Wegwijs met de monumentenman: Tour Den Boer O pafte Q ZUIDPLAS GRENZELOOS MONUMENTAAL y, ^1 1 'f 14 HART VAN HOLLAND Dt PAR ELS VANZUIDPl 25 JUNI 2014 LI Met 59 rijksmonumenten en 28 gemeentelijke monumenten heeft Zuidpias veel cultuurhistorie binnen haar grenzen. De Molenviergang en de dorpskerken zijn usual suspects, maar er zijn meer bezienswaardigheden met mooie verhalen. Adri den Boer - voorzitter van de monumentencommissie, secretaris van de Historische Vereniging Nieuwerkerk en schrijver van de rubriek Oud+heden - licht minder bekende bezienswaardigheden uit. U kent het wel: musea die een audiotour aanbieden waarin een stem de bezoeker met verhalen meevoert langs museumstukken. Hart van Holland komt niet uit op mp3, dus wat dan? Een ochtend zitten met Adri den Boer, aandachtig luisteren en zijn verhalen verwerken in een rondleiding langs minder bekende'monumenten' op papier: de Tour Den Boer. De molens zijn misschien wel de a bekendste monumenten van Zuidpias. Toch beginnen we deze Onbekende Monumenten Tour met een molen: de molen- stomp aan de West Ringdijk in Moordrecht. "De stomp van de molen uit 1835 is de enige die nog over is en daarom zo bijzonder", vertelt Den Boer. "Vroeger stonden er 21 molens tussen Korten- oord en wat nu de Moordrechtse Kerklaan is. Zuidpias had een eigen Kinderdijk gehad als die molens er nog hadden gestaan." Van de waarde die nu wordt toegedicht aan molengangen had men in de late negentiende en de vroege twintigste eeuw niet de flauwste notie. Den Boer: "Molens waren een middel om iets gedaan te krijgen - in dit geval bemalen - en toen de stoomgemalen oprukten, werden de meeste molens verplaatst of afgeknot. Nee, molens waren toen niet de knuffelmonumenten die ze nu zijn." De molenstomp aan de West Ringdijk, tegen woordig een woonhuis, is kandidaat om gemeen telijk monument te worden bij de harmonisatie van de monumentenlijst - in de voormalige gemeenten Nieuwerkerk en Moordrecht is nooit sprake geweest van gemeentelijk monumenten. v/p' dri den Boer O Ook in Nieuwerkerk zijn lenstomp. Tussen het riet in Hitland, molenresten te vinden, bij de molenwetering naast de 's restanten die nog minder Gravenweg, liggen de restanten van opvallen dan de Moordrechtse mo- de Essemolen verscholen. {•jfiWlXiUïïtli O Net als de begraafplaats bij de kruising van de Prinses Beatrixstraat en de Kerklaan in Nieuwerkerk. "Die begraaf plaats kwam op de eerste droge plek van de Prins Alexanderpolder. Dat was in de tijd dat het hygiënebewustzijn oprukte en men de doden nadrukkelijk buiten de dorpskern wilde begraven." Tot dan werden mensen begraven bij de Dorpskerk. "Men was bang dat het grondwater vervuilde. Niet ges als je nagaat dat mensen die aan pest stierven in de grond werden begra ven waaruit water werd gehaald voor huishoudelijk gebruik." Een moei detai van de algemene begraafplaats vindt Den Boer het hek, met gevleugelde zandlopers. "Symbool van het vervlo gen leven.' O Aan de Groenendijk, vlakbij het standbeeld voor de watersnoodramp, is het fundament van de herplaatste Blaardorpsemolen te zien - als terras voor het woonhuis dat er staat. Delen van die molen kwamen na de afbraak in 1925 in het Gelderse Neede terecht, tot het halve wieken- kruis (de roede) met een lengte van 27 meter in 2000 werd teruggehaald naar de Oudheidkamer. Deze twee molenfundamenten zijn eveneens kandidaat om op de gemeentelijke monumentenlijst te komen. O Net als bij de Nieu- werkerkse begraaf plaats staat er een mooi hek bij 't Land Kanaan in Zevenhuizen. Het hek is een rijksmonument. "Tegenwoordig wordt dat soort hekken veel gerepliceerd, maar vergis je niet in de waarde van een giet ijzeren hek uit de negentiende eeuw." Door de verplaatsing van het hek op het perceel van de boerderij, gebouwd als een Zwitsers chalet, is de 'ensemblewaarde'weggeno men: het rijksmonument is uit de context getrokken. Zonde, vindt Den Boer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 38