fRAATfAAL Bescherm de buhebakjes' Nieuw gebouw en opener karakter voor hervormde gemeente Betere namen voor straten De Jonge Veenen? Oppascursus Getuigen gezocht uintratuin HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 21 MEI 2014 21 Tweedekanswinkel in september terug naar Moerkapelle Aanstaande zaterdag 24 mei organiseert Intratuin Zevenhuizen een "huisdier gezondheidsdag" HUISDIER GEZ0NDHEIDSDA1 1EIDSDA1JÏ/ Moerkapelle - Achter de nieuwe win kelpanden aan de Dorpstraat opent de hervormde gemeente in Moerkapelle vrijdagmiddag haar nieuwe vereni gingsgebouw. In de luwte, maar, zo stelt Henk den Hartog, voorzitter van het college van kerkrentmeesters: "Wij hoeven niet perse vooraan de weg te zitten." De Moerkapellenaar zal het gebouw toch snel weten te vinden, zo is de verwachting. Achter de bakker, naast de kerk. Daar ligt het nog naamloze nieuwe verenigingsgebouw. Vrijwilligers zijn een jaar bezig geweest om het casco opgeleverde pand van binnen klaar te maken voor gebruik. Het is nu bijna zover. Aan de andere kant van de kerk, het veertig jaar geleden tegen de kerk muur aangebouwde huidige vereni gingsgebouw De Rank. Het barst al jaren uit zijn voegen, volgens Den Hartog: "Er zijn binnen de gemeente zoveel clubs actief; het is passen en meten om alles onder te brengen. Het gebeurt regelmatig dat we beneden zitten te vergaderen, terwijl er boven een groep jongens aan het timmeren en zagen is. Dat werkt niet." Zo'n tien jaar wordt er achter de schermen al gewerkt aan een nieuw onderkomen. In 2007 werd met de aankoop van het pand van de voor malige drogist aan de Dorpstraat de eerste echte aanzet gegeven. De tweedekanswinkel van de hervorm- r Henk den Hartog in de jeugdzaal, waar een paar honderd kinderen en jon geren regelmatig gebruik van gaan maken. de gemeente nam er haar intrek. In 2011, toen de gemeente de winkel wilde aankopen om nieuwbouw te kunnen plegen in de dorpskern, kreeg in de onderhandelingen een nieuw pand steeds verder vorm. Vrijdag opent dominee Van der Herik het verenigingsgebouw met multi functionele zalen, een grote ruimte voor de jeugd en een nieuw onder komen voor de tweedekanswinkel. Die huist sinds drie jaar in een loods in Waddinxveen, die in september moet worden verlaten. Het klein goed komt dan terug naar Moer kapelle, terwijl meubels en andere grote spullen weer 'zoals vroeger' aldus Den Hartog, via internet zullen worden verkocht. "Wat daar in die loods staat, kan hier nooit allemaal worden ondergebracht. Maar dat de winkel terugkomt is mooi, voor heel Moerkapelle. Het is een ont moetingsplaats, die ook mensen van buiten het dorp aantrekt. Dat is goed voor de winkeliers." Bij de opening zal ook de nieuwe naam van het gebouw, waarvoor een prijsvraag is uitgeschreven, be kend worden gemaakt. En dan is de volgende stap de herinrichting van de Dorpstraat, waar de hervormde gemeente volgens Den Hartog ze ker van zal profiteren. "De kerk krijgt een opener karakter. De plantenbak ken rondom verdwijnen en er komen meer traptreden naar de ingang. Ook het zicht op de kerk wordt beter, doordat de oude supermarkt op de hoek wordt afgebroken. Het wordt echt mooi." Zaterdag 24 mei is er vanaf 10.00u open huis met activiteiten voor jong en oud. Door Pepijn de Groot Meuren RTL-programma dat L, zes minuten korter duurt MNWdan gewoonlijk - over het algemeen is dat een zegen voor het hele land. De afgelopen afleve ring van Project P, het pestkoppen- bestrijdingsprogramma met Johnny de Mol, is een uitzondering. RTL kreeg enkele dagen voor de uit zending, afgelopen maandag, van de rechter in Lelystad te horen dat het beelden van pesterijen op een middelbare school in Hoogvliet, ge maakt met een verborgen camera, niet mocht uitzenden. "Het oordeel van de rechtbank is dat het recht van de betrokken leerlingen op hun privacy - hun recht om met rust ge laten te worden - zwaarder weegt dan de vrijheid van meningsuiting van RTL om pesten als misstand aan de kaak te stellen", hoorde ik de rechter zeggen in Nieuwsuur. Het klinkt even ironisch als zeggen dat je de dader van een geweldda dige overval geen gevangenisstraf mag opleggen vanwege zijn recht op vrijheid en veiligheid. De bulle- bakjes van de school in Hoogvliet worden beschermd op grond van een recht dat ze zelf schenden in de omgang met anderen. Natuurlijk is de rechter in Lelystad niet het hoofd van de pestkoppen- vereniging die met een staaltje ne potisme zijn discipelen beschermt. En natuurlijk is Project P niet de sluitende oplossing voor de pest epidemie op scholen. Maar nu eer der is gebleken dat pestprotocollen op scholen een dode letter zijn, moeten er dan niet andere moge lijkheden - zoals dit programma - worden onderzocht om pestkoppen te laten rollen? Mogelijkheden om bestaande bullebakken op de bla ren te laten zitten tot ze roepen om mama, mogelijkheden om po tentiële pestkoppen wel tien keer te laten nadenken voor ze iemand anders het leven zuur maken? Bij Nieuwsuur mochten nog wat juristen opdraven om de boel te duiden. Meneer de media-jurist vond de rechterlijke uitspraak een overwinning voor 'al diegenen die zich vrij moeten kunnen voelen in een niet-openbare ruimte en geen rekening hoeven te houden met het feit dat ze bespied kunnen worden met een verborgen camera'. In de klaslokalen op middelbare scholen is privacy net zo schaars als aandacht voor de woorden van de leraar. Alles wordt vastgelegd met mobieltjes en gedeeld via snap- chat-instagram-whatsapp-en- ga-zo-maar-door. Meer dan eens zijn compromitterende filmpjes en foto's de reden van aanhoudende pesterijen. Die privacy-protecting-praat be waart meneer de media-jurist maar voor de discussie over de NSA. Als een school het pestprobleem niet intern kan oplossen, moet het maar en public. Drastic times call for drastic measures. Als een verbor gen camera een verpeste jeugd kan voorkomen - of ervoor zorgt dat bullebakjes zich voor hun pestkop slaan en ze wat empathie bijbrengt - mag 'het recht om met rust gela ten geworden' van mensen die het best vinden om datzelfde recht van anderen te schenden best een keer geschonden worden. Het is maar zes minuutjes. In het Hart van Holland las ik over de straatnaamgeving in de nieuwe wijk in Moerkapelle. Het idee om de straten namen van molenonderdelen te geven vind ik vanwege de achter liggende gedachte heel leuk; wat dat betreft mijn complimenten aan het adres van de heer Slomp. Straatna men met molentypen komen vaker voor, onder andere in de Goudse wijk Goverwelle; straatnamen van molenonderdelen zijn mij nauwe lijks bekend. Toch wil ik graag wat opmerkingen kwijt. Het idee om de hoofdweg in de wijk koningsspil te noemen is zeer treffend. De konings spil is de spil in de molen die alle andere werktuigen aandrijft; van daar ook de naam. Ik weet dat het vaak met dubbel 's' wordt geschreven maar dat is onjuist. Dat zou beteke nen dat het de spil van de koning is, des konings spil. Dat is onzin. Het is de koning onder de spillen omdat hij alle werktuigen 'regeert'. Daarom moet het koningspil zijn, met één 's'. De naam 'Wiekslag' verbaast mij. Die heeft niets met molens te maken en is beslist geen molenonderdeel. Het Woordenboek der Nederlandsche Taal, het Nederlandse woordenboek bij uitnemendheid definieert wiek slag als: 'Het slaan van vleugels; de beweging van vogels en andere vliegende dieren, wezens; de wijze waarop die beweging geschiedt; inz. in verb, als lange, statige, sierlijke wiekslag.' Op molengebied zou je het hooguit kunnen koppelen aan 'klap van de molen', maar zoiets wil je de bewoners toch niet aandoen? Windvanen komen bij molens niet voor; sommige molens hebben wind wijzers, maar zelfs die zijn niet al gemeen; geen der zes molens in de gemeente Zuidpias heeft er een. Kamwiel is een soortnaam, vergelijk tandwiel en geen eigennaam voor een molenonderdeel. Er zijn betere oplossingen denkbaar: bijvoorbeeld: bonkelaar, schijfloop of rondsel. Echte namen van mo lenonderdelen die bovendien op ko- ningspillen zijn gemonteerd. J.S. Bakker, Moerkapelle eindredacteur 'Molenwereld', maandblad over molens Ingezonden brieven mogen maximaal 350 woorden bevatten en moeten voorzien zijn van uw naam. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden brieven in te korten. Nieuwerkerk aan den IJssel -Jonge ren van circa twaalf tot zestien jaar kunnen op initiatief van het Cen trum voor Jeugd en Gezin Zuidpias een cursus 'oppassen' volgen. In vier bijeenkomsten, op donder dag 5, 12, 19 en 16 juni van 19.00 tot 20.30 uur, wordt uitleg gegeven over onderwerpen als kennismaken en positief omgaan met kinderen, verwachtingen van ouders, veilig heid, spelen, eten en bedtijd en wat te doen als kinderen niet luisteren. Verder worden er veel handige tips gegeven. Na afloop ontvangen de deelnemers een diploma. De kosten bedragen 15 euro. Aanmelden kan tot vrijdag 30 mei via debbie@jeugdwerkzuidplas.nl onder vermelding van naam, adres, telefoonnummer en geboorteda tum. Zevenhuizen - De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding donderdag 15 mei om 18.45 uur. Een 12-jarige fietser reed van de Aster straat naar de Leliestraat. Bij het oversteken werd hij aange reden dooreen zwarte Peugeot 107. De jongen kwam op de motorkap terecht, maar liep geen letsel op. Zijn fiets raakte beschadigd. Een man die het kenteken wilde note ren hoorde van de bestuurster, een kleine blonde vrouw, dat ze het zou regelen. Daarom zijn de man en andere getuigen weggegaan. De jongen heeft geen gegevens gekregen. De bestuurster zou hoogzwanger zijn. De politie verzoekt de vrouw con tact op te nemen: 0900-8844. Ook getuigen wordt gevraagd zich te melden. Een leerzame middag waarin u alles te weten kunt komen over de gezondheid van u huisdier. Vanaf 13:00 uur heten we u van harte welkom op onze dierenafdeling. De gehele middag zijn er tal van specialisten aanwezig die u graag voorzien van kundig advies. Zo kunt u tot 15:00 uur u huisdier laten vaccineren of chippen voor slechts 25,- of een gratis gezondheid check-up laten uitvoeren. Tevens is er de gehele middag een dieren gedragsdeskun dige aanwezig. Voor de allerkleinste klanten hebben we speciaal een spreekuur van de knuffeldierenarts en krijgen alle honden een heerlijke lunch geserveerd. Graag tot ziens bij Intratuin Zevenhuizen. ZATERDAG 24 MEI 13:00 -1700 UUR Zevenhuizen^» SCHERPE AANBOTSEN EEN ECHTE KhUffflOWtWITS ?r HONDBflSWMER HONDENUJNCH DIEBER GEDRAGSDESKUNDIGE r 13.00 - 600 UUR VACC9JEREN EN/OF CHtfTtN mKHÏ GEZONGHEDS CHECK-IP e»k» DEELNEMENDE KLANTEN KRIJGEN GRATIS HET WELLNESS MAGAZINE'EN MAKEN A KANS OP 2 KAARTEN VOOR EEN SAUNA NQE8WBT! In samenwerking met: MMUm

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 21