i OUD 'Gamen' in de zon op Buitenspeeldag *~an T* Door Adri den Boer Winkelsluiting en 'geringe eetwaren' HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 18 JUNI 2014 11 ft i Oehoe, oehoe Moordrecht/Nieuwerkerk aan den IJssel - Geen verkeer, maar vrolijke kinder stemmen domineerden in Moordrecht de Leliestraat en in Nieuwerkerk aan den IJssel de Schoolstraat op 7 7 juni. Beide straten waren voor één middag autovrij van wege de jaarlijkse Buitenspeeldag. Stichting Jeugdwerk Zuid plas tekende, in samenwerking met onder meer Veilig Verkeer Nederland en de vereniging van Nederlandse gemeenten, voor de organisatie van een leuke, gezellige én gezonde middag 'gamen in de zon'. Door Kristien Zuidland "De tweehonderd entreekaartjes zijn nu al op", vertelt Brian van Aagten van Stichting Jeugdwerk Zuidpias, "en het is nog maar drie uur." Buurt kinderen komen massaal af op de spelletjesdag in Moordrecht. "Ik heb al poffertjes gegeten, ben op het springkussen geweest en nu schil der ik een boot", vertelt Quinty (8) tussen het kwasten door, "want ik houd van varen." Terwijl Quinty wa ter schildert, kiezen andere kinderen zoals Joel en Mike, beiden 10 jaar, voor het ruime sop in een kano. "Hij heeft z'n diploma A, maar toch", be kent moeder Patricia angstig, "als 'ie omslaat..." De scouting houdt een oogje in het zeil en de jongens heb ben een behouden vaart. Verderop in de straat speelt Piet (7) gecon- In de rij om even brandweerman/-vrouw te zijn in Nieuwerkerk aan den IJssel. Buiten schilderen in Moordrecht) centreerd Dokter Bibber, wordt er limonade gedronken en veranderen meisjes in katten en jongens in tij gers bij de schmink. Voor de storm baan staat een rij kinderen te wach ten tot ze mogen. "Dit is tof, moet je kijken, hoe hoog!", wijst Juut. En daar gaat ze, vol overgave de baan in. 'En ik dacht: oehoe, oehoe', klinkt het uit de luidspreker. Er is geen twijfel mogelijk over waar de bui tenspeeldag in Nieuwerkerk aan den IJssel wordt gehouden: in de Schoolstraat staan tientallen fietsen en fietsjes nonchalant geparkeerd, grote springkussens domineren de straat en kinderstemmen klinken door elkaar heen. De Schoolstraat is voor één middag van de kinderen en die maken gretig gebruik van de mogelijkheid om veilig en gezellig buiten te spelen. Ze staan in de rij om even brandweerman te zijn, ver dringen zich om de panna-kooi voor een partijtje Surinaams voetbal of gaan voor de zoveelste keer door de stormbaan. Ook bij het standje met zandkaar- ten is het druk. Gijs toont trots zijn kaart, een Happy Birthday-kaart met een grote beer. "Hier doe je het voor", verzucht vrijwilliger Timon, "kinderen laten ervaren dat gamen op de bank echt minder avontuurlijk is dan gamen in de zon." md&n 1 j W «test AHe politieke partijen zeggen tegen praalhanzerij en geldsmijterij te zijn. Niet minder Saffiermeters', maar meer winkeltijden leken zo hét geschilpunt bij de raadsverkiezingen in Zuidpias. (In Waddinxveen ook trouwens.) 'Onderne mers moeten een vaste dag hebben om te sluiten. Daarom wil SP maximaal twaalf koopzondagen per jaar', aldus een pro grammapunt voor 2014-2018. Het principe werd in het coalitieakkoord ingeleverd. Teren nu aandacht voor andere verleng de sluitingsuren van weleer én voor Nieu werkerks eerste patatzaak. In 1935 werd Henk van den Berg, geboren in 1908 in Nieuwerkerk aan den IJssel, bij de Kamer van hophandel in Gouda ingeschreven als kleinhandelaar in vis. Met een winkel In de Dorpsstraat, die later nummer 22 kreeg. Ongetwijfeld zal hij vóór die eerste inschrijving ook al hebben gehandeld en misschien al op de pof hebben verkocht! Zeker is dat de eisen niet beperkt bleven tot ^'e inschrijving in het Handelsregister. J_n bezettingstijd kwam er - naast vele andere - ook een Bedrijfschap voor Vis serijproducten. Dat beviel bestuurders zó goed dat spelregels niet verdwenen met de bevrijding, tijdens de wederopbouw kwamen er juist meer. Op grond van de Verordening Erkenning Kleinhandel in Vis 1948 moest Henk van den Berg aparte bewijzen van erkenning (met pasfoto) hebben voor 'venter in vis' en voor 'win kelier of halhouder in vis'. Er kwamen ook lokale eisen én gunsten. Op 21 november 1952 nam de gemeenteraad een besluit inzake 'verlenging sluitingsuur voor win kels waarin geringe eetwaren verkocht worden'. Het collegevoorstel werd in de ..dnJÏUXQD politieke haaienvijver aan de Kerklaan zonder discussie aangenomen. De kwa lificatie 'geringe eetwaren' was niet spe cifiek Nieuwerkerks, net zo min als uit andere modelverordeningen ontleende teksten dat waren. De raad wist om welke éne viszaak het ging.... De Kroon keurde dat raadsbesluit goed. Dat was nog no dig en ging niet snel. Pas op 16 april 1953 kreeg Henk van den Berg er bericht van. Het verbod uit de Winkelsluitingswet 1951 gold van 18-24 uur niet meer voor 'win kels, waarin mede of uitsluitend gebakken en andere onmiddellijk te consumeren vis, viswaren, croquetten, warme worst jes, slaatjes, zuurwaren, patates frites en andere geringe eetwaren verkocht wor den'. Voor zover Van den Berg het al niet bereidde zat het besluit vol tips. Er stond wel als beperking bij 'een en ander voor zover betreft de verkoop van de hiervo- ren genoemde geringe eetwaren'. Was het niet voor duurzame potjes rolmops en hoe handhaafden de zo graag in de winkel consumerende agenten dat? Hoe dan ook, het echtpaar Van den Berg-van Weelde bouwde de viswinkel uit tot Nieuwerkerks eerste zaak met frituur. De tweede zaak werd een patatkraam van textielhande laarster 'tante' Saar Boer. Zat Van den Berg op het Oude Dorp, zij was van Nieu werkerks Nieuwe Dorp: de 's-Gravenweg en ze zat later aan de Kerklaan daar, zeg maar op de TW67-van-nu. In 1971 startte zoon Piet van den Berg een rest-o-rette in de Verzetsstraat, waar pa Henk nog jaren in hielp. Daarin en zeker tegen 1990 in de Reigerhof hoefde je niet meer om 'geringe eetwaren' te vragen.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11