De laatsten der Mohikanen van zorgcentrum Moerdregt SANITIIM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 JULI 2014 7 Moordrecht - Bijna veertig jaar was Moerdregt een vaste waarde in het hart van Moordrecht. Nu zijn er nog slechts negen bewoners en een hand vol personeel over. De laatsten der Mohikanen maken er het beste van. "Je kunt je afvragen of we het niet té leuk hebben", zegt directeur Ger van Uden. Directeur Ger van Uden in de kamer van mevrouw De Joode; de plek in huis waar zij het liefste is. tijd staan. En ik biljart. Waar moet ik straks heen als ik thuis niet meer verder kan? Dat we verplicht wor den buiten het dorp te gaan wo nen; daar zien alle ouderen hier te genop." Het biljart blijft overigens in Moordrecht en verhuist naar de welzijnsruimte van Zorgpartners. Ook meneer Verboom (88), die sinds anderhalf jaar in Moerdregt woont, heeft zich in het begin ont zettend opgewonden over de ont wikkelingen. In een documentaire over de zorg die op televisie werd uitgezonden stak hij zijn onvrede niet onder stoelen of banken. Nog steeds vindt hij het 'jammer', 'on begrijpelijk' en 'mensonwaardig' dat de afgelopen maanden tiental len bewoners hebben moeten ver huizen. Toch is er steeds meer be rusting. "De omgeving zal ik gaan missen. Als ik voor de deur op m'n gemakkie in de zon de vogels zit te voeren, dan lopen ze bijna over m'n voeten. Dat zal straks in Gouda an ders zijn. En ik denk dat ik minder visite krijg. Daar reken ik wel op." Tot het zover is, maken Van Uden, zijn collega's en de laatste negen bewoners er een klein feestje van. "Bingoën met zo weinig mensen is niet leuk. Dus doen we andere dingen. Twee heren zijn laatst met twee verzorgenden in het dorp een borrel gaan drinken. En volgende week gaan we met z'n allen naar Buiten in de tuin geniet mevrouw Van den Bosch het meest. Scheveningen om een harinkje en een ijsje te eten." Drie bewoners zullen op korte ter mijn vertrekken naar elders. Met de laatste zes blijft Van Uden in Moerdregt totdat er voor iedereen een plekje vrij is in Gouwestein in Gouda. "Het beleid is nu dat ze dan als groep overgaan. We kun nen niet wachten tot er nog maar één bewoner over is." Mevrouw De Joode (93) had het liefst voor altijd in Moerdregt willen blijven. De van oorsprong Amsterdamse die inmid dels zes decennia in Moordrecht woont, ziet verhuizen niet zitten. Mevrouw Van den Bosch (86) en mevrouw Blanken (92) zien de toe komst zonniger tegemoet. "Het is heel erg jammer, maar we hebben het moeten aanvaarden." Mevrouw Blanken kijkt ook uit naar de nabije toekomst, waarin een deel van de lege kamers in het huis zal worden betrokken door huurders. Ook haar neef is daarbij. "Die komt op z'n tante passen", grapt van Uden. "Voor de veiligheid in huis is het goed als er op basis van antikraakverhuur wat meer men sen wonen. Tegen de nieuwe huurders hebben we wel gezegd: vergeet de bewo ners niet. Als er in de zaal iets leuks op televisie is, kom er dan bij zit ten. Pak een biertje uit de koelkast en maak het gezellig. Kun je piano spelen? Ga je gang. Misschien is het niet goed om het zo te doen. Het wordt voor de bewoners steeds leuker om hier gewoon te blijven. Toch kiezen we ervoor. We willen dat ze met opgeheven hoofd vertrek ken." Mevrouw Van der Zijden (88):Ik heb mijn hele leven in Moordrecht gewoond." ZELF DOEN - SAMEN DOEN - LATEN OOEN Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan la 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12 •info@arbeco.nl Door Judith Rikken "We waren de beste tent van Ne derland", vindt Van Uden, die in 2010 directeur werd van het zorg centrum met 46 bewoners. "De af gelopen jaren draaide het hier als een tierelier en was het superge- zellig. Medewerkers, cliënten en inspectie waren allemaal tevreden, bleek steeds weer uit raadplegin gen en rapportages. We hebben veel voor elkaar over. Het pamper- gehalte in Moerdregt is hoog." Tijdens zijn laatste klus voor zijn pensioen zou hij nieuwbouw rea liseren. Maar het liep anders. Wo ningcorporatie Vestia raakte in de financiële problemen, waardoor de plannen voor nieuwbouw aan het Moordrechtse Land voor Water in de ijskast belandden. In de tussen tijd besliste eigenaar Zorgpartners dat het zwaar verouderde Moer dregt moest worden gesloopt. Het nieuwe overheidsbeleid dat men sen zo lang mogelijk thuis wil laten wonen, zou mede tot dat besluit hebben geleid. Van Uden begrijpt het en is er mede voor verantwoor delijk: "Als het om geld gaat, dan is er maar één conclusie mogelijk: Moerdregt moet dicht. Als naar andere criteria was gekeken, zeker niet." Buurtbewoner Laurens Vos heeft er geen goed woord voor over. Zoals elke donderdagmiddag is hij met Hans Blom naar Moerdregt ge komen om een biljartje te leggen. Vos: "Wij zijn zeventigers; ikzelf woon 74 jaar 'op Moord'. In Moer dregt kom ik al zeker dertien jaar, ik loop de klokken na, zorg dat ze op Meneer Verboom: "Ik denk dat ik Meneer Holleman (92): "Bood- straks minder visite krijg.schopjes haal ik zelf in het dorp. Meneer Dekker legt graag een biljartje. Mevrouw Blanken: 'We hebben het moeten aanvaarden."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7