■A KRAATS A f 2Sf A. per KRAATS Geranium 1,25 I 4- II 2,50 1 €0f95 SCHAPEN SCHEREN: L stakker© aMMerlaan Ki JP Paas petits fours JBleiswijks paasbroodje Spiegeleitjes Gezellige Paasdagen AUTOSCHADE zaterdag 19 april, 's morgens van 10 tot 12 uur! HART VAN HOLLAND ,}L*S I 16 APRIL 2014 53 De herinneringen van Jo de Koning-van den Heuvel (1924) Bredeweg 96 - Zevenhulzen Tel. 0180-631666 I Deze aanbiedingen gelden van donderdag 17 t/m zaterdag 19 april www.bakkerammerlaan.nl Ook dit jaar weer al onze prachtige gewone geraniums en de Oostenrijkse hanggeraniums voor maar Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse Ussel" en "Leven en werken rond Ussel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de Ussel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Moordrecht/Zevenhuizen - "Mijn kinderjaren bracht ik door in een boerderij aan de vijfde Tochtweg 8 in Moordrecht. Mijn vader Jan van den Heuvel groeide daar ook op in een gezin met acht kinderen, mijn opa was daar al boer. Eén zoon emi greerde naar Australië, zij hebben hem nooit meer gezien want er was geen geld voor de terugtocht. Mijn vader trouwde met Jans Ver burg, een boerendochter uit Ze venhuizen. Zij kregen vier kinderen. Toen ik als jongste werd geboren stuurde vader briefkaarten met: "alweer een meid". Wij gingen naar de openbare school bij meester van leperen en meester van Manen in Moordrecht. Dat was een uur lopen, op klompen. Om half acht gingen we al op weg, 's winters was het dan nog donker. Voor de 6-jarige kinde ren was dit geen pretje. Onderweg sloten veel polderkinderen zich aan bij de stoet. Onderweg haalden we nog wel eens kattenkwaad uit. Toen er sneeuw lag hielden we sneeuw ballengevechten en kregen we een keer straf omdat we om half elf pas op school kwamen. Munitie in de hooiberg? Moeder maakte boter en kaas. In de oorlog kwamen de Duitsers de kazen vorderen voor hun soldaten. Mijn ouders hadden al wat kazen achtergehouden. Deze werden ge deeld met familie en veel honge rende stadsmensen die bij ons kwa men vragen om eten, omdat vaak bij boeren nog wel iets te halen was. Ze kregen ook melk of soms ander voedsel. De bezetters werd dachten dat wij en de boeren van de provinciale weg, Bikker, Van de Bas, Van Velzen en Oudijk, munitie in de hooiberg hadden verstopt, zodat zij deze hooibergen in brand staken. Onze hooiberg bleef gespaard. Bij Bikker lag inderdaad munitie maar dat was net weggehaald. De genoemde boerderijen werden vanuit vliegtuigen beschoten, waarbij do delijke slachtoffers vielen. De laatste oorlogsjaren was het voor boeren een slechte tijd, en bijna geen eten meer voor het vee. Onze boerderij werd na de oorlog verkocht aan Arend Oudijk, hij ging er met zijn zus wonen en la ter met zijn vrouw Mijna Bikker. Wij verhuisden naar een andere huurboerderij van de Drost IJser- manstichting aan de Middelweg 30 In Moordrecht. Naar Zevenhuizen Ik trouwde met Cock De Koning uit Zevenhuizen. We huurden een klein huisje aan het Zuideinde. Twee oude vrijgezellen ooms en een tante woon den ernaast, zij hadden een gemengd hoerenbed rijfje. Ze waren zo zuinig dat ze van één AOW konden rondko men. De belasting was er later goed mee. Een oom overleed en de andere oom en tante stopten ermee, zodat wij het bedrijfje erfden. We verbouw den tarwe, gerst, vlas, bieten, aard appelen, spruiten en peulvruchten. Daarnaast hadden we nog enkele koeien en varkens die we moesten verzorgen. We hadden achttien hec tare land achter het Zuideinde en 10 hectare bij de Knibbelweg. We kregen drie dochters. Toen we wat ouder werden is het land ontei gend, voor de roeibaan. De weg die er nu langs ligt, loopt dwars door ons vroegere land. We verkochten ons bedrijf aan een handelaar die er een nieuw huis en loodsen op zette. Wij kochten een huis in de Dorpstraat in Zevenhuizen. Mijn man is daar overleden. Zelf ging ik lichamelijk tobben en ik kan slecht zien. Gelukkig heb ik veel hulp gehad van Piet Keyzer, hij deed veel klusjes in en rond het huis. Hij kwam al als 15-jarige jongen bij ons op de boer derij helpen. Op een gegeven moment kon ik voor tijdelijk in een verpleeghuis komen, toen het wat beter ging kwam ik hier in De Zevenster terecht. Mijn huis staat nog steeds te koop. Ik kan bijna niet meer lopen, maar mijn verstand is gelukkig nog goed." /~1 NEDE VAN C LCARR NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF - - ij Kwekerij De Geranium, Bermweg 16A, 2911 CA Nieuwerkerk a/d Ussel. Kijk voor openingstijden en route info op www.degeranium.com

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 53