Uw kostbaarheden zijn goud waard! O 0 0 O goudwisselkantoor www.goudwisselkantoor.nl HART VAN HOLLAND 4 JUNI 2014 37 De herinneringen van Alie de Jong-van Vliet (1935) Goutfwlsseffcantoo ls ei9endom van familie De Ru|ter en e't ru,'m 25 jaar expertise! Meer dan 50 locaties door heel Nederland! De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), ver dwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. ledereen heeft kostbaarheden in huis. Soms zelfs zonder dat men zich hier bewust van is. Een paar oude munten, een ketting of een horloge, een treintje waar grootvader nog mee heeft gespeeld of een doosje met oude bankbiljetten. Laat uw kostbaarheden eens geheel vrijblijvend beoordelen door een specialist van Goudwisselkantoor. Zo ontdekt u of uw kostbaarheden goud waard zijn en mocht u het willen verkopen, dan bieden we u ook nog eens een reële prijs. Ontdek wat Goudwisselkantoor voor u kan betekenen: Goud Zilver Munten Sieraden (goud en zilver) Oude bankbiljetten Postzegels Antiek speelgoed Inkoop Verkoop Veiling Verpanden Beleggen Taxatie "We woonden we op de hoek van de Middelweg-Groeneweg in Ze venhuizen. Vader werkte als boe- rendaggelder bij boer van Vliet aan de Groeneweg. We woonden ook korte tijd in Stolwijk waar mijn vader als boerenknecht werkte. La ter verhuisden we naar een van de Tochtwegen in Nieuwerkerk, vader ging bij boer Poot werken. dertje waar we op stromatrassen op de grond sliepen. We hadden een moestuin waar vader groen ten verbouwde. Ik liep als kind een uur op klompen naar de openbare lagere school bij meester De Reus. De school stond op de plaats waar Boerendaggelders werden per jaar ingehuurd. Als je niet beviel of je wilde opslag dan konden boeren je zo ontslaan en uit hun daggelder huisje zetten. We betrokken een oud huisje naast de boerderij zon der gas, elektriciteit en water. Pe troleumlampen zorgden voor licht en water kwam uit de regenput. Op een klein potkacheltje stookten en kookten we. In het vochtige huisje was bene den een bedstee en een klein zol- Alie als dienstbode bij de boer. nu de winkel van Bac is gevestigd. Met twaalf jaar kwam ik van school en werd dienstbode op de boerderij van Poot. Van 7.00 tot 20.00 uur moest ik hard werken: klompen boenen en dweilen met ijskoud wa ter, de was stampen en nog meer zwaar werk. Het waswater werd op de kachel gewarmd. Als broodbeleg was er alleen suiker en af en toe kaas en iedere dag kregen we als toetje zelfgekookte havermout met slierten. Mijn loon kreeg moederen ik kreeg 25 cent zakgeld. Oorlog Mijn ouders hebben veel mee gemaakt. In de oorlog had vader aardappelen van de boer verstopt in onze schuur. De Duitsers hebben ze niet gevonden. Vader diende het le ger in oorlogstijd toen mijn moeder moest bevallen. Zij werd naar het De familie van Vliet met de drie oudste kinderen (Alie in het midden). ziekenhuis gebracht. Ze mochten er niet door van de Duitse militairen door een wegversperring, uiteinde lijk werd het kindje dood geboren, het had te lang geduurd. Vervol gens verloor ze weer een kind door een val. Daarna kregen zij ook nog een gehandicapt kind. Psychisch kon moeder dit niet verwerken dus ben ik enkele jaren bij mijn oma ge weest. Mijn ouders kregen zes kin deren. We hebben ook nog in Oud Verlaat gewoond, naast de kruidenier. Bij de boerderij van onze buren was Piet de Jong bij zijn zus in de kost. We kregen verkering toen ik zeventien was en trouwden op mijn negen tiende. De moeder van Piet overleed op 48-jarige leeftijd, toen Piet vijf jaar was. Zij liet een gezin met tien kinderen achter. Alle tien werden zij in weeshuis De Martha Stichting in Alphen ondergebracht en brachten hun jeugd daar door. Als straf kre gen ze daar stokslagen of werden ze kaal geschoren. De zorg was er verder wel goed en ze mochten ook studeren. Toen we trouwden zijn we in een klein huisje naast het oude kerkhof in Zevenhuizen gaan wonen, we kregen vier kinderen. Zelf heb ik nog tijdens mijn zwangerschap to maten geplukt als bijverdiensten van 3.00 uur 's nachts tot 12.00 uur 's middags en later werkte ik ook in zorgcentrum de Zevenster. Nu zit ik in een aanleunwoning daarnaast. Mijn man is in 2009 overleden. Ik mis hem erg. Hij kon goed accor deon spelen. Een van mijn dochters trouwde met Arie van Vliet, ze had den een groentezaak. Nu wonen ze in Duitsland en hebben daar een hotel. Ik ga er soms naartoe en dat vind ik fijn." Locatie Nieuwerkerk aan den IJssel Bij ingang C1000 Reigerhof Reigerhof 48 2914 KC Nieuwerkerk aan den IJssel nieuwerkerkaandenijsseliSqoudwisselkantoor.nl i1 Openingstijden Elke woensdag van 10.00 -16.30 uur Locaties bij u in de buurt Berkel en Rodenrijs, Kerkstraat 10 (elke dinsdag) Bodegraven, Broekvelden 27 (elke zaterdag) Waddinxveen, Groensvoorde 2 (elke zaterdag) Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 37