"Ik ben niet de man die in wrok omziet HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 18 JUNI 2014 25 Terugkijken met oud-wethouder Jan Verbeek Jan Verbeek: "Ik straalde uit dat ik een droombaan had. liieuwerkerk aan den IJssel - Acht jaar lang was Nieuwerkerker Jan Verbeek wethouder; zijn eerste termijn volbracht hij in Nieuwerkerk, de tweede in Zuidpias. Aan een derde termijn was hij graag begonnen, maar na de ge meenteraadsverkiezingen bleek een terugkeer in het college niet vanzelf sprekend. Een maand geleden nam Verbeek afscheid: "Had ik een andere keus gemaakt, dan was ik geen knip voor de neus waard geweest. Door Judith Rikken Jan Verbeek begon deze week aan een nieuwe, tijdelijke baan als directeur op een basisschool I" Leidsehendam. Een paar da- 9en daarvoor droeg hij zijn brede wethoudersportefeuille - waarin spart, onderwijs, cultuur en zorg over aan zijn vier opvolgers, die (Je komende vier jaar allemaal een deel van de taken op zich nemen. Verbeek deed het met pijn in zijn hart, want hij had een droombaan, hie hem 'in de genen zat'. "Ik kom Ult het onderwijs, en als mensen- meos, die van gezelligheid houdt, v°el ik me goed op het culturele terre|n. Aan sport heb ik zelf altijd veel gedaan en met de zorg heb ik op persoonlijk vlak veel te maken gehad, omdat ik mijn vader alleen als invalide heb gekend." Hoogtepunten waren er tijdens het wethouderschap voldoende. De re alisatie van Moz-Art bijvoorbeeld, de stichting die muziek- en dans- onderwijs verzorgt in alle dorpen van Zuidpias en waaraan je volgens de oud-wethouder kunt zien 'dat we één gemeente zijn geworden'. Verbeek is trots op zijn bijdrage aan de brede scholen in Nieuwer kerk, Moordrecht en Moerkapelle, waarvan de ontwikkeling van de laatste twee nog in volle gang is. Op het gebied van de zorg noemt hij als verworvenheden het Cen trum voor Jeugd en Gezin en Zie- ZoZuidplas, het informatiepunt voor ouderen en mantelzorgers. En menig sportvereniging kreeg de afgelopen jaren onder Verbeek een nieuw kunstgrasveld. "Maar de grootste overwinning is toch wel onze goede voorbereiding op de decentralisaties die vanaf 1 januari een feit zijn. Op het gebied van de jeugdzorg kregen we daarvoor in november een compliment van de landelijke beoordelingscommissie." Klein verschil Als wethouder straalde Verbeek naar eigen zeggen altijd uit dat hij een droombaan had. "Ik denk dat veel mensen daarom ook verwacht hadden dat ik na de verkiezingen van 19 maart wel weer terug zou komen als wethouder. Ze begrepen het niet toen duidelijk werd dat dat niet zo was, en vroegen me: wat is er nou toch gebeurd?" Verbeek zelf februari van dit jaar was Verbeek bij de verhuizing van de Zevenhuizense bibliotheek naar dorpshuis Swanla. begrijpt heel goed wat er gebeurd is, maar had vooraf niet verwacht dat het zo zou lopen. Na de gemeenteraadsverkiezingen kwam in Zuidpias de WD met zeven zetels als grootste partij uit de bus. ChristenUnie/SGP kreeg er zes, D66 en CDA volgden met ieder vier ze tels. Verbeek: "Zuidpias kent duide lijk twee grote blokken: een liberaal en een christelijk blok. Het verschil is maar klein: zestig stemmen, één zetel." Waar de christelijke partijen in de vorige raadsperiode nog samen met WD en PvdA in het college terecht kwamen, kwamen ze er bij de af gelopen coalitieonderhandelingen nauwelijks aan te pas. Verbeek: "Jan Hordijk van de WD deed meteen de uitspraak dat er een liberaal college moest komen. Rik van Woudenberg van D66 wilde een college met maximaal drie partijen, en Hordijk is 'm daarin gevolgd. Wij kunnen met WD en D66 prima samenwerken, maar hebben direct gezegd dat we een breed college wilden, waarvan ChristenUnie/SGP en het CDA alle bei onderdeel zouden uitmaken. De liberalen zijn diverse malen bij mij geweest, maar onze wens was niet bespreekbaar." Onverstandig "Het is voor mij persoonlijk een zwaar besluit geweest om 'nee' te zeggen tegen een driepartijencoali- tie. Ik gaf er immers mijn baan mee op. Maar in Zuidpias spelen zoveel belangrijke zaken - de decentrali saties, financiën en een ambtelijke reorganisatie - dat ik en het CDA op het standpunt zijn blijven staan datje wel een breed draagvlak móet hebben en bestuurlijke continuïteit hard nodig is." Voor dat laatste had Verbeek kun nen zorgen door toch zonder Chris tenUnie/SGP de coalitie-onderhan delingen in te gaan, maar als enige christelijke partij in een verder li beraal college had hij naar eigen zeggen 'niet geloofwaardig' kunnen blijven. "Als je principes opgeeft om maar mee te kunnen doen, dan ben je geen knip voor de neus waard. Ik wilde mezelf in de spiegel kunnen blijven aankijken." Vier nieuwe wethouders moeten het werk nu gaan doen. Verbeek: "Ik ben niet de man die in wrok omziet. Maar omdat ik weet wat er allemaal op ze afkomt, vind ik het gebrek aan ervaring bestuurlijk onverstandig. Daarover ben ik teleurgesteld. Nu zitten we in de situatie dat de oppositie meer weet dan de coali tiepartijen over bijvoorbeeld een belangrijk onderwerp als de decen tralisaties. Het zou de verkeerde houding zijn om daar als oppositie vervelend over te doen. Ik vind dat we de goede lijn voor Zuidpias voor ogen moeten houden en niet op onze eigen stok paardjes moeten gaan zitten. Ik vind datje mensen altijd een kans moet geven en ben heel benieuwd naar de uitwerking van het coalitie akkoord. Als raadslid zal ik de coali tie dan ook constructief volgen." In de zomer neemt Verbeek een besluit over zijn verdere loopbaan buiten de politiek. "Ik kan kiezen uit twee opties, in het sociale domein en in het onderwijs. Uiteraard. Wat in de genen zit, krijg je er niet uit." Verbeek met kinderburgemeester Amber van Houwelingen in maart 2014 bij de start van een buiten schoolse sportactiviteit in Zeven huizen. De wethouder onthult het logo van Moz-Art in september 2012.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 25