ii Info uit het ijssel land IJsselland ziekenhuis ziekenhuis 'Deze keizersnede was zo anders dan de eerste keer' Kwaliteitsvenster geeft in één oogopslag betrouwbare informatie voor patiënt IJsselland Ziekenhuis is gestart met leverchirurgie *5 A ijsseI land Voorlichtingsbijeenkomst over hevig menstrueel bloedverlies op 5 juni 2014 38 HART VAN HOLLAND 21 MEI 2014 www.ysl.nl Meer weten over onze kwaliteit? Speerpunt maag-, darm- en leverzorg KIJK VOOR HET LAATSTE NIEUWS OP WWW.YSL.NL In deze rubriek vindt u om de 6 weken nieuws en achtergronden van het ziekenhuis. Kijk voor meer informatie ook op onze website www.ysl.nl. IJSSELLAND ZIEKENHUIS Prins Constantijnweg 2 2906 ZC Capelle a/d IJssel Tel.nr. 010 - 258 5000 BUITENPOLIKLINIEK NESSELANDE Tel.nr. 010-258 5700 BUITENPOLIKLINIEK KRIMPEN Tel.nr. 010 - 258 3400 Marcella Karman beviel op 28 maart 2014 van haar tweede kindje met een geplande keizer snede. De eerste keer is Marcella ook bevallen met een keizersnede, maar deze keer was het een totaal andere ervaring. Marcella is heel en thousiast over de 'nieuwe' keizersnede in Ge boortecentrum IJsselland. Direct huid-op-huid contact belangrijk na keizersnede Als van te voren duidelijk is dat een natuur lijke bevalling niet mogelijk is, dan wordt een keizersnede gepland. Tot voor kort werden moeder en kind bij een keizersnede direct na de geboorte gescheiden, maar dat is vanaf nu verleden tijd. Indien alles goed verloopt dan wordt de baby zo snel mogelijk na de geboorte huid op huid bij de moeder gelegd. Door het gebruik van een warmtekussen kan de baby bij de moeder blijven. Dit biedt heel veel voordelen voor zowel moe der en kind. Zo blijft het gezin direct na de kei zersnede bij elkaar. Het heeft een positief effect op de borstvoeding, deze komt sneller op gang. Bovendien is er minder stress bij moeder en kind wat resulteert in een betere ademhaling, de baby blijft beter op temperatuur en er is een positief effect op de hechting tussen moeder en kind. Hele mooie ervaring Marcella Karman is twee keer bevallen met een keizersnede. De eerste keer was een 'normale' keizersnede. Deze keer kreeg ze haar kindje meteen bij zich en hoefde ze geen afscheid te nemen. 'Een heel belangrijk verschil is, dat je met z'n tweeën de OK binnen gaat en er met z'n drieën weer uitkomt. De vorige keer bleef ik alleen op de OK achter en ging mijn man weg met onze dochter. Ik zag ze pas anderhalf uur later. Nu konden we optimaal van elkaar genieten. Je hoeft je kindje niet te missen. Het eerste uur met zo'n pasgeboren baby is zo bijzonder, ik ben heel blij dat ik dit heb kunnen ervaren. Ik mocht Finn, onze zoon, zo lang als ik wilde bij me hebben. Hij heeft de eerste vijf uur heerlijk bij me gelegen, daarna is hij pas aangekleed. Het Kwaliteitsvenster maakt voor het eerst op een patiëntvriendelijke manier de kwaliteit van 10 zinvolle ziekenhuisbrede thema's zichtbaar. Het is voor het eerst dat patiënten in heel Ne derland op dezelfde manier informatie over bijvoorbeeld risiscovolle operaties, infecties, sterftecijfers en patiëntervaringen kunnen op vragen. Het Kwaliteitsvenster bestaat uit '10 online kaarten'. Op elke kaart staat een onder werp. Als de patiënt bijvoorbeeld op de kaart 'infecties' klikt, verschijnt de prestatie van het ziekenhuis op het gebied van infectiepreventie. Nog belangrijker is dat de patiënt ook informa tie krijgt over de betekenis van de kwaliteitsin formatie en de context ervan. Hoe scoort het ziekenhuis bijvoorbeeld ten opzichte van het landelijk gemiddelde of ten opzichte van vorig jaar? En hoe verklaart een ziekenhuis bijvoor beeld een minder goed resultaat en wat doet het er eventueel aan om het resultaat te ver beteren? De 10 kwaliteitsonderwerpen op een rij: patiën tervaringen, wachttijden, risicovolle operaties, controle medicijnen, werk van artsen, pijnscore, keurmerken, sterftecijfers, infecties, tevreden heid van medewerkers. Bezoek ons kwaliteitsvenster via onze website www.ysl.nl M Bekijk ons kwaiiteitsvenster Mijn ervaring is, dat Finn ook veel rustiger was na de keizersnede.' Voor de vader is het ook een heel andere er varing. 'De vorige keer moest mijn man mij achterlaten en ging met ons dochtertje naar de afdeling. Hij vroeg zich steeds af hoe het met mij ging. Nu hoefde dat niet, omdat we de hele tijd bij elkaar waren. Ik zou een geplande keizersnede zoals ik deze heb mogen ervaren iedereen aanraden die voor dezelfde keuze komt te staan. Het is zoveel rustiger en fijner voor jezelf.' Niet altijd mogelijk Het direct huid-op-huid contact na een keizer snede is vooralsnog alleen mogelijk als deze ge pland is. Dit heeft te maken met het extra uit gebreide team dat bij de bevalling klaar moet staan, met o.a. een gynaecoloog, anesthesio loog, kinderarts, verpleegkundig specialist ne onatologie en verpleegkundigen. Wanneer een keizersnede onverwacht moet worden uitge voerd, is het helaas nog niet altijd mogelijk om dit team in korte tijd samen te stellen. Op 3 maart 2014 vond de eerste leveroperatie in het IJsselland Ziekenhuis plaats. Met deze operatie breidt het ziekenhuis het aantal speci alistische behandelingen binnen het speerpunt maag-, darm- en leverzorg verder uit. Operatie met genezing als doel Dikke darmkanker is een van de meest voor komende soorten van kanker. Twintig procent van de patiënten met een tumor in de dikke- of endeldarm heeft tegelijkertijd een uitzaaiing in de lever. In de jaren na de operatie aan de dikke darm ontwikkelt nog eens dertig procent van de patiënten een leveruitzaaiing. Tot voor kort kwamen deze patiënten slechts in aanmerking voor een behandeling met chemotherapie, of werd geen behandeling meer gegeven. Tegenwoordig weten wij echter dat een deel van deze mensen kan worden genezen, on danks het feit dat er uitzaaiingen in de lever zijn. Ongeveer 20 tot 30% van deze patiënten komt, al dan niet na een aantal chemokuren, in aanmerking voor een operatie met genezing als doel. Eerste resultaten leverchirurgie in het IJsselland Chirurg dr. M. Vermaas is één van de leverchi rurgen: "Leverchirurgie is een multidisciplinaire behandeling. De oncoloog, de radioloog, de radiotherapeut, de patholoog, de MDL-arts en de chirurg zijn onderdeel van het behandelend team. De leverchirurgie is in goede samenwer king met de chirurgen uit het Erasmus MC ge start. De resultaten van de eerste operaties zijn zeer goed. De eerste zes patiënten, met in totaal tien uitzaaiingen in de lever, zijn behandeld. Vijf patiënten zijn inmiddels geopereerd via een reguliere "open" operatie en gezien onze expertise in de laparoscopische chirurgie is het daarnaast ook gelukt een patiënt via een kijk operatie te opereren." Kijkoperaties zijn net zo veilig als open opera ties maar hebben voor een patiënt veel meer voordelen: minder bloedverlies tijdens de ope ratie, sneller herstel en een korter verblijf in het ziekenhuis. Foto v.l.n.r.: dr. M. Vermaas, chirurg IJsselland Zie kenhuis, dr. P.G. Doornebosch, chirurg IJsselland Ziekenhuis, prof. dr. C. Verhoef, chirurg Erasmus MC, en drs. P. Burgers, MOS (arts in opleiding tot chirurg). De maag- darm- en leverzorg is het speer punt van het IJsselland Ziekenhuis en heeft een bovenregionale functie. Sinds 2012 zijn de voorzieningen voor on derzoek en behandeling verder uitgebreid: In december 2012 met een geavanceerde CT-scanner, de Aquiiion One; Daarna in november 2013 met het nieu we Maag-, Darm- en Levercentrum; In maart 2013 de start van de lever chirurgie; En in april 2014 met een nieuw Centrum voor Coloproctologie t.b.v. patiënten met klachten rondom de anus. Donderdagavond 5 juni zijn vrouwen, samen met hun partner of vriend(in), van harte welkom op de voorlichtingsbijeenkomst over hevig menstrueel bloedverlies. In het IJsselland Ziekenhuis zullen de gynaecologen uitgebreid vertellen over de mogelijke oorzaken en medische oplossingen voor hevige menstruaties. Eveneens bestaat er volop de gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst vindt plaats in de Eudokiazaal van het IJsselland Ziekenhuis van 19.00 - 20.00 uur. U kunt zich aanmelden bij de afdeling Patiëntenvoorlichting via telefoon 010 2585137 of mail patientv@ysl.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 38