wmé .1 Amateurtuinders genieten van gezond eten, ruimte en rust Olympia's Tour doet Zevenhuizen aan '^10,1 I Henk-Jan Evengroen prolon geert titel Vink Schaaktoernooi vu» HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 21 MEI 2014 35 Toiletten en nieuwe berging voor volkstuinvereniging V j fr W Wk Schaken 1r>7T it i t Aafke van der Hout, Magda Vlaardingerbroek en Martin van der Hout: "Ook een natuurgetrouwe tuin kan netjes verzorgd zijn." huren nu zestig tuinders een stukje grond om hun hobby uit te oefenen op een natuurlijke manier. Pioniers De grond moest eerst worden op gehoogd en dat werd gedaan met schoongemaakte kleigrond. "We stonden tot over onze enkels in de blubber en er moest veel puin uit de grond worden verwijderd", zegt Magda Vlaardingerbroek. "De eerste leden waren echte pioniers." De vereniging heeft spelregels op gesteld, waaraan ieder lid zich dient te houden. "Het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen gaat niet samen met natuurlijk tuinie ren", vindt bestuurslid Martin van der Hout. "Als vereniging willen we graag dat het complex er netjes bij ligt en niet verloedert. Ook een na tuurgetrouwe tuin kan netjes ver zorgd zijn." Van de leden wordt ook verwacht dat een ieder zich af en toe inzet voor het onderhoud van de gemeenschappelijke tuinen op het complex. Zo is er een boom gaard, een ijsvogelwal, een insec tenhotel met twee bijenkasten en een kruidentuin. Nieuwerkerk aan den IJssel - Nadat de vereniging vijftien jaar geleden moest wijken voor de Rotterdamse wijk Nesselande, en acht jaar zonder grond voortbestond, kan De Amateurtuinder vanaf nu weereen volwaardige volks tuinvereniging worden genoemd. Zaterdag opent voorzitter Rob Steine de nieuwe gemeenschapsruimte met gereedschapsberging met koffie en gebak voor de leden. Door Ruud Groot Sinds 2007 is aan het Tuinenpad nabij de Hitlandselaan, volkstuin vereniging De Amateurtuinder ge vestigd. Op een terrein met een op pervlakte van 1,1 hectare zijn zestig tuinders intensief bezig met het biologisch kweken van vele soorten groenten en fruit voor eigen ge bruik. De volkstuin is voor de tuinders hun lust en hun leven. Vele uren worden dagelijks besteed om op een na tuurlijke wijze groenten en fruit te verbouwen, waarbij chemische be strijdingsmiddelen uit den boze zijn. "Ik vind de zelf gekweekte groenten veel lekkerder", zegt penningmees ter Magda Vlaardingerbroek. "Een appel direct van de boom smaakt mij beter dan uit het schap van de supermarkt. Ook de bloemkool en de kroten vind ik uit de winkel niet zo lekker. Daarnaast zijn veel bijzonde re groenten niet altijd verkrijgbaar zoals de koolrabi en de Zeeuwse plukspinazie en als ze er zijn, zijn ze veel te duur". Drie leden De volkstuinvereniging was in eerste instantie gevestigd aan de Maatveldseweg. Op een gebied van ruim 4V2 hectare, konden ge durende dertig jaar ruim tweehon derd tuiners hun hobby uitoefenen. Maar in 1987 werd de volkstuinver eniging meegedeeld dat zij moest wijken voor de komst van Nesse- lande. Toch heeft het nog tot 1999 geduurd voordat het complex werd ontruimd. Al die jaren verliepen de gesprekken over alternatieve loca ties nogal moeizaam en de meeste leden sloten zich aan bij andere volkstuinverenigingen in de regio. "Er bleven uiteindelijk nog maar drie leden over die bleven vechten voor een goede locatie in Nieuwer kerk. De gemeente had wel locaties aangewezen, maar telkens waren er problemen rond het wijzigen van het bestemmingsplan", zegt ama teurtuinder Ruud Vaarties. Uitein delijk is in samenwerking met het recreatieschap en de landelijke or ganisatie van hobbytuinders in 2007 de locatie in Hitland opgestart. Hier Berging Bij de start in 2007 had de ver eniging alleen de beschikking over een klein berghok van 1 bij 2 meter. "Het was nauwelijks een gebouw te noemen, maar we hadden geen geld voor iets beters", reageert de penningmeester. "Maar sinds kort beschikt het complex over een nieuwe gemeenschapsruimte met volledig sanitair, een verga derlocatie en een gereedschaps berging. Deze nieuwbouw is mo gelijk gemaakt door de financiële ondersteuning van de Rabobank, die tevens het interieur beschik baar heeft gesteld. We zijn nu een volwaardige volkstuinvereniging, waar we kunnen genieten van lek ker tuinieren, gezond eten, ruimte en vooral rust." Zevenhuizen - Zo zie je aanko men, zo zijn ze weer verdwenen. Met een bloedgang sjeesden de renners in de Olympia's Tour donderdag even na het middag uur over de Burgemeester Klink- hamerweg. De 62e editie van de tour eindigde zaterdag in Hoofd dorp, waar Berden de Vries als winnaar werd gehuldigd. Moordrecht - Schaakvereniging De IJssel hield zaterdag 17 mei het negen tiende VINK Zuidpias Top 12 toernooi; een rapidschaaktoernooi voor schakers die wonen in de Zuid piasregio of spelen bij schaakverenigingen Moerkapelle, Nieuwerkerk, Waddinxveen en Moordrecht. Na het startsein door directielid Bouke Vink van Bouwbedrijf Frans Vink Et Zn bleek al snel dat het voor de favorieten in de invitatiegroep geen gemakkelijke dagje zou wor den. Jan Evengroen moest al direct een nederlaag incasseren tegen de kampioen van De IJssel Pim te Lin- telo. Die pakte in de tweede ronde ook een halfje tegen Henk-Jan Even groen. Waddinxvener Barthold Jan sen trakteerde zelfs beiden op een nederlaag. Ook de Waddinxveense kampioen Arjan Hennink, ging met 4 uit 5 goed van start. In de laatste vier ronden verspeelden Pim te Lin- telo met 1,5 uit 4 en Arjan Hennink met 1 uit 4 hun podiumkansen. Jan Evengroen maakte met 6,5 uit 7 zijn slechte start meer dan goed, maar bleef toch een halfje achter op zoon Henk-Jan die finishte met een hon derd procent score in de laatste vijf ronden. Derde werd Barthold Jansen. Gerard van Ommeren, die alleen te gen de toernooiwinnaar het onder spit dolf maar met vijf remises te veel punten verspeelde, werd vierde. Spannend was het eveneens in de kandidatengroep met door de ver enigingen aangewezen deelnemers. Na acht ronden ging Hans Lodewe- ges van De IJssel met 6,5 punten aan de leiding gevolgd door Ad Multem van De IJssel en de voor WSV uitko mende Wim Mulder met een punt achterstand. In de slotronden ver speelde Lodeweges zijn voorsprong door twee nederlagen en Multem kwam niet verder dan 1 uit 5. Wim Mulder leed alleen een nederlaag te gen favoriet Edo Pouwelse en bleef met daarnaast nog twee remises Hans Lodeweges een halfje voor. Met een gelijk onderling resultaat voor Multem en de Waddinxveners Ronald Dannis en Mart-Jan Luteijn moest de SB score de beslissing brengen voor de derde podiumplaats en die viel uit in het voordeel van de debuterende Mart-Jan Luteijn. In de dubbele vierkamp tus sen viertallen van de Zuidpias- verenigingen ging de eerste prijs naar het team van Nieuwerkerk. De IJssel werd tweede, vóór WSV en Moerkapelle werde vierde. In de Vink-groep streden familie leden van de sponsor om 'de beste Vink'. Titelverdediger Pane Vink werd eerste. Jan Vink werd tweede en Frans Vink sr legde beslag op de derde plaats. Bij de Jeugd top 12 legde Tobias Lip- sehart met een honderd procent sco re beslag op de eerste plaats. Tweede werd Neal Twigt en Simon Graveland eindigde op de derde plaats. Winnaar Henk-Jan Evengroen (foto:Ab Scheel)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 35