Steenovens moeten kroonjuweel aan de IJssel worden Eefje viert verjaardag voor KWF Buitenspeeldag in Nieuwer kerk en Moordrecht Zwetend over de finish van de Avondvierdaagse saniïkm Muziek Beeldende kunst www.scnz.nl - info(S)scnz.nl - HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 11 JUNI 2014 Sanitiem Arbeco B.V. Vervolg van voorpagina Nieuwerkerk aan den IJssel - Catering, bedrijvigheid op kleine schaal, praktisch onderwijs: voorzitter Theo de Vlaming van de Stichting Steen ovens Hitland staat voor alles open. Want: bedrijvigheid onderhoud toekomstbestendigheid. Door Pepijn de Groot Door de jaren heen heeft de toe komstbestendigheid van de vier steenovens op Klein Hitland, waar tot 1964 ijsselsteentjes werden ge maakt, vaak op de agenda gestaan. De voorste steenoven, de enige met beide turfschuren nog intact, werd eindjaren tachtig al gerestaureerd en in 2011 was het hele viertal aan de beurt. In de voorste steenoven staat een aandenken uit de tijd van wilde begroeiing: een boomstronk die door de muur groeide en waar nog stukken baksteen ingeklemd zitten. Dat nooit meer, hoopt Leo Bredie. Hij is lid van de Stichting Steen ovens Hitland en beroepsmatig veel met monumenten bezig; Bredie werkt bij de Monumentenwacht. "Vier steenovens bij elkaar, dat is uniek", zegt de Nieuwerkerker over het rijksmonument waar gemeen te Zuidpias eigenaar van is. "Voor nieuw gebruik is de uitdaging: wat kun je ermee? Dat er iets mee gaat gebeuren is belangrijk. Restauratie Zaterdag 14 juni - 19.00 uur Eindconcert Zuidpias Parade Theater Swanla, Burg. Klinkha- merweg 86, Zevenhuizen Entree 4 euro Zondag 15 juni - 15.00 uur Midzomerconcert Nieuwerkerks Vrouwenkoor en Rotterdams Da meskoor Caeciliakerk, Zocherstraat 90, Rotterdam-Alexanderpolder Zondag 15 juni - 14.00 uur ProgFrog presents: Kristoffer Gil- denlöw band 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwer kerk aan den IJssel Entree 8 euro (via progfrog@tel- fort.nl) aan de deur 10 euro T/m 10 juli Expositie schilderijen, sieraden en tassen De Meander, Nieuwerkerk aan den IJssel is niet alles; daar begint het pas. Het is als een nieuwe fiets kopen: je moet de ketting blijven smeren om hem in goede staat te houden." Kunstwerk Twee dames kijken rond in de steenoven en wanen zich archi tect. "Daarboven slaapkamers, in de open ruimte picknicktafels. Ik zie het al helemaal zitten", giebe len ze. In de tweede steenoven is al een idee uitgevoerd: in het kader van Pinkst'Art is er een kunstwerk ge maakt met zeil, boomstronken, wilgentakken en bakstenen. "Het is een schip", zegt Marianne van der Burgt, één van de makers. "De steentjes zijn golven. Het is sym bolisch: de ijsselsteentjes werden vanaf hier met schepen over de ri vier vervoerd." Toen Van der Burgt met collega-kunstenaars Wilco van Hoogdalem (die zijn atelier heeft in een van de turfschuren) en Bart Belonje de steenoven in liep, was ze verkocht. "Dit is een kunstwerk op zich! Kunst zou een prachtige be stemming zijn voor de steenovens, helemaal als het samen gaat met bijvoorbeeld een wijnproeverij." Ook voorzitter Theo de Vlaming schudt allerlei ideeën uit zijn mouw. "WMO-gerelateerde activi teiten, kan. Je kunt het verbouwen en een panorama over de rivier en de polder realiseren." De stichting heeft (nog) niet het geld om zulke ideeën te verwezenlijken, maar door mensen te attenderen op de waarde van de steenovens hoopt de groep op enthousiaste uitvoer ders. De Vlaming: "Zodat dit een kroonjuweel aan de IJssel wordt." Zevenhuizen - Eefje IJsselstein viert vrijdag 13 juni haar 32e verjaardag. Niets bijzonders, ware het niet dat de Zevenhuizense het groots aan pakt. Haar partijtje - Evy's KWF WK B-Day Party - wordt gehou den op trouwlocatie de Vertrekhal in Rotterdam. Haar gasten krijgen, naast de voetbalwedstrijd op groot scherm, de mogelijkheid mee te doen aan een voetbalpoule, kunnen foto's laten maken en verzoeknum mers indienen bij een dj. Bootcamp lessen, een weekend Mini-rijden, een gratis Oesterkraker op je feest, vitageshoppen in een VW bus; deze items komen op een veiling voorbij. Dat alles moet, als het aan Eefje ligt, een flink bedrag opleveren. Dat bedrag, haar verjaarscadeau, gaat naar het goede doel, KWF Kanker bestrijding. Voor meer informatie: 06-13631819 of: https://www.staoptegenkanker. nl/KWF-WK-Bday-Party-Evy-s-Pro- posal Nieuwerkerk aan den IJssel/Moor- drecht - Op de Buitenspeeldag, woensdag 11 juni, staat in heel Ne derland buitenspelen centraal. In Nieuwerkerk zijn van 13.00 tot 16.30 uur activiteiten in de School straat bij de Montessorischool. Hier staat de Pannakooi en een verkeers plein. Om 16.00 uur komt de brand weer op bezoek met een wagen. In Moordrecht is de buitenspeeldag van 13.00 tot 16.30 uur in de Leliestraat bij de St. Jo zefschool. De scouting komt op bezoek en er staat een BunjeeRun. In beide dorpskernen ook de welbe kende oud-Hollandse spel letjes, schilderen en krijten, schminken, poffertjes en een storm baan. ZELF OOEN - SAMEN DOEN - LATEN DOEN Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12-info@arbeco.nl met turnen gehad", zegt Rosalie, die in een rolstoel wordt voortgeduwd. "We kunnen haar niet vier dagen mee laten lopen op krukken", ver volgen haar vriendinnen. De dames maken van de nood een deugd en aan het einde van de rit vragen ze aandacht voor het goede doel. Hoe veel ze opgehaald hebben? Rosalie rammelt met de collectebus, kijkt even bedenkelijk. "Wel tien kilo!" Komkommertjes Et kauwgomballen De route voert verder, van de Een- drachtsdijk via 'de Bergjes' richting Swanla. In de tuin van de Zeven ster wordt gestempeld en de dorst gelest met limonade. En: er is schaduw. Eenmaal opgeladen kun nen de circa vierhonderd medail lekandidaten en hun supporters - enkele Zevensterbewoners ha ken ook aan - door naar de finish. Op het schoolplein haakt de groep aan bij een trailer met dj, die voor opgaat in de ereronde. Bij school worden snoepkettingen omgehan gen, maar ook komkommertjes uit gedeeld. Hoe verleidelijk het ook is om de suikerspiegel op te krikken na al die kilometers, stort menig loper zich op de gezonde snack. Krik, Kruk en Krak halen en passant ook nog geld op voor Cliniclowns. Zevenhuizen - Het KNMI concludeerde onlangs dat het weer in Nederland de komende jaren extremer wordt. De lopers van de Zevenhuizense Avond vierdaagse hebben dat aan den lijve ondervonden: woensdag liepen ze met regenwater in de laarzen, twee dagen later op de slotavond liep het zweet in straaltjes van menig hoofd. in de schaduw van het voormalige raadhuis. In de hitte kun je beter rustig aan doen, maar zulke ad viezen slaan de vlotte jongens in voetbalshirts, uit de hoogste klassen van de basisschool, in de wind. Zij stuiven weg als de eerste stempel gezet is. Menig wandelaar heeft zich uitge sloofd om het circusthema eer aan te doen. Een groepje loopt met een kooi op wielen, daarin twee witte tijgers. "Steek je vingers er maar niet doorheen, straks raak je ze kwijt!" Toch zien de knuffeltijgers er aaibaar uit. Een dame heeft haar scootmobiel omgetoverd tot gele olifant. In het peloton valt een groep lopers met gekleurde pruiken op; de clown Krik, Kruk en Krak - ofwel Rosalie, Alice en Femke uit groep 7 van de Eendragt - zijn goededoelenciowns. Ze halen onderweg geld op voor Cliniclowns. "Ik heb een ongelukje Ook de gezonde snack is populair. Door Pepijn de Groot Voor de Avondvierdaagse is het nooit te warm. Bij de start op het Dorpsplein verzamelen de lopers - met zonnebril en waterflesje - zich

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11