HART VAN HOLLAND PASEN 16 APRIL 2014 Dit jaar op zondag 20 en maandag 2 7 april Met Pasen gaan we eitjes schilderen en paasvuren stoken Verzonnen dier komt eieren verstoppen \A/e trekken er met Pasen op uit dag eindigt de vastenperiode en begint Pasen. Tijdens de paasda gen wordt de wederopstandig van Jezus uit de dood gevierd. Tijdens Pasen trekken veel Neder landers er op uit. Vaak komen fami lies op eerste paasdag nog gezellig samen, maar tweede paasdag ho pen we van het mooie voorjaars weer te genieten en trekken we er al fietsend of wandelend op uit. Of we bezoeken de woonboulevard. Het is allemaal mogelijk. Pasen valt dit jaar extreem laat. Vorig vierden we het van origine christelijke feest nog in maart. Nu valt eerste paasdag pas op zondag 20 april. Pasen is een kerkelijk feest. De donderdag voor Pasen (witte don derdag) is de dag van het laatste avondmaal. Tijdens dit maal voor spelde Jezus zijn twaalf apostelen dat één van hen (Judas) hem zou verraden. Een dag later is het goe de vrijdag. Hier wordt het lijden van Jezus herdacht. Op paaszater- Hoe bepalen we precies wan neer het Pasen is? Dat is een simpele rekensom. Het paasfeest vindt altijd plaats op de eerste zondag na de volle maan. Dat is op zijn vroegst op 22 maart. Pasen valt altijd vijftig da gen voor Pinksteren. Veertig dagen na Pasen is het Hemelvaartsdag. We hopen op mooi weer met Pasen en trekken er dan heerlijk op uit. Tradities horen bij het paasfeest Pasen is een feest van tradities. Daar horen bepaalde gebruiken bij, zoals samen eitjes schilderen, een paasvuur stoken of genieten van een popfestival. verfkwast in de handen om eieren te beschilderen. Met een paar han dige tips, fabriceer je de mooiste kunstwerken. Voor kinderen zijn er tegenwoordig handige setjes verkrijgbaar, waarmee je eenvou dig en goedkoop met eieren aan de slag kunt. Je klemt het ei vast en draait het rustig rond, terwijl de kwast zijn werk doet. Paasvuren horen er ook bij. Het paasfeest was van oorsprong na melijk een heidens en nogal los bandig voorjaarsfeest, terug te voeren tot lang voor onze jaartel ling. Vroeger zagen we vooral in het noorden en oosten van ons land het gebruik om met Pasen bij de boerderij een vuur te ontste ken. De versleten gereedschappen uit de winter werden verbrand. De boeren schreven namelijk vrucht bare kracht toe aan het trekken van de rook over de bezaaide akkers. De paasvuren zijn tegenwoordig weer helemaal terug. Alleen wor den er geen oude gereedschappen verbrand, maar gewoon snoei- en afvalhout. Heel sfeervol! Zondagmorgen voor dag en dauw opstaan om in de tuin paaseieren te gaan zoeken. Wie heeft het als kind niet gedaan? En nog steeds verrassen ouders hun jonge kroost met deze leuke traditie. Eieren zijn onlosmakelijk verbon den met Pasen. Want we zitten met Pasen ook massaal met de Eitjes beschilderen en vuurtje stoken. Het hoort bij Pasen. als postbode maar kennen we vooral de paas haas met zijn mandje vol eieren. Na zijn nachtelijke werk, beginnen we op paasmorgen aan een enthou siaste speurtocht. Tegenwoordig wordt dit ritueel vaak uitgevoerd met chocolade-eieren. De haas is uitgegroeid tot hét symbool van Pasen, waar zelfs beeldjes van wor den gemaakt. Volgens een legende was er vroeger een paasvogel die de eieren kwam brengen. Op een bepaald moment 2 is dit verhaal aangepast en kwam U plotseling de paashaas naar ons toe. De paashaas heeft niets met christelijkheid te maken. Het is O een niet godsdienstig verzinsel. In 0 katholieke regio's, ook in het bui- Een altijd leuk verhaal: de paashaas en zijn mandje.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 33