WK Hockey brengt Maleisië naar De IJssel Deelnemers Pinkst'Art werken aan gezamenlijk kunstwerk Schaakseizoen nadert ontknoping Door Adri den Boer Gevallenen van 1940 later herdacht M.S.KNEEPKENS - SOLD. 22 DEPOTBAT. J.H.KENNEDU - SERGT A.D. JOOSTEN - KORP. HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 21 MEI 2014 11 Nieuwerkerk aan den IJssel - In aanloop naar het WK Hockey, dat op zaterdag 31 mei van start in het Kyocera Stadion in Den Haag, wordt op dinsdag 27 mei een voorwedstrijd gespeeld tussen het nationale team van Maleisië en Heren 7 van HC Rotterdam, een Nederlandse Hoofd klasser. Deze wedstrijd vindt plaats bij HC De IJssel op sportpark Dorrestein. Van 19.00 tot 20.00 uur wordt een voorwedstrijd gespeeld door mixed teams van Heren 1 en Dames 1 van HC De IJssel. De hoofdwedstrijd begint om 20.30 uur. Cheerleaders, WK mascotte Stockey en muziek maken er een uniek evenement van. In verband met de beperkte par keergelegenheid wordt men ver zocht zoveel mogelijk per fiets naar het sportpark te komen. Moerkapelle - De zes beste schakers van schaakclub Moerkapelle ma ken momenteel uit wie zich clubkampioen van het seizoen mag noe men. Koploper Wouter Vroegindeweij won van Christiaan Noorland. lx/ A c n c d r m<4 O I n Hij werd samen met zijn sectie tijdens de gevechten op het vliegveld door de Duit sers bestookt met handgranaten, waar bij Kennedij voorstelde om deze terug te gooien. Dit ging goed, totdat hij dodelijk in de borst werd geraakt. In het heetst van het gevecht was hij toen koelbloedig een mitrailleur aan het herstellen. Hij was één van de drie gesneuvelden in zijn bataljon die postuum een bronzen kruis ontving. Zijn nog levende kapitein Boot kreeg een bronzen leeuw. Eind 1940 kwam zijn naam al met 51 andere geval lenen van Ockenburgh en Valkenburg op een monument bij de Haagsche Schouw bij Leiden. Dat werd in 1941 plechtig ont huld. (Daar staat vreemd genoeg Zeven- huizenaar Van Zuylen niet op.) In oktober 1942 volgde het begraafplaats-monument in Den Haag (zie hierbij het fragment). Een plaquette uit 2013 op sportpark Ocken burgh vermeldt ook zijn naam weer. Jan Hendrik Kennedij was als zoon van Jan Hendrik Kennedij en Hendrika Hof wegen net zoals generaties voorvaders in de hervormde dorpskerk gedoopt, hij op 17 april 1910 en samen met twaalf andere kinderen. Zijn ouders woonden aan de 's- Gravenweg bij de Scheve Overweg. Zijn vader, oud-timmerman en later Rotter dams politieman J.H. Kennedij, overleed er in 1955. Jan Hendrik junior had geen kinderen en zijn enige broer overleed al in 1931 aan tbc. Verdere familie was op 10 mei toch op de Haagse herdenking aan wezig. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. Zuidpias - Heerlijk buiten in het zonnetje heeft een aantal deelnemers aan Pinkst'Art 2014 in de Steenovens in Nieuwerkerk aan den IJssel zaterdag ge werkt aan het gemeenschappelijke kunstwerk. Na een afwezigheid van een aantal jaren, maakt dit weer deel uit van Pinkst'Art, de driedaagse kunstma nifestatie in Zuidpias. In tegenstel ling tot voorgaande jaren worden de bezoekers nu ook betrokken bij de totstandkoming van het kunstwerk. De kunstenaars verfden zaterdag een groot aantal kistjes. Deze kistjes (foto: Marlonneke Willemsenj zullen op 7, 8 en 9 juni in de ver schillende dorpen van Zuidpias te vinden zijn en het is de bedoeling dat de bezoekers hier een kunst werk van maken, door bijvoorbeeld de kistjes op een bepaalde manier te stapelen. Het mooiste kunstwerk wordt beloond met een prijs. Voor meer informatie: www.pinkstart.nl André Nieuwlaat blijft in de race door een half punt te pakken te gen Jesse van Elteren. Door deze uitslag staat Vroegindeweij een half puntje voor op Nieuwlaat. Volgende week spelen de ma- tadoren tegen elkaar en wordt bepaald wie zich kampioen mag noemen. De partij tussen Hugo van Elte ren en Arno Luinenburg deed er niet meer echt toe. Van Elteren overspeelde Luinenburg in de opening, maar Luinenburg haal de met een alles-of-niets poging toch nog remise. Ook buiten de finalepoule om, is de strijd om plaats zeven nog erg spannend. Hans Geer- ling, Kevin Bakker en Marcel de Haan durfden niet vol voor de winst te gaan en waren tevreden met remise. Daardoor blijven de onderlinge verschillen miniem. Overwinningen waren er voor Maarten Vroegindeweij, Ron Droog, Jojanneke Weijermars en Dirk Molenaar. Zevenhuizen kent een monument voor haar in 1940 gesneuvelden. Het werd pas op 29 augustus 1945 onthuld. In 1985 werd het verplaatst voor het nu al jaren over bodige gemeentehuis. Frederik Hofman kwam om bij Waardenburg. Nicolaas van Zuylen in Valkenburg bij Leiden. Zij zijn op 4 mei méde-herdacht. Op 10 mei nog is in Den Haag een gevallene herdacht, die was geboren en getogen in Nieuwerkerk. Het Nieuwerkerkse monument 'voor hen die vielen voor en door de bevrijdings- strijd' herdenkt geen gevallenen van 1940. In 'De Gorcumer' van 14 augustus 1940 schreef correspondent (én NSB-leider) M. Zwijnenburg dat er geen Nieuwerker- ker was gesneuveld in mei. Het tekent hoe lang men in onzekerheid bleef, maar ook hoe administratief het begrip 'Nieu- werkerker' was. Het ging om inwoners, niet om in Nieuwerkerk geboren en op gegroeide jongens. Elders telden die vaak ook mee. Bijvoorbeeld iets verder op de Kerklaan bij het Indiëmonument. Door gevechten rond het hulpvliegveld Ocken- burg bij Den Haag zijn 84 Nederlandse militairen omgekomen. Zij werden eerst in Loosduinen begraven op een voetbalter rein. De meesten van hen liggen nu begra ven op het Militaire Erehof 's-Gravenha- ge. Dit ligt op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan, vlakbij Madurodam. In totaal zijn daar 167 Nederlandse mili tairen begraven, die zijn omgekomen bij de verdediging van de vesting Holland. De namen van de gesneuvelden staan naar onderdeel en rang vermeld op het daar aanwezige monument. Eén ervan is ser geant J.H. Kennedij, ook volgens websites erover geboren op 9 februari 1910 in Nieu werkerk aan den IJssel en gesneuveld op 10 mei 1940 in Den Haag. Hij diende bij de 22ste Depotbataljon Bewakingstroepen. laatste militair. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De laatste mi litair uit ons dorp, van wlen de familie tot nu toe geen enkel levensteeken had ontvangen, is terecht. Deze dienstplich tige was, zich terugtrekkende met Fran- sche legers, tenslotte over de Zwltsersche grens gevlucht. Van daaruit kon hij z'n familie bericht geven. Uit Nieuwerkerk zUn dus geen gevallenen te betreuren.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11