Nieuwe wethouders benoemd en aan de slag Wethouder André Muller (SP) Wethouder Jan Hordijk (WD) Raadslid Joop Huson, D66 Wethouder Joke Vroegop (WD) Wethouder Rik van Woudenberg (D66) HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 14 MEI 2014 7 43 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel 53 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel 69 jaar, woont in Zevenhuizen 38 jaar, woont in Zevenhuizen, straks Moordrecht 48 jaar, woont in Nieuwerkerk aan den IJssel Zuidpias - Nadat ze dinsdag in de raad officieel werden benoemd, zijn vier nieuwe wethouders begonnen aan hun taken voor de komende vier jaar. Woensdagochtend 7 4 mei kwam het nieuwe college van Zuidpias voor het eerst bij elkaar en zijn de portefeuilles definitief verdeeld. "Het wethouderschap is geen functie die ik ambieerde, maar een kans die op mijn pad is gekomen en die ik graag wilde pakken. De keuze om mijn baan in de auto matisering op te zeggen is wel overwogen geweest; de afgelopen vier jaar zag ik politiek bedrijven als een dankbare hobby, nu kan ik mij volledig inzetten voor de sa menleving en een hoop bereiken voor mijn medemensen. De focus van het college zal in de komende jaren voor een groot deel op de decentralisaties van de zorgta ken liggen. Daarnaast wil ik mij onder meer ook hard maken voor bouwen naar behoefte, een meer duurzame gemeente en de bestrij ding van armoede. Ik hoop dat de gemeenteraad de komende raadsperiode meer de dialoog met elkaar aangaat. De af gelopen vier jaar werden vaak ge kenmerkt door de stemrondes over raadsbesluiten waarbij de opposi tie lijnrecht tegenover de coalitie stond. Ik zie graag een meer open sfeer waarin ook ideeën van klei nere fracties de kans krijgen om serieus overwogen en besproken te worden. Het streven is om een college te vormen waarbij onder linge gelijkwaardigheid een grote rol speelt. Ik ben me ervan bewust dat ik als wethouder soms mijn nek zal moe ten uitsteken, en dat het zeker niet altijd makkelijk zal worden. Dat is waar ik nu voor heb gekozen. Ge lukkig weet ik zeker dat ik mezelf zal blijven. Ik blijf gewoon André. Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik het niet spannend vind, maar ik vind het wel een prachtige uitda ging waar ik voor mijn gevoel de afgelopen vier jaar goed op ben voorbereid." gen zonder enige vorm van te- rugkomgarantie. Mocht ik in de toekomst geen wethouder meer zijn, dan staat er geen bureau voor me klaar waar ik snel weer achter kan schuiven. Het was zeker geen makkelijke keuze, maar ik weet ze ker dat ik er in de toekomst spijt van krijg als ik deze kans om een verschil te maken in de gemeente nu niet zou pakken. "Eind vorig jaar heb ik voor het eerst in de fractie laten vallen dat ik er wel wat voor voelde om wethouder te worden. Nu het ook daadwerkelijk zo is, vind ik het best spannend. Daar ga ik geen geheim van maken. Ik verwacht wel dat mijn zestien jaar als ge meenteraadslid, eerst voor Nieu werkerk en toen voor Zuidpias, zeker bijdragen aan mijn functi oneren als bestuurder. Natuurlijk zal het even wennen zijn, maar ik ga zelfverzekerd deze nieuwe uit daging aan. Ik ben mij ervan bewust dat ik door de keuze voor dit avontuur een persoonlijk risico neem. Ik heb na drieëndertig jaar mijn baan bij de Rabobank moeten opzeg- De belangrijkste portefeuilles die ik ga vervullen zijn die van finan ciën en ruimtelijke ordening. Pit tige dossiers waarin een hoop op ons afkomt in de komende jaren. Met name de decentralisaties zul len een stempel gaan drukken op de komende raadsperiode. Waar ik zelf goed op wil letten is dat ik de omschakeling van politicus naar bestuurder moet maken. Ik sta niet meer in de raadzaal namens de WD, maar ben wethouder voor alle inwoners van Zuidpias." Ferry van Wijnen is Jan Hordijk opgevolgd als fractievoorzitter. Willem Jan van Tilborg is gekozen tot vice-fractievoorzitter en Daan de Haas tot fractiesecretaris. Als het aan het laatste raadslid dat aan de nieuwe raad wordt toe gevoegd ligt, dan mag het debat tussen de verschillende partijen deze periode wat scherper. "In de drie maanden dat ik in 2012 mijn collega Claudia Wolff verving, viel het mij op dat de verschillen te weinig tot uitdrukking kwamen. Het accent lag sterk op het samen realiseren van dingen. Tegelijkertijd mogen de partijen wat meer open staan voor eikaars argumenten en zich daardoor laten overtuigen. Zo wordt het voor kiezers duide lijker hoe partijen tot oplossingen komen, en dat het niet allemaal één pot nat is." Joop Huson wil inwoners via bij voorbeeld burgerpanels meer be trekken bij wat de gemeente doet. "Via een digitale enquête kunnen mensen dan hun inbreng geven, over bijvoorbeeld een verkeerssitu atie of een park dat opnieuw moet worden ingericht." Ook moet de gemeente meer ge bruik maken van de talenten van vitale ouderen, meent Huson. "Zij hebben de nodige wijsheid, levens ervaring en deskundigheid. Laat ze maar een advies geven over hoe je bepaalde problemen kunt oplossen." Als oudste raadslid van Zuidpias heeft Huson zelf wel een idee voor het 'voorheen prachtige' gemeentehuis van Zevenhuizen. "Maak er een woonvoorziening van in combinatie met winkels en wel licht een inloopfunctie. Hoe het er nu bij staat is mij en vele anderen een doorn in het oog." "Het zou mooi zijn als ik de ko mende paar weken nog zoveel mogelijk kan meepikken van het introductieprogramma." Wet houder Joke Vroegop, zwan ger van haar vierde kind, loopt op alledag. De komende twee maanden neemt de rest van het college haar taken waar. "Als het nieuwe politieke seizoen op 1 september start, ga ik fulltime aan de slag." Vroegop gaat zich bezighouden met bedrijfsvoering én de 'enorm omvangrijke stap voor de ge meente om de zorg goed en op een klantvriendelijke manier te gaan organiseren'. "Daarbij kom je dicht bij het dagelijks leven van mensen. Ik moet beslissen waar zij straks wel en niet meer worden ondersteund. Dat voel ik als een grote verantwoorde lijkheid, waar ik zorgvuldig mee moet omgaan." Met de keuzes die Zuidpias hier in gaat maken, kan de gemeente zich echt onderscheiden, meent Vroegop. "Er is veel samenwer king tussen gemeenten, maar toch kan het straks uitmaken of je in Zuidpias of bijvoorbeeld Ca- pelle aan den IJssel woont. We gaan voor een goede deal voor de inwoners van Zuidpias." Vroegop was de afgelopen vier jaar commissielid, onder meer in de commissie Decentralisaties. Daarnaast maakte ze deel uit van het regionale bestuur van de WD. Haar brood verdiende ze als organisatieadviseur bij ver schillende bedrijven, met name in de publieke sector en de zorg. "Ik heb zelf mijn interesse in het wethouderschap aangegeven, omdat ik me werkinhoudelijk, maar ook persoonlijk heel erg bij de zorg betrokken voel." De nieuwe wethouder is bekend met twee kernen van Zuidpias: ze woont sinds zeven jaar in Ze venhuizen en verhuist in de zo mer naar Moordrecht. "Van mij mag het beginnen", po pelt Rik van Woudenberg aan de vooravond van zijn benoeming tot wethouder. In het nieuwe college van Zuidpias wordt hij naar verwachting verantwoor delijk voor Werk en inkomen en Sport en cultuur. Het wethouder schap heeft hij altijd geambieerd. "Het is een logische vervolgstap in de groei van onze fractie in Zuidpias. Ik ben blij dat ik het kan en mag doen." Vooral de werkportefeuille is Van Woudenberg op het lijf geschre ven. "Ik heb twaalf jaar bij een uitzendorganisatie gewerkt en ruime ervaring met reïntegratie opgedaan." Op het moment is hij als freelancer werkzaam op het gebied van financieel advies en management. Sport noemt Van Woudenberg een 'mooi terrein'. "Dat levert veel contacten in de dorpen op; een van de dingen die het le ven als politicus mooi maken." De wethouder korfbalde zelf in Nieuwerkerk en is bestuurder geweest bij diverse verenigingen. "Ik ben het redelijk gewend om in besturen te zitten, maar tege lijkertijd ben ik ook resultaatge richt. Als ondernemer kun je dat wat je bedenkt vrij snel uitvoe ren in de praktijk. Als bestuurder moet je langs een aantal be stuursorganen. Dat kost tijd. Af en toe zal ik dan ook wel denken: kom op, jongens." Het wethouderschap is voor Van Woudenberg geslaagd als Zuid- plas over vier jaar flink duur zamer is: "Zodat mijn kinderen, kleinkinderen én hun kinderen in een net zo mooi groen Zuidpias kunnen wonen als ik nu. Daar voor moeten we een gemeente neerzetten die ervoor zorgt dat dat ook lukt. Door bijvoorbeeld energieneutrale nieuwe woon wijken te laten bouwen, waar geen gasleiding naartoe hoeft." Claudia Wolff is Rik van Wou denberg opgevolgd als fractie voorzitter. Frans Klovert is geko zen tot vice-fractievoorzitter en Joop Huson tot fractiesecretaris.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7