Wijklunch in moestuin Fracties willen concretere plannen Verdachten van mishandeling aangehouden SANITIEM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 23 JULI 2014 Debat over collegeprogramma 'mild-constructief Sociaal wijkteam voortaan voor heel Nieuwerkerk Nieuwerkerk aan den IJssel - Net na de installatie van de nieuwe gemeen teraad en het nieuwe college was er, tijdens een vergadering, in de wan delgangen te horen dat munitie werd gespaard voor het debat over het coalitieakkoord en het collegeprogramma. Het vuurwerk bleef uit bij de behandeling op dinsdag 15 juli al knalde het wel op principiële punten als de zondagsopening en de bevriezing van de OZB. Door Pepijn de Groot In het programma, dat de ambities van het dagelijks gemeentebestuur weergeeft, geeft het college aan open te staan voor suggesties van de raad en te hechten aan een con structieve en open relatie. Sugges ties waren er (er werden vier amen dementen en elf moties ingediend) maar onder 'constructief verstond elke fractie iets anders. Bijna alle fracties vragen om meer concreti sering in de plannen en ambities. "Het collegeprogramma hult zich in goede bedoelingen en vaagheid - duurzaamheid, wie wil dat nu niet?", aldus Marnix de Romph. De fractievoorzitter van ChristenUnie/ SGP vindt het programma geen toonbeeld van daadkracht en zegt desmaken van de verschillende co alitiepartijen WD, D66, SP en NEZ niet terug te zien. Marc Lansink van de andere con fessionele oppositiepartij CDA vindt dat het college de blik wei nig vooruit heeft en voortborduurt op bestaand beleid. Hij stoort zich aan 'het gemak waarmee het ne gatieve saldo wordt gepresenteerd in de perspectiefnota'. Het finan ciële plaatje zit ook Johan Helmer niet lekker: het PvdA/GroenLinks- raadslid twijfelt aan de dekkings mogelijkheden. Helmer hoopt op een debat en meer duidelijkheid over de behoefte aan sociale huur woningen. Ook de coalitiepartijen willen meer duidelijkheid. "De bredere inzet van cameratoezicht mag concreter ver woord worden", zegt WD'er Ferry van Wijnen. In het programma is veel aandacht voor duurzaamheid, waaronder voor de Gemeentelijke Duurzaamheids Index - een rang lijst voor duurzame gemeenten. Het college streeft naar een stij ging op die lijst, waarvan Claudia Wolff (D66) zich afvraagt of die ambitieus genoeg is. Wat de oppositie vaagheid noemt, ziet Wolff als kracht. "Het pro gramma biedt ruimte voor onszelf en voor andere partijen." SP'er Jan Baas wil het vangnet voor zorgvra gers, met het oog op de komende decentralisaties en de groeiende rol van mantelzorg, sterker zien. "Zodat mensen zonder eigen net werk niet buiten de boot vallen." Zondagsopening Een van de heikele punten is het vrijgeven van de zondagsopening. Het college wil dat mogelijk maken vanaf twaalf uur, uit respect voor de zondagsrust. De Romph bekri tiseert de beslissing. "De mens is meer dan consument en de maat schappij is meer dan economie." "Het college geeft de pecunia voor rang", zegt ook Lansink, die een onderzoek wil naar de behoefte aan zondagsopenstelling voor be sluitvorming erover plaatsvindt en dient namens CDA een motie in. Wethouder Rik van Woudenberg vindt onderzoek niet nodig; het gaat om keuzevrijheid. 'Zondag blijft een rustdag voor mensen die dat willen. Maar er zijn ook men sen die winkelmogelijkheden wil len. Het verkeer van kerkgangers kruist het verkeer van winkelende mensen niet met het tijdstip van twaalf uur.' De confessionele partijen proberen steun voor het onderzoek te vinden bij coalitiepartij SP, die tijdens de verkiezingen tegen zondagsopen stelling was. Baas zegt dat het principe van eigen keuze hem aan spreekt. "Ik zie inwoners van Zuidpias op zondag naar Nesselande gaan voor boodschappen. Dat toont aan dat er mensen zijn die op zondag wil len winkelen." De motie krijgt al leen stemmen voor van CDA en ChristenUnie/SGP. Ozb De bevriezing van de onroerende- zaakbelasting (ozb) was in verkie zingstijd een stokpaardje van de WD. In het collegeprogramma is opgenomen dat de ozb de komende twee jaar niet wordt verhoogd. Op een vraag van WD'er Van Wijnen over waarom er niet vier jaar staat, zegt wethouder Jan Hordijk dat er over twee jaar gesproken zal wor den over de noodzakelijkheid van eventuele inflatiecorrectie. Bij het bevriezen van de ozb slaan andere fracties aan. Waar moet het geld vandaan komen - het college wil in 2018 toch vijf ton minder uitgeven dan er binnenkomt? De overige belastingen, heffingen, huren en pachten moeten met twee procent gaan stijgen. PvdA/Groen- Links wil, wegens een financiële meevaller in de afvalverwerking in 2013, de afvalstoffenheffing uit dat rijtje halen. Het amendement wordt aangenomen. Kan er meer bevroren worden op de begroting? Het CDA wil de subsidie aan verenigingen bevriezen, maar die motie haalt het niet. De mo tie tot lastenverlichting door een compensatie van precarioheffing, zoals ChristenUnie/SGP voorstelt, evenmin. Decentralisaties Over de decentralisaties in de zorg bestaat tijdens de vergadering veel verwarring. Het CDA heeft, in een commissievergadering, van wet houder Van Woudenberg begrepen dat transitie en transformatie wor den losgekoppeld en dat stuit de CDA'ers tegen de borst. Ook Marnix de Romph laat van zich horen en waarschuwt voor een 'faliekante mislukking' van de decentralisaties als de wethouder niet doordrongen raakt van de kop peling transitie-transformatie. Van Woudenberg zegt daarvan door drongen te zijn en die koppeling waar mogelijk toe te passen. Ter verduidelijking: de transitie gaat over de overgang van verant woordelijkheden en financiën. De regels en wetten veranderen. De transformatie is een verandering in denken en doen. Hierbij gaat het om ander gedrag, andere werkwij zen en een andere omgang tussen cliënten, professionals, instellingen en gemeenten. Visie op recreatie ChristenUnie/SGP ziet graag snel een visie op recreatie ontstaan. Van Woudenberg geeft aan dat het krap is om dat dit kalenderjaar al te doen, maar dat het proces deze zomer wordt ingezet en dat er in het voorjaar van 2015 een discus sienota voor zal liggen. Met die toezegging steunen alle raadsleden de motie van ChristenUnie/SGP. Constructief Aan de roep om constructief mee te denken, in een periode waarin veel uitdagingen volgen zoals de decentralisaties, wordt gehoor gegeven in de raad. Ook al bleef het vuurwerk uit, er geldt wel een politiek veelgebruikt aforisme: in het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toe komst. Dat er nog felle discussies in de raad volgen als het Zuidplasbeleid 2014-2018 meer vorm krijgt, lijkt allerminst uitgesloten. Nieuwerkerk aan den IJs sel - Het (sociaal) wijkteam dat sinds zeven maanden bij wijze van proef actief is in de Nieuwerkerkse wijk Dorrestein breidt uit naar heel Nieuwer kerk aan den IJssel. Het team is voortaan via het telefoon nummer van de gemeente Zuidpias bereikbaar. Volgend jaar komen er een of twee so ciale teams voor de hele ge meente Zuidpias. De gemeente krijgt per 1 ja nuari 2015 extra taken van het Rijk en/of provincie op het gebied van langdurige zorg, jeugd en werk. Voortaan wordt veel meer uitgegaan van wat mensen wél kun nen (organiseren) in plaats van niet. Hulp moet eerst uit eigen kring komen. Lukt dat niet, dan biedt de gemeente via een sociaal team dichtbij hulp en ondersteuning. Het wijkteam zet samen met een inwoner die hulp vraagt op een rij waar hij tegenaan loopt of mee worstelt. Het is niet altijd duidelijk waar de schoen wringt. Soms is iemand al geholpen met in formatie. In andere situaties is er met één of meerdere gesprekken weer grip op de situatie. Sommige problemen vragen meer tijd en gesprekken. Als andere vormen van hulp- of dienstverlening beter passen, bespreekt het wijkteam dit met de inwoner. Contact? Boslaan 1, 2912 PA Nieuwerkerk aan den IJssel, inloopspreekuur dinsdag van 10.00-12.00 uur en woens dag van 15.00-17.00 uur. Tel: 0180-330 300, e-mail: info@wijkteamdorrestein.nl Moordrecht - In plaats van in Soos, de vaste stek voor de wijklunch van Parento Thuiszorg, werd de lunch dit keer geserveerd ln de vorm van een picknick in Nieuwerkerk aan den IJssel bij 'Uw Volkstuin'. Eigenaar Claudia van der Hoek had gezorgd voor gezellig ge dekte tafels. De lunchgasten konden de kruiden voor in de soep zelf knip pen in de moestuin, waar zij uitleg kregen over al wat daar groeit en bloeit. Voorts stonden zelfgemaakte sandwiches en een glaasje bowl van verse vruchten op het menu. Zevenhuizen - De politie heeft zon dag 20 juli om 1.45 uur twee jon gens van negentien jaar uit Zeven huizen aangehouden op verdenking van mishandeling van een 20-jari- ge plaatsgenoot. De mishandeling vond plaats op de Grutto waar het slachtoffer een woordenwisseling met de twee verdachten, bekenden van hem, had. Na de woor denwisseling werd hij geslagen en meer dere keren ge schopt. De ver dachten werden kort daarna op de Dorps straat aange houden. ZElf DOEN - SAMEN DOEN IATEN DOEN Sanitiem Arbeco B V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12» info@arbeco.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 9