Veerpont 't Verlaat viert 100.000ste bezoeker Door Adri den Boer HART VAN HOLLAND ZUID PLAS 4 JUNI 2014 Zevenhuizen/Bleiswijk - "Omdat 'ie jarig is, is het gratis. We geven wat weg roept de schipper naar de kade waar tientallen mensen staan te wachten om naar de overkant gevaren te worden. Normaal betaal je 50 cent. Het veer- pontje, dat al dertien jaar recreanten naar de overkant van de Rotte vaart, vierde zondag de overtocht van de honderdduizendste bezoeker. Het feestje werd gevierd met slingers, limonade en champagne bij café Meerenbos in Bleiswijk. Door Boyan Ephraim "Eigenlijk was ik het gisteren al", zegt de 38-jarige Jeffrie. "Ik fietste gisteren langs de Rotte met mijn kinderen, en toen we de veerpont namen werd ik gefeliciteerd. Ik was de honderdduizendste passagier." Een dag later mocht Jeffrie zijn prijs in ontvangst nemen. Naast een mand vol streekproducten overhan digde wethouder Henk de Paepe van de gemeente Lansingerland hem een vrijkaartje voor het pontje voor de rest van zijn leven. "Nu maar heel oud worden", aldus Jeffrie. Het memorabele moment voor veer pont 't Verlaat was voor Arie Boer tje aanleiding zich te melden als nieuwe vrijwilliger. "Ik hoorde dat het zo'n groot succes was met het pontje. Ik woon zelf in Zevenhuizen en heb echt wat met water. Toen ik hoorde dat het zo goed loopt, heb ik me gelijk aangemeld. Van de zomer ga ik ook aan boord om de hand-en- spandiensten te verrichten!" Het pontje is een initiatief van Re creatieschap Rottemeren en de ge meenten Lansingerland en Zuidpias, en loopt volledig op zonne-energie. Er wordt in de periode mei-septem- ber elke dag tussen 11.00 en 18.00 uur gevaren. Tenzij het weer het echt niet toelaat. Een dienstregeling is er niet, er wordt gevaren op verzoek. Volgens Hans Sijtsema van Recrea tieschap Rottemeren is de boot over een jaar of twee wel aan vervanging toe. "De motor loopt niet zo lekker meer. Als het hard waait komt 'ie niet meer vooruit." Wethouder Henk de Paepe van Lan singerland is achter de schermen druk bezig met plannen voor een veerpont van Bleiswijk naar Rot terdam. "Zo'n 18 kilometer zal de tocht worden. Langs alle attracties die langs de Rotte staan: de mo- Wethouder Henk de Paepe heft het glas met lOO.OOOste bezoeker van de veerpont pont Jeffrie, zijn vrouw Anneke en hun kinderen Sterre (4), Julian (3) en Annelotte (3 weken). lens, de skibaan, Outdoor Valley, stad met de boot door dit prach- terdam." Volgens De Paepe zal de het Elysium en nog veel meer. Zo tige stukje natuur. De Rotte is niet nieuwe veerdienst vanaf volgende kan je in de toekomst ook naar de voor niets de naamgever van Rot- zomer gaan varen. Op de Kerklaan-rotonde bij het Nieu- werkerkse station staan stenen plus een tuincentrumbord. Aan de overkant in het gras prijkt nog een steen. Zonder toelich ting. Ondankbaar? Hij is van een vorig jumelagejubileum met Bückeburg en nu tien jaar oud. Een Duits internetcitaat erover: 'Anerken- nung wurde Spielmann auch durch die Stadt Bückeburg zuteil, die bei ihm eine Skulpturfür die hollandische Partnerstadt Nieuwerkerk in Auftrag gab.' Kunste naar Peter Spielmann (1942) werkt in een historische hoefsmederij aan de Lange Strasse in Bückeburg. (Op internet zijn nog oude ansichten te koop waarop deze Adolf Hitlerstrasse heet.) De naam menhir voor zo'n steen is bekend geworden door de stripverhalen van Asterix en Obelix. Die draagt vaak een menhir op zijn rug, maar is de Nieuwerkerkse niet door bur gemeester André Bonthuis meegebracht? De menhir is een stuk steen uit de bergen daar. Spielmann heeft hem gehouwen in een langwerpige vorm van ruim twee me ter. Vriendjes waren de bestuurders van Nieuwerkerk en Bückeburg sinds 1974, toen burgemeester Cor van de Linde daar °P vakantie was en met het jumelage-idee het Bückeburgse Rathaus binnenstapte. In de gemeente Zuidpias werd de over- heidsvriendschap gestopt: voor vrijdag avond 25 januari 2013 meldden B&W zich af voor het jaarlijkse Grünkohlessen. Daar is genoeg over gepraat door mannen én vrouwen. Was 'Frauen haben keine Tradi tion' nog lang de strijdkreet, pas in 2012 mochten zij voor het eerst mee-eten van de burgerbataljonskool. Dat de 'Schaum- burg-Lippischen Landes-Zeitung' op 20 juni 2013 de SGP als partij van de Zuid- plasburgemeester kritisch verweet pas sinds kort vrouwen op haar lijsten toe te laten getuigde dus van een selectief ge heugen. Ook Zuidpias had daar last van. De burgemeester wilde ten tijde van de ketelmuziek de jumelage 'teruggeven aan de samenleving', terwijl de start echt van uit de gemeente was. Nergens hangen zóveel Bückeburgprenten als in het raad huis. Een vorm van stedenband én natuur lijk ambtenarensteun bleef toch. (En was burgemeester Kats nu niet met wethouder Woudenberg op het jubileumfeest in Büc keburg?) In 2013 ook werd privaat bij het Nieuwer kerkse Bückeburgpark een infobord met de leus 'Zuidpias gewoon grenzeloos' ge plaatst bij een nieuwe eik uit het Duitse Schlosspark. Na het 35-jarig jumelage- feest was er al eentje gepoot in de Oran- jebuurt, maar dat groene geschenk was door Zuidpias gekapt voor... een afvalcon tainer. Bückeburg gaat voorbeeldig om met geschiedenis. Sinds 1890 is er een his torische vereniging en sinds 1905 een museum. Er staat al vele jaren een monu ment voor in WOII weggevoerde en om gebrachte Joden bij het Rathaus. Bij de herdenking van de Kristallnacht van 1938 in november 2013 spraken niet alleen pro minenten. Scholieren lazen de namen van hun in WOII vermoorde Joden voor. In drukwekkend. In Nieuwerkerk worden op het oorlogsmonument de drie afgevoerde joden genegeerd. Voor hun woonadres 's-Gravenweg 196 kwam ook geen Stol- perstein ter nagedachtenis. (Stolperstei- ne omdat je erover struikelt met je hart, en je moet buigen om de tekst op de mes sing plaatjes te lezen.) In Bückeburg wer den er van 2005-2011 49 geplaatst en hun naamlijst staat op de stedelijke website. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. r.' Y

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15