0 ZUIDPLAS GRENZELOOS WATERRIJK Op pad met de rattenvanger van de Rotte Het gemaal Abraham Kroes De Aalsmeerse molen en de Hertogmolen Meer waterbeheer: r HART VAN HOLLAND DE PARELS VAN ZUIDPIAS] 25 JUNI 2014 In een gebied dat zo laag ligt als Zuidplas is het in toom houden van hemel-, grond- en oppervlaktewater van groot belang. Dooi de eeuwen heen ging Zuidpias op verschillende manieren de strijd aan met het water. Dijken zorgen voor droge voeten, maar wie zorgt er voor de dijken? Dat doen onder andere de muskusrattenvangers ('muskusrat- tenbeheerders'). Rond de Rotte is dat beheer de taak van Jan Hermus uit Oud Verlaat. "Als dit werk niet goed gedaan wordt, moet jij leren om heel goed en heel lang te kunnen zwemmen." Het is niet overtrokken om de muskusrat een dijksloper te noemen. Het dier graaft een pijp vanuit het water naar een droge plek in de dijk, waar hij zijn huishouden begint. "Dat huis breiden ze graag uit met extra kamers. Voor de luxe, voor hun jongen. Een muskus rat is net een mens", vertelt Hermus terwijl hij de slootkanten van het plasdrasgebied in de Eendragtspolder langsloopt ter controle. De pijpen die het beest graaft, maken van een dijk een gatenkaas. Hermus steekt zijn vinger op. "Hoor je de Rotte klotsen? Dat slijt de dijk uit als er gaten in zitten. Een grote muskusrat graaft op jaarbasis twaalf grote kruiwagens grond weg aan een dijk." Hermus moet die nieuwbouwdrang van de muskusrat een halt toe te roepen. "In mijn gebied zit er nu geen, maar een muskusrat houdt zich niet aan grenzen. Omdat de muskusrat een exoot is, heeft men gezegd: uitroeien die hap. Het is een prachtbeestje, maar wel eentje die veel schade aanricht. Dat kunnen we in dit laaggelegen gebied niet gebruiken. Ik wil in ieder geval het wa ter niet tot aan het nok van mijn dak hebben staan." Tussen Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel ligt het gemaal 'Abraham Kroes'. Het verzorgt de bemaling van de Prins Alexan- derpotder en de Zuidplaspolder. Het bouw werk verving in 1972 twee stoomgemalen deVan Gennep en IJsserman uit 1876. Het gebouw van het voormalig stoomgemaal Van Gennep is nu een woonhuis. het idyllisch gelegen gemaal is uniek, omdat het boezembemaling en polderbe maling combineert. Bij de boezembema- h'ng malen twee pompen water vanuit de Ringvaart (2.15 meter onder NAP) naar de IJssel (1.50 meter boven NAP bij hoogwater) De opvoerhoogte van de polderbemaling is oog groter. Abraham Kroes pompt dan het water vanuit de Zuidplaspolder vanaf een niveau van 6.60 meter onder NAP in één keer naar de IJssel. Vistrap Bijzonder is ook de vistrap die naast het gemaal is aangelegd. Vissen gaan in het voorjaar van de IJssel naar de sloten en tochten om zich daar voort te planten. In het najaar trekken ze vanuit de polder terug naar de IJssel. Dat is letterlijk een hele klim en de vistrap is dan ook onmisbaar. De trap is een ronde buis die met een vacu- umpomp vol wordt gezogen, waardoor het water van de Ringvaart naar de Zuidplaspol der en vice versa stroomt. De vissen kunnen op deze manier van beide kanten door de vistrap zwemmen. Vroeger maalde de Aalsmeerse molen, of Molen nummer 6 aan de Rottedijk in Moer- kapelle het water uit polder de Wilde Vee- nen in de rivier de Rotte. Molen nummer 6 is de oudste vijzelmolen van Nederland en was de ondermolen van een tweegang. De andere vijzelmolen heet niet verwonderlijk Molen nummer 5. De Aalsmeerse molen, die zijn bijnaam dankt aan zijn vorige standplaats) is van alle molens in zijn soort het best bewaard gebleven. Op oude kaarten is nog te zien dat de molen vroeger nog echt aan de oever van de Rotte stond. Toen er in 1926 een gemaal kwam, werd hij afgeknot. Kap, de wieken en het pompsysteem werden verwijderd. Na de Tweede Wereldoorlog was de molen enige tijd in gebruik als luchtwachtpost. Daartoe werd de achtkant met ongeveer een meter verhoogd. Nu is het een woon huis. In 2008 is de Aalsmeerse molen geres taureerd. Hierbij heeft hij een nieuwe fundering gekregen en is hij tegelijkertijd opgevijzeld. Ook is in dat jaar de Hertog molen ernaast geplaatst. Hertogmolen De molen van firma Hertog, de Hertogmo len genaamd, is een kleine draaivaardige wipmolen. De molen is gebouwd door molenmaker Bas Hertog sr. om elektriciteit op te wekken ten behoeve van zijn polder- bemalingsbedrijf. Hertog overleed nog voordat zijn molen af was. In 1985 werd de molen op een stelling van steen en beton geplaatst, maar de bouw van het binnenwerk is nooit voltooid. In plaats van hem te slopen, zoals aanvan kelijk het plan was, vond de Hertogmolen zijn nieuwe plaats naast molen nummer 6, waar grootvader van de heer Hertog ooit molenaar was. i - De Ringvaart De door veendijken omsloten Ring vaart is een belangrijke waterberging. Meerdere poldergemalen uit de Zuidplaspolder lozen hier hun water. De Ringvaart is voor de pleziervaart de meest gebruikte vaarverbinding tussen de Hollandse IJssel en de Rotteme- ren. Eigenlijk zou de Ringvaart strikt genomen rondom de polder moeten liggen, maar is tussen Waddinxveen en Moerkapelle niet doorgetrokken. De Molenviergang Vaak vormen molens achter of naast elkaar een molengang. Samen zorgen zij ervoor dat water van een laag naar een hoger gelegen waterberging wordt afgevoerd: iedere molen tilt het water een stukje hoger. De Molenviergang ten noorden van Zevenhuizen is hier van een mooi voorbeeld. De molens, waarvan de oudste uit 1722 stamt, zijn gebouwd om de Tweemanspolder te bemalen. De molens zijn buiten bedrijf, maar nog steeds maalvaardig en draaien twee keer per maand, op zaterdag. De Willem-Alexanderbaan De Willem-Alexanderbaan tussen Zevenhuizen en de Rotterdamse wijk Nesselande, is niet alleen bedoeld om op te roeien. Het is een belangrijke wa terberging. Als er - door overvloedige regenval - overstromingsgevaar dreigt te ontstaan, kan er via twee openingen naar de Rotte vier miljoen kubieke meter water in de Eendragtspolder en de roeibaan worden ingelaten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 31