"Geen gekke dingen doen, dan komt alles op z'n pootjes terecht HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 23 JULI 2014 Oud-wethouder Rinus Bosnian 'stabiele factor' in vorig college *p m Moerkopelle - Een man een man, een woord een woord. Op die instelling laat oud-wethouder Rinus Bosman zich graag voorstaan. Over zijn werk de afgelopen vier jaar voor Zuidpias is hij duidelijk: 'We hoeven onszelf niet op de borst te kloppen, maar kunnen tevreden zijn dat we ons programma heb ben kunnen uitvoeren." Alleen die Hoofdweg. "Die had ik al wel klaar willen hebben."" Afspraak is afspraak, vindt de 67-ja- rige Moerkapellenaar van Zeeuwse komaf, die de afgelopen acht jaar namens ChristenUnie/SGP wet houder was. Eerst in Zevenhuizen- Moerkapelle, vanaf 2010 in het eer ste college van Zuidpias. Tijdens zijn ambtstermijn werkte hij onder meer aan het nakomen van de jaren geleden gemaakte afspraak met Rotterdam om de Hoofdweg in Nieuwerkerk aan den IJssel te ver breden. "Na twee jaar discussie in de raad was ik blij dat in december vorig jaar toch het besluit tot ver breding werd genomen. Het nieuwe college wil nu dat besluit herover wegen. Aan de ene kant begrijp ik dat, maar ik vind dat als je een af spraak hebt met Rotterdam, je die ook moet nakomen." Hetzelfde geldt voor de afspraak die Zuidpias had met zijn partners Waddinxveen, Gouda, Rotterdam en de provincie Zuid-Holland in de regionale ontwikkelingsorganisatie Zuidplaspolder, over gezamenlijk aangekochte gronden die zijn onder gebracht in een grondbank. "Daarin was afgesproken dat Zuidpias 25 miljoen euro zou afdragen voor de aanleg van groen en infrastructuur. Dat is een bedrag dat er niet om liegt. Met een zienswijze hebben we geprobeerd onder die verplichting uit te komen, wat uiteindelijk gelukt is. In ruil daarvoor zijn we nu zelf verantwoordelijk voor de ontslui ting van nieuwbouwlocaties en de aanleg van groen. Het is een mooie oplossing, waardoor we nu zelf de regie hebben. We hebben een drei ging om weten te zetten in kansen, doordat we er met elkaar hebben proberen uit te komen. Dat is beter dan elkaar voor de rechter tegenko- "Tuinieren is leuk, maar er moet wel een eind aan komen." men. Ik vind: afspraak is afspraak, ook al kost dat geld." Die houding heeft volgens Bosman te maken met 'waar ik vandaan kom'. Begonnen als agent in Rotterdam en geëindigd als commissaris, werkte hij bijna veer tig jaar bij de politie. "Ik ben ge wend vanuit wetgeving te denken en mijn principes hoog te houden." In het college met burgemeester Gert-Jan Kats en collega-wethou ders Arjen Hazelebach en Jan Ver beek werd Bosman bij zijn afscheid 'de stabiele factor' genoemd. "Dat zal met mijn leeftijd en ervaring te maken hebben. Ik heb altijd uitge straald dat ik voor heter vuren heb gestaan en dat alles op z'n pootjes terechtkomt. Dat als je geen gekke dingen doet, en rustig aan, je komt waar je wezen moet. Zo doen we dat thuis ook. Als je dat wat je doet maar wel goed kunt uitleggen." Met de grootschalige plannen voor de ontwikkeling van de Zuidplaspol der wilde het ondanks de inspan ningen van het college maar niet lukken. Enkele tienduizenden huizen had Bosman willen laten bouwen in Zuidpias. De crisis fietste dwars door zijn plannen met de polder heen. "Ik heb met heel veel ontwikkelaars ge sproken, maar ze zaten allemaal op de handen. Daar moet je wel even doorheen bijten." Het uitblijven van concrete bouwprojecten op de aan gekochte gronden leidde tot grote afboekingen op de gemeentelijke reserve. "Het heeft me zeker bezig gehouden, en het is jammer, maar slapeloze nachten heb ik er niet van gehad. Er zijn dingen die je niet kunt voorkomen. Dat de crisis wereldwijd was en er niemand op kon worden aangesproken, gaf een zekere rust." Zuinig, niet gierig Met gepaste trots stond de oud wethouder enkele weken geleden op de bouwplaats van de toekom stige woonwijk Zevenrozenhof in Zevenhuizen, waar zijn opvolger Jan Hordijk de eer had de eerste steen te leggen, maar niet vergat zijn voorganger te noemen. Aan het eind van het jaar zullen hier met de Bosman viel in een gat, maar helpt graag bij de opvang van de kleinkinderen. oplevering van de eerste woningen de eerste concrete resultaten van de Zuidplaspolderontwikkeling zicht baar zijn. En hoewel de ambities de afgelopen jaren drastisch naar beneden zijn bijgesteld, meent Bos man in ieder geval in elk dorp van Zuidpias een bijdrage aan ontwik keling te hebben geleverd. "Zeeu wen zijn dan wel zuinig, maar het is een misvatting dat we ook gierig zijn. Ons college heeft bewust geïn vesteerd om dingen van de grond te krijgen. Ik hoop dat die lijn met het aantrekken van de huizenmarkt kan worden doorgezet. Dat zal Zuidpias een extra injectie geven, waarmee extra mogelijkheden voor de in woners kunnen worden gecreëerd. Dat is hard nodig met in het voor uitzicht de decentralisaties die een aanslag zijn op onze begroting. De marges zijn heel klein en dat vraagt van het nieuwe college scherp te calculeren en begroten. Ik hoop dat ze dat beseffen en de zorgvragen van inwoners zo adequaat mogelijk zullen weten in te vullen." Terwijl de gemeenteraad vorige week in de raadzaal debatteerde over de plannen van zijn opvolgers, werkte Rinus Bosman zijn tuin maar weer eens bij. "Ik ben bewust niet op de tribune gaan zitten. Ik weet hoe de nieuwe wethouders zich voelen, hoe lastig het is. Ze moeten voor de raad hun beantwoording klaar hebben, terwijl ze hun dos sierkennis nog moeten opbouwen. Het leek me beter om er niet bij te zijn en er gewoon een streep onder te zetten." Na de zomer gaat de oud-wethou der, die zichzelf nog te jong en on gedurig vindt om achter de gerani ums te gaan zitten, op zoek naar een nieuwe manier om een bijdrage te leveren aan de samenleving. "Voor lopig zorg ik ervoor dat thuis alles er goed bij ligt. Bij mijn zoon ben ik de schuur aan het verven. We gaan ook de kinderen in Canada nog op zoeken. Daarna kijk ik wat er voorbij komt. Want tuinieren is leuk, maar er moet wel een eind aan komen." 'Plastic hero'Bosman geeft in september 2009 het startsein voorde inzameling van plastic afval in Zevenhuizen-Moerkapelle. Bosman in 2010 op het nieuwe stuk N219 langs Zevenhuizen. "Een bijzonder gevoel."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 21