"Ik had gedacht meer met mijn idealen te kunnen" HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 4 JUNI 2014 7 Terugblikken op het wethouderschap met Arjen Hazelebach Nieuwerkerk aan den IJssel - Nu zijn wethouderschap achter de rug is gaat Arjen Hazelebach terug naar 'zijn' Rotterdam, waar hij voorheen ook bij de gemeente werkte. 'Metropooljongen' Hazelebach kijkt terug op een bewo gen periode in het college van Zuidpias: "Ik vind het hier opvallend fel en direct, in de grote stad gaat het gemoedelijker. Door Pepijn de Groot Vanuit zijn achtertuin kijkt Arjen Hazelebach - die woensdag 63 jaar wordt - uit op de wateren van de wijk Esse. "Prachtig blauw in de winter. Ook in het voorjaar is het hier goed toeven." Fier toont hij ge ranium- en fuchsiastekjes. Het on derhouden ervan is een van zijn vele hobby's en interesses. Zoals ook het lezen van crimi's, waarvoor meer tijd komt nu het wethouderschap is afgelopen en de rust is weergekeerd. "Er kwam zo veel informatie op me af', zegt de PvdA'er, die de afgelo pen vier jaar onder andere verkeer, veiligheid, werk, inkomen en duur zaamheid als portefeuilles had. "Ik las 's avonds geen boek, maar plofte in de stoel om de harde schijf te for matteren." Ook de onrust is afgewend', de ziek te die de laatste weken van Haze- lebachs wethouderschap tekende is, na enkele operaties, onder controle. "Als wethouder zat ik zo in een flow dat ik mezelf een beetje verwaar loosd heb." Door de operaties moest Hazele bach twee van de drie afscheidsmo- Langs de oever van de IJssel ontmoet Arjen Hazelebach april 2013 Melanie Schultz. Hij pleitte bij de minister voor een veiliger A20. grinnikt hij. "Jan Hordijk (WD- raadslid en dus de oppositie in de tweede helft van de vorige raads periode, red.) zei na een raadsver gadering eens: 'Arjen, je maakt het ons wel makkelijk met die verspre kingen'. Ach, zulke struikelingen ge ven de politiek gelukkig ook kleur en hilariteit. Door emotie laat ik me soms meevoeren en maak ik een foutje." Dat de technocratie toeneemt en de improvisatie af, vindt Hazele bach jammer. "De tendens is dat veel mensen die beroepsmatig met beleid bezig zijn, ook de gemeente raad in gaan. 'De stukken' worden gezien als do cumenten waar visie in staat, maar dat is onjuist: er staat techniek in. Die visie moet juist in het debat naar voren komen zodat het college weet wat de raad ze opdraagt." Als Hazelebach de nieuwe wethouders een tip mag geven: "Blijf jezelf, luister naar de burger, maar zet wel door wat je wilt bereiken." Kilometers maken De politiek staat bij Hazelebach nu op een laag pitje. Als adviseur blijft hij betrokken bij de PvdA/GroenLinks- fractie, maar that's it. Binnenkort gaat hij aan de slag bij de gemeente Rotterdam, waar hij werkte voor hij wethouder werd. "Mijn familie, van beide kanten, stamt al van voor 1750 uit Rotterdam. Al woon ik hier per fect, ik ben een metropooljongen en mis hier het multiculturalisme dat Rotterdam wel heeft." Waar Hazelebach ook erg naar hun kert, is asfalt. 'Ik heb vorig jaar maar 1600 kilometer op mijn Harley gere den. Dat moet toch wel vijfduizend per jaar zijn. De Harley gaat vanaf nu een centralere rol spelen. Ik ga nog een keer naar Gibraltar rijden, dat is mijn wens. En dan Route 66 hè. Maar eerst moet ik 'm nog poetsen.' menten missen, maar dat van vorige week vond hij 'groots'. Burgemeester Gert-Jan Kats sprak de drie vertrek kende wethouders toe en noemde de PvdA-wethouder de filosoof van het stel over wie in vier jaar op het Nieuwerkerkse raadhuis te veel anekdotes waren om op te noemen. "Een waarheidsgetrouwe typering", zegt Hazelebach grijnzend. "Ik heb een beeld van hoe het zou moeten en vertel daar graag over." "Als de fusie er niet was geweest, was het wethouderschap voor mij niet aantrekkelijk geweest", aldus Hazelebach. "Pionieren in een nieu we organisatie, door samenwerking een goede fundering leggen, was voor mij heel belangrijk. De basis moest op orde en dan moet je te rughoudend zijn in het realiseren van je idealen. Mijn idealen, ingegeven door de sociaal-democratie, zijn abstract - bestaanszekerheid, volksverheffing - en beperkt te realiseren op strikt lokaal bestuursniveau. Dat is me tegengevallen, ik had gedacht daar meer mee te kunnen." Goudschaaltje Dat elk woord van de be stuurder op een goud schaaltje wordt gewogen heeft Hazelebach ook ge merkt. Versprekingen komen direct onder een vergroot glas. 'Versprekingen, daar heb ik er héél veel van gemaakt", De oud-wethouder hunkert ernaar meer kilometers op de motor te gaan maken. Kritiek Vrij van kritiek bleef Hazelebach niet de afgelopen vier jaar. Dat vindt hij niet erg - als een bestuur der geen kritiek krijgt doet hij iets niet goed, want dan neemt hij geen beslissingen waar een deel van de burgers tegen is - nooit is ie dereen vóór - maar de wijze waarop kritiek soms wordt geuit, heeft hem Arjen Hazelebach: "Als wethouder zat ik zo in een flow dat ik mezelf een beetje verwaarloosd heb." verbaasd. "Sommigen halen er van alles bij om de wethouder in een kwaad daglicht te stellen. Maar ge lukkig heeft niemand gedreigd een steen door mijn raam te gooien." Op de vraag of dat komt door de re latief kleine schaal van de gemeen te, schudt Hazelebach het hoofd. "Ik vind het hier opvallend fel en direct, in de grote stad gaat het gemoede lijker. Maar als ik bij het boodschap pen doen werd aangesproken als wethouder, ging dat op vriendelijke wijze. Bestuurders worden hier goed bejegend, heb ik gemerkt."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7