van de Linde, Adri Schaddelee en Tankie Leppink. (Namen volgens het Goudse herdenkingsnummer van 'Trouw' van 5 juli 1945, waaruit ook de bijgaande Nieuwerkerkse zolderfoto is.) In 2010 verschenen een Verdieping-editie 29 Uaa** 1945. No, 26. - J. Tgjpgto. "HEI? HAHIDSNBILAITDT^l over «ie Betuv/e, maar over "heteiland''.y zoo +han'8 riiéer over ae .öexuv/e, maar ovex "nex. errana'*., zoo Niemand spreeKt Van militair standpunt bezien is dit vruchtbaar gebied meldt Radio oranj egn De burgers hebben die uitdrukking over- i rider daad niet me- a i j j. -- jj -- en een dvd over 'De laatsten van Trouw'. De gereformeerde schoolmeestersdoch ter Tankie Roelofs-Leppink (1926) kon toen vertellen dat er uit de pastorie naast krant- jes ook bonkaarten en vlees voor onderdui kers werd verspreid. Bij Trouw-transport werd ze door Duitsers aangehouden, maar redde een Nieuwerkerkse agent haar. Eén keer was ze op Dorp de krantjes verloren, maar raapten alle mensen ze op! 'Er kwa men mensen uit Zevenhuizen en uit Moer- kapelle om de kranten bij ons thuis te ha len. Ze lagen onder mijn matras', aldus dit vroegere Kerklaan-meisje verder. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. Capelle/Nieuwerkerk aan den IJssel - Marjan Hoogerwaard. Dochter van Jan. Schaapverloskundige. Schoonheidsspecialiste. Het is een bijzonder vi sitekaartje dat Hoogerwaard afgeeft. Ze noemt zichzelf bovenal een helper: "Pukkels haal ik weg, haren haal ik weg, en als er een schaap verlost moet worden, dan ben ik er ook." Door Judith Rikken "Ik ben blij dat je er bent", zegt Deborah Verkade, als Marjan Hoo gerwaard maandag net na het mid daguur over het hek van het scha penhok klimt. "De waterblaas is er al een uur af, maar ik zie verder niks gebeuren." De schrik zit er bij de familie nog goed in, nadat vorige week een bevalling slecht afliep. "Het is een joekel, een heel groot lam", weet Hoogerwaard na een korte check van de ooi waarbij de bevalling maar niet op gang wil komen. Zo'n situatie kan wijzen op complicaties. Deborah (25) wordt erop uitgestuurd om water te halen, haar broer Re- mon (19) assisteert door het schaap rustig op de grond te houden. Beide Moordrechtenaren zijn bij hun tante in Nieuwerkerk, die zes hobbyscha pen heeft. Dit is de laatste ooi die lammert. "Hier kunnen ze weer hele nachten slapen", zegt Hoogerwaard een kwartier later, als ze de ooi van twee springlevende lammeren heeft verlost. "Er is weer rust in de tent." De 'dochter van Jan', zoals haar kaartje vermeldt, besloot in haar vaders voetsporen te treden, toen ze na zijn dood vorige zomer bij klan ten openstaande rekeningen ging afrekenen. "Een vrouw vertelde mij dat Jan haar een paar trucjes voor het verlossen had geleerd. Toen knapte er iets in mij. Ik dacht: dat had 'ie mij moeten leren." Vader Jan Hoogerwaard opereerde decennialang vanaf de Capelse Bermweg als rundveehouder, scha penhandelaar en -scheerder. Ook deed hij verlossingen. Marjan: "Als klein meisje ging ik al met hem mee om schapen te scheren." Na de scheiding van haar ouders, ver huisde Marjan met haar moeder mee naar Rotterdam. Maar een echte stadse werd ze niet. "Ik was iedere zondag hier om de koeien te mesten." Met het diploma schaapverloskunde op zak verruilde Hoogerwaard de salon de afgelopen maanden re gelmatig voor de stal. "Ik vind het geweldig om te doen. Als mijn te lefoon gaat, dan voel ik de adre naline. En ik voel dat mijn wortels hier weer steeds verder de grond in gaan. Maar leuk is het niet altijd. Het zit erop, terug naar de salon. Vorige week bleek een lammetje in Zo vader zo dochter, (foto: Petra Hoogerwaard) de baarmoeder overleden en heb ik een veearts moeten roepen om ook de ooi in te laten slapen. 'Meis- sie, het ergste heb je nu gehad', zei mijn moeder, die vroeger ook schapen verloste. Over het alge meen gaat het me goed af. Ik heb de mazzel dat ik fijne handjes heb en hetzelfde 'fingerspitzengefühl' als mijn vader."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 29