30/31 hnêi - 1 juni 2014 www.zoetermeerblues.nl MY BRAINBOX Podia HART VAN HOLLAND NES. 28 MEI 2014 SPECIAL GUEST: ft. Jan Akkerman en Bert Heerink ia\« De oorlogsherinneringen van Niek Verbree (1938) C©5 www.stadshart.nl Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), ver dwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "De boerderij van mijn ouders stond in 't Weegje, vlakbij wat wij noemden het drielandenpunt Wad- dinxveen/Gouda /Moordrecht. De buurmannen die in het spoorhuis woonden waren de seinwachters Cornelis A. Koster en Jaap Tom. Naast de spoorlijn stond het sein- wachtershuis 'Het Hoge hok'. Een strategisch punt waar de Haagse en Rotterdamse lijn elkaar kruisen, met daarboven de 'groene brug' (nu wit) over de snelweg. Dit punt was vaak het doelwit van beschietingen vanuit de lucht door geallieerden. De transporten van onder andere deVVsen VII 's vonden daar plaats. In die omgeving stond afweerge schut. Door sabotage waren de elektriciteitskabels van de wissels doorgesneden, dus moest er met de hand bediend worden. De sein wachters hadden tijdens het range ren dag en nacht hulp van vier al wat oudere vriendelijke Duitsers. Ze haalden melk bij ons en spraken gemoedelijk met de acht onderdui kers uit Gouda die op onze boerderij zaten. Ze scholden op Hitier en de 9^ De boerderij in 't Weegje (inmiddels afgebroken). Niek Verbree. oorlog die hun van huis en gezin had verdreven. Ze luisterden zelfs mee naar radio Oranje en aten samen met de onderduikers aan tafel. Onze boerderij kon men in die tijd alleen per boot bereiken, dus zaten zij be trekkelijk veilig. De Duitsers hadden hulp nodig en vroegen aan de onder duikers of zij hen konden helpen, en kregen dan een vrijbewijs voor het werken in Duitsland. Een moeilijke keus, maar ze hebben ook veel goed werk gedaan. Als Koster de treinen maande om langzaam over de wis sels te rijden konden de onderduikers intussen 's nachts de deuren ont grendelen van de wagons, richting Duitsland met de door razzia's opge pakte mannen en joden. Zij sprongen uit de treinen en vluchtten. Han Balvert, de oorlogsmisdadiger, kwam eens langs, een bekende, want hij was een boerenzoon uit Moor drecht. Hij vroeg aan mij - ik was een kleuter -: Wie zijn die mannen die hier rondlopen?' Ik zei: 'O, die helpen de Duitse seiners'. Ik mocht nooit iets weten, want kleine potjes hebben grote oren. Soms werd ik door elkaar geschud, dat ik niets mocht vertellen. Beschieting Ik was 's middags op 4 september 1944 bij vader in het land tijdens het koeien melken. Terug naar huis in 't Weegje liep ik vijftig meter van het spoorweghuis, ik zwaaide naar Kos ter en zijn buurman die gras maaiden voor hun konijnen. In de verte hoorde ik geronk en even later scheerde een vliegtuig laag over met een gierend geluid. Ik gilde en liet me in het gras vallen en zag dat ze schoten op de snelweg. De Duitse officieren in een van de auto's vonden de dood. Het vliegtuig draaide en kwam recht op de spoorlijn aan om de trein te be schieten. Ik zag Koster wegrennen naar een aankomende trein, die hij maande tot stoppen. De passagiers renden het land in. Ik stopte m'n vin gers in mijn oren voor het oorverdo vende lawaai en hoorde ineens 'rak- ketakketak' en zag dat de moedige 60-jarige Koster geraakt was. Hij viel bloedend op de grond met opengere ten borst. Ik deed het in mijn broek van angst en rende overstuur naar huis. Koster werd begraven op de Waddinxveense katholieke begraaf plaats. Zijn gezin heeft de woning di rect verlaten, het werd te gevaarlijk. Naast de spoorlijn werd in novem ber 1944 ook de Bovenstee geraakt door een voltreffer. Kort daarna werd 's nachts de Stevenstraat beschoten. Er vielen doden. Nabij het spoor wer den later weer boerderijen beschoten die in brand vlogen, daar vielen ook doden en gewonden. De oorlog zal ik nooit vergeten en als ik er over praat slaap ik slecht."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 47