Rust vinden in de Warwinckel tijd wel iets moois Op wandelsafari in Moerkapelle HART VAN HOLLAND DE PARELS VAN ZUIDPLAS\ 25 JUNI 2014 Zevenhuizen - De plantendichtheid is, dankzij de tuinders, groot op de Knibbelweg. Waar hun planten de consumptie dienen, dienen de planten in de tuin van Ronald Talsma en Martin de Ruiter de rust en de schoonheid. Warwinckel is het passieproject van het stel waarvan ze bezoekers graag laten mee genieten. Zo groot als een voetbalveld is de tuin, die door een rode beukenhaag is opgedeeld in tuinkamers. Achterin hebben Talsma en de Ruiter ooit een kuil gegraven die is verwor den tot een vijver vol waterflora en -fauna, omringd door een tribune van planten. Een heerlijk rustige plek", zegt Talsma. "Een tijdje terug was er een stel op bezoek dat hier om één uur kwam, een kopje thee en gebak bestelde en tot vijf uur met een boekje bij de vijver heeft gezeten." De Warwinckel is een genot voor rustzoekers en plantenliefhebbers, maar ook voor dieren. De bloemen trekken bijen en vlinders en in de schaduwrijke oude beuk middenin de tuin kun je met goed speuren een koppel ransuilen zien zitten. Dat is het mooie aan de locatie: hoewel het er barst van het leven barst het er ook van de rust. Zondag 6 juli is de laatste open tuin van dit seizoen, een bezoek brengen kan ook op afspraak. www.warwinckel.nl Als twintiger begon Tas in 1960 met zijn bedrijf. De tuinbouw van toen kun je vergelijken met de volkstuinen van nu: de nadruk lag bij Tas op tomaten en kom kommers, maar ook prei en kroten werden er gekweekt. "Het was veel handwerk en veel sjouwen. Tegenwoordig gaat alles met knopjes. Dat is makkelijker en het is mooi om te zien hoe dat zich ontwikkeld heeft." Tas heeft alles bewaard. Om dat nu op zol der te laten liggen... In een schuur aan de Knibbelweg begon hij een museum, waar werktuig als de tomatenhobbel - waar mee tomaten op grootte werden gesor teerd, zie foto - en de peteroliekachels die C02 opwekten voor de plantengroei van De geschiedenis ligt uitgestald: handbo ren, rieken, eenruiters en meer. "Regelma tig komen er schoolklassen; het is goed om kinderen te laten zien dat voedsel niet zomaar op tafel komt. De spullen hier vertellen de agrarische geschiedenis, maar zeker ook die van de streek waarin we Nieuwerkerker Jaap Reijm heeft een uiteenlopend cv wat vrijwilligerswerk betreft. Hoewel hij geen wandelaar is, sloot hij zich aan bij de wandelwerkgroep van Platform Mooi Zuidpias om routes in kaart te brengen. Het wandelvirus krijgt inmiddels grip op hem."De ontdekkingen liggen naast de deur." Een van de routes is de rondwandeling Moerkapelle, Reijm heeft'm op zijn smart- phone. Verdere uitrusting: fatsoenlijk schoeisel, een flesje water en een liga. "Ik lees me van tevoren in. Van de molen- stompen op de Rottedijk weet ik hoe het gewerkt heeft en dat maakt het extra leuk wandelen." Eenmaal voorbij de Rottedijk verandert de wandeling in een poldersafari; het wandelpad loopt door het habitat van runderen en paarden. Over de weilanden in de polder zie je omliggende dorpen, het polderknooppunt met de geheimzin nige naam 'het verborgen dorpje van Sivoli'en het Bentwoud.Terug bij de Dorpskerk concludeer je dat Moerkapelle meer in huis heeft dan je denkt. "Het is de eerste keer dat ik deze route loop, het heeft me verrast", zegt Reijm, die geniet van de weidsheid van polders en de sporen van waterbeheer die je onderweg tegenkomt. "Wandelen is een goede manier om je leefomgeving beter te leren kennen. Als we op vakantie gaan naar Zuid-Frankrijk spitten we allerlei boekjes door om het gebied te doorgron den, waarom doen we dat thuis niet? Het vakantiegevoel ligt om de hoek.'

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 37