Ontmoeten Veiligheid Het water de baas 298 Het Green Team Vragen over groen beantwoordt uw vragen »K_" water en groen --Y SP) te*. miljard Aantal vermalen liters water in 2013 Waterkeringen Dijken in beheer (in kilometers) 34 HART VAN HOLLAND ADVERTENTIE 16 JULI 2014 Water werken Ook in 2013 is veel werk verzet om te zorgen voor droge voeten en schoon water. In deze jaarverslagspecial van onze advertorial kunt u lezen waar het hoogheemraadschap aan heeft gewerkt. De special is een beknopte weergave van het jaarverslag. Het volledige jaarverslag vindt u op onze website s'< Veiligheid voor u en ruim een half mil joen mensen in het laagst gelegen deel van Nederland is een continue uitdaging. Schieland en de Krimpenerwaard werkt daar dagelijks aan met als doel de kans op overstromingen en wateroverlast zo klein mogelijk te houden. Hoogwaterbeschermingsprogramma Het hoogheemraadschap werkt aan stevige dijken om u en de andere inwoners in het gebied te beschermen tegen overstromingen. In 2013 zijn we verder gegaan met de om vangrijke versterking van de Lekdijktussen Bergambachten Schoonhoven. Daarnaast hebben wij drie dijkversterkingen voorbereid bij Krimpen aan den IJssel, Capelle aan den IJssel en Moordrecht. Overige dijken en kades Ook andere dijken en kades in het gebied verbeteren we. In 2013 hebben we onderhoud aan diverse kades in ons gebied (verder) voor bereid. De ophogingswerkzaamheden aan de kade langs de Hennipsloot zijn begonnen. Daarnaastzijn de kades langs de Bermweg in Nieuwerkerk aan den IJssel en de Rottekade in Bleiswijk opgehoogd en steviger gemaakt. De kades zijn nu weer hoog en stevig genoeg om overstromingen te voorkomen. Veilig op weg Het hoogheemraadschap beheert en onder houdt de wegen buiten de bebouwde kom in de Krimpenerwaard. Zo willen wij de veiligheid van weggebruikers waarborgen. De Bilwijkerweg en de Croeneweg tussen Stolwijken Haastrecht zijn gereconstrueerd. Na de reconstructie hebben we op verzoek van omwonenden alsnog belijning aangebracht. Het verschil tussen de weg en de net ingezaai de bermen was in het donker namelijk slecht te zien. De Benedenberg in Bergambacht is opnieuw geasfalteerd. Zoals altijd zijn ook in 2013 de wegen tussentijds gerepareerd waar nodigen is (preventief) zout gestrooid in de wintermaanden. Hoewel dat afgelopen winter wel een stuk minder nodig was dan voorgaan de jaren. Het beheersgebied van Schieland en de Krim penerwaard ligt volledig onder de zeespiegel. Om hierte kunnen wonen, is een watersys teem nodig van gemalen, stuwen en inlaten. In natte periodes voeren we overtollig water af, in droge periodes laten we water het gebied in. Door het waterpeil te beheren, zijn we het water de baas. Op 26 april 2013 opende ZKH de Prins van Oranje de Willem-Alexanderbaan in de Eendragtspolder bij Zevenhuizen. Hierin combineren we een roeibaan van internatio nale afmetingen met recreatie en waterber ging in het natuur- en recreatiegebied. In de polder kunnen we in tijden van extreme neer slag ruim vier miljoen ms water bergen. In de nacht van dinsdag 10 op woensdag 11 septem ber is de waterberging voor het eerst gebruikt. Door veel regenval stond het water in de Rotte te hoog. Tussen de 100.000 en 150.000 kubieke meter water is tijdelijk in de Eendragtspolder gelaten. Toen het peil weer daalde, is het water weer afgevoerd naar de Rotte. Het rijksmonument gemaal Verdoold wordt gerenoveerd. In 2013 hebben we als onderdeel hiervan nieuwe visvriendelijke pompen ge plaatst. Hierdoor kan gemaal Verdoold straks ruim veertig procent meer water afvoeren dan voorheen en verminderen we de kans op wateroverlast in de Krimpenerwaard. Primaire waterkeringen Regionale waterkeringen Lengte overige waterkeringen (rivierdijken) (o.a. secundair en boezem) (o.a. polderkaden) Tegel eruit, groen erin! Het hoogheemraadschap en de gemeen te Rotterdam begonnen in april met de groenactie "Tegel eruit, groen erin!' Met deze actie vroegen hoogheemraadschap en gemeente aan bewoners om te helpen de stad beter bestand te maken tegen Wc- teroverlast. Waar tegels worden vervang door groen, kan regenwater makkelijk"' worden opgenomen. In de zomertrok het Rotterdamse Green Team een aantal Rotterdamse wijken in. Het Green Tear een groep hoveniers met water en groen als specialisme. De hoveniers deelden aan Rotterdammers plantjes uiten gaven tuintips. Graag willen wij u en andere bewoners bij ons werk betrekken. Zo weet u wat we (gaan) doen en kunt u uw mening geven. Daarom organiseren we bijvoorbeeld in loopavonden voor omwonenden en andere belanghebbenden als het hoogheemraad schap in een gebied werkt. Maar ook op andere manieren vertellen wij u graag over ons werk. rdaftt-n ,1,'tuint'P5

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 34