-.-.«Garden Life Style NU VOLOP VOORDEEL Kanaaldijk: 44 Tegenover bedrijventerrein Gouwe Park ZONDAG OPEN 12.00 - 17.00 uur TUINMEUBELEN (Voor alle aanbiedingen en openingstijden: www.gardenlifestyle.nT) Nu met GRATIS Cleaner Sr Protector! HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 13 AUGUSTUS 2014 De herinneringen van Willy Dekker-Paul (1929) mmm w WADDINXVEEN De smederij en rijwielhandel aan de Nieuwerkerkse Kerklaan; van links naar rechts: een klant, postbode de Bruin, Jan Paul en de knecht. Door Elly van Gelderen De Moordrech tse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers], verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Mijn vader Jan Paul woonde in Zevenhui zen en ging in 1910 op 21-jarige leeftijd in Nederlands-lndië wonen. Na zes jaar kwam hij terug. Hij trouwde met mijn moeder, Hen- drika de Jong, die in Krimpen in een boerde rij woonde; die boerderij is nu de Krimpense oudheidkamer. Vader begon een smederij en rijwielhandel op Kerklaan 81 in Nieuwerkerk tegenover de dorpskerk. Hij was een zoge noemde 'boerensmid' die veel werk had met landbouwmachines repareren en paarden beslaan; hij maakte de hoefijzers zelf. Unieke loungeset door het vernieuwende design en diepe zit. Van wit aluminium incl. muis grijze All Weather kussens. Bestaat uit een 2,5-zits, 2 stoelen en koffietafel. 6 stoelen met tafel 210x95 cm In het voorjaar en in de hooibouwtijd had den hij en de knecht het erg druk. Mijn broer Jaap begon later met nog iemand een bedrijf in Kortenoord, met de naam 'carrosserie Paul en van Weelde', ze maakten autobussen en auto's. Mijn oudste zus Pie was naaister, ze zat bijna de hele dag thuis achter de naaimachine en werkte op bestel ling. Zus Deri hielp soms in de smederij als het druk was, zij boorde stiftgaten in spe ciale hoefijzers of ze hielp mee om de hete ijzeren banden om een houten karrenwiel heen te trekken. In Nieuwerkerk waren meer smederijen in die tijd. Vader had ook het on derhoud aan de kleine weidewatermolentjes aan de Eerste Tochtweg. Daar is Bas den Toom, een boer van de Parallelweg, om het leven gekomen toen de draaiende wieken zijn kiel pakten en hem meenamen. Op het stukje Kerklaan waar wij woonden was vroe ger veel bedrijvigheid, ook bij de graanmaal- derij. Naast ons was metselbedrijf de Wit, zijn buurman was Dekker, het expeditiebe drijf dat vroeger turf met de trekschuit door het Kanaal vervoerde. Aan de andere kant was het huis van timmerman Van Leeuwen en slagerij Jongeneel. Ik ging op de christelijke lagere school Re- hoboth, de school staat er nog. De boven meester was Piet Boer die ook fietsenmaker was en naast de school woonde. Mijn ouders hadden vijf kinderen, een zoon en vier doch ters. Mijn moeder overleed toen ik twaalf was. Mijn zussen Pie en Deri deden de huis houding. Nadat ik van de huishoudschool kwam zorgden Deri en ik voor ons gezin. Toen ik zeventien was is vader hertrouwd. Mevrouw Dekker-Paul. Oorlog In de oorlog kwamen al vroeg de Duitsers om hun paarden te beslaan. We hebben in de oorlogsjaren nooit honger geleden want de boeren namen vaak wat eten mee voor ons moederloze gezin. Later heeft vader de smederij verkocht aan smid Sander Hol uit Moordrecht. Naast het smeden verkocht hij later ook doe-het-zelfartikelen en speelgoed. Nu staan er op dat stuk Kerklaan woonhui zen. De smederij werd afgebroken en een nako meling van senior de Wit liet er een huis bouwen. Ik kreeg verkering met de Nieu- werkerker Wim Dekker, hij was dragline machinist. We trouwden in 1950 en er was nog steeds de naoorlogse woningnood. Wij hebben anderhalfjaar illegaal in de Zeven- huizense voetbalkantine gewoond. Daarna betrokken we een huis aan de Julianastraat. We kregen twee zoons, Wim en Paul, en een dochter Henrike. Zij werkt sinds tien jaar in Bolivia in een kindertehuis. Ze ging samen met haar vriendin Gerjanne Sluyter. Ze heb ben daar zelf het kindertehuis en hun wo ning gebouwd. Eenentwintig jaar geleden heb ik een zware hartoperatie gehad en moest ik een jaar revalideren in een Rotter dams centrum. Nu tob ik met een half lam been en hand. Mijn zonen en vier kleinkinde ren wonen elders, jammer dat mijn dochter zo'n eind weg woont nu ik weduwe ben. Vier jaar woonde ik in zorgcentrum Moordrecht, na de sluiting kwam ik in april hier in de Me ander."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15